Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Факти и бројки зошто да бидеш дел од Startup Weekend Sustainability Skopje

 Во пресрет на климатските промени и непрекинатото исцрпување на природните ресурси на глобално ниво, неизбежно е да се адресира проблемот и превземат мерки уште веднаш. Во својата основа, одржливоста нѐ предизвикува да се однесуваме порационално кон природата, да најдеме начин за намалувалување на нашиот еколошки отпечаток и минимизирање на негативните …

Повеќе »

На 7 октомври ќе се одржи Втората конференција „НАУКА ЗА ДЕЦА”

Во организација на Фондацијата „Кантарот”, под мотото „Пуштете ја вашата научна фантазија”, во сабота, на 7 октомври, ќе се одржи втората научна конференција „НАУКА ЗА ДЕЦА”. Конференцијата ќе се одржи во Интернационалното училиште НОВА, а нејзината цел е популаризација на науката кај најмладите. Главниот дел од програмата на конференцијата се предавања …

Повеќе »

ТАВ И AEGEAN СО СВОИТЕ ПАТНИЦИ ГО ПРОСЛАВИЈА ВОВЕДУВАЊЕТО НА НОВАТА АВИОЛИНИЈА СКОПЈЕ-САРАЕВО

Билетите се достапни на веб-страницата на AEGEAN www.aegeanair.com и преку туристичките агенции Синоќа, 2-ри октомври, ТАВ Аеродроми организираше прослава на Меѓународниот Аеродром Скопје за првите патници во заминување на новата авиолинија Скопје – Сараево, воведена од страна на AEGEAN Airlines, грчката национална авиокомпанија и членка на STAR ALLIANCE. Со инаугуративниот …

Повеќе »

„Сакам да работам до партиите“: „Вашите кампањи против игрите на среќа се против 10 илјади вработени, кои можеби заедно со своите семејства на избори гласале и за вас!“

Земајќи предвид дека како што наближуваат избори, политичките партии почнуваат да се борат за нови гласови, притоа занимавајќи се и со игрите на среќа, сметаме дека како Здружение на вработени во сектор игри на среќа „Сакам да работам“, треба да го истакнеме следното: Игрите на среќа во Македонија се изведуваат …

Повеќе »

Ротари клуб Дјуршхолм од Шведска донира опрема во ЈЗУ Клиничка болница-Битола

Ротари клуб Дјуршхолм од Стокхолм, Шведска, донира опрема за гинеколошко-акушерското одделение при ЈЗУ Клиничка болница-Битола. – Станува збор за донација обезбедена преку битолчанката, специјалист доктор Лилјана Кочоска Мараш, изјави Елизабета Ивановска, директорка на ЈЗУ Клиничка болница-Битола. -Донацијата е наменета за гинеколошко-акушерското одделение при Клиничка болница-Битола, а ќе служи за рано …

Повеќе »

Општина Куманово и „Хабитат“ потпишаа Меморандум за соработка

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски и заменик-директорот на програмата „Хабитат Македонија“ Лилјана Алчева денеска потпишаа Меморандум за соработка. Со потпишувањето на Меморандумот ќе почнат активности на терен, изработка на детален урбанистички план за месноста „Османов рид“, локација која се наоѓа спроти Спомен-костурницата во Куманово. – Меморандумот дополнително ја зацврстува …

Повеќе »

Бронзен медал за Петар Заборски од „Макпетрол“ на светската карате лига

Петар Заборски од карате клубот „Макпетрол“ се пласира на третата позиција на исклучително силниот турнир од Светската Карате 1 серија во Ларнака. Претставникот на скопската екипа, кој пред една недела освои бронза и на Балканскиот шампионат во Тирана, на собирот од премиер-лигата се закити со одличје во категоријата до 75 …

Повеќе »

ЕСМ снабдување со топлина: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона 2023/20…

ЕСМ Снабдување со топлина ДООЕЛ Скопје ги повикува потрошувачите да ги завршат интервенциите на внатрешната грејна инсталација, да овозможат пристап на екипите на компанијата до топлинската станица и да обезбедат довод на електрична енергија во подстаницата со цел испораката на топлинска енергија во објектите кои се приклучени на системот за …

Повеќе »

Заборски и Стојановиќ од „Макпетрол“ ќе се борат за бронза на светската карате лига

Петар Заборски и Стефан Стојановиќ од „Макпетрол“ ќе се борат за бронзени медали на Светската карате премиер-лига, А Серија во Ларнака, Кипар. Двоецот на скопскиот клуб прикажа добри борби на досегашните натпреварувања. Заборски пред една недела освои бронзен медал на Балканското првенство во Тирана. Во елиминацискиот дел од борбите Заборски …

Повеќе »

Нашата Камка Тоциновски во нова серија на Телеком Србија, уникатниот драмски трилер „Посета“

  Од 2 октомври ексклузивно на Суперстар каналот, ќе може да уживаме во новото актерско остварување на една најпознатите македонски актерки, Камка Тоциновски која толкува една од улогите во новата серија од продукцијата на Телеком Србија, „Посета“. Серијата е составена од четири различни приказни инспирирани од вистински случувања, сите сместени …

Повеќе »