Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Арена спорт каналите – најдоброто од спортот на едно место

  Љубителите на спортот и редовните гледачи на врвни спортски настани веќе знаат дека најдоброто од спортот во Македонија и регионот ексклузивно се прикажува на Арена спортските канали. Медиумската куќа Арена Чанелс Груп, која е во сопственост на Телеком Србија групацијата, во својот состав обединува 16 спортски Арена канали  – …

Повеќе »

АЛКАЛОИД со консолидирани продажби од 202,7 милиони евра, инвестиции од 20,2 милиони евра и со 191 ново вработување во земјава во периодот јануари – септември 2023 г.

Приходи од продажби  Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2023 година продажбите достигнуваат 9.212.341.451 денари, што е за 13 % повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Вкупните консолидирани продажби, пак, достигнуваат 12.483.936.387 денари, што е за 14 % повеќе во споредба со истиот …

Повеќе »

Тренчевска: Преку соработка со повеќе граѓански организации овозможуваме еднакви можности за различни целни групи

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска се сретна претставничките на Здружението „Иницијатива за жени на Шуто Оризари“. На средбата се разговараше за воспоставување на поголема соработка на релевантните институции вклучително и Министерството за труд и социјална политика со цел унапредување на правата на жените Ромки. Целта на Здружението …

Повеќе »

Отворен повик за уметници за учество на меѓународна резиденција во Охрид

ПРОСПЕР (ПРОтотип за одржливи резиденции на ПЕРиферии) е меѓународен проект ко – финансиран од програмата Креативна Европа на Европската Унија во кој учествуваат 5 партнерски организации: ЛУП (Грција), Ехо анимато (Србија), Ојун (Германија), Перипетија Продукција и ЛДА Струга (Република Северна Македонија). ПРОСПЕР има за цел: зајакнување на меѓународната културна соработка …

Повеќе »

Жителите на Влае не се откажуваат од борбата против урбаната мафија

Жителите на Влае вчера се собраа на Плоштад Делфина под мотото „За спас од бетонизација на Влае“. Целта на собирот беше делење и пишување што повеќе анкетни листови за истите да бидат поднесени денес, на последниот ден од јавната накета, на ден 30.10.2023 до 15:30, во бараките на Општина Карпош. …

Повеќе »

Промоција на публикацијата „Во(н) фокусот на медиумите: Демократски институции, владеење на правото и реформи во јавната администрација“

Во Скопје денеска ќе се одржи промоција на шестата публикација на ИМА, насловена „Во(н) фокусот на медиумите: Демократски институции, владеење на правото и реформи во јавната администрација“. Станува збор за извештај од мониторинг на медиумите за темите – демократски институции, владеење на правото и реформа на јавна администрација. Како што …

Повеќе »

РАСТЕ ИНТЕРЕСОТ ЗА АРБИТРАЖА КАЈ КОМПАНИИТЕ ОД РЕГИОНОТ

Претседателката на Постојаниот избран суд- Арбитража при Стопанската комора на Северна Македонија, д-р Елена Милевска Штрбевска, учествуваше на меѓународна арбитражна конференција во Софија, во организација на Арбитражниот суд при Бугарската трговско-индустриска комора. На конференцијата со свои излагања настапија и претставници од Бугарската арбитража, Виенскиот арбитражен центар, како и арбитражните судови …

Повеќе »

Најдоброто од актерската сцена од екс-ју во најголемите хитови на Телеком Србија продукција кои го освоија регионот и светот

Филмовите и сериите кои во изминативе години излегоа од продукцијата на Телеком Србија и континуирано ја освојуваат публиката поместувајќи ги рекордите за гледаност дел од својата популарност ја должат и на одличниот микс од актери и креатори од речиси сите простори од поранешна Југославија. Камка Тоциновски, Тони Михајловски, Никола Ристановски …

Повеќе »

„Макпетрол“ го поддржа новиот детски парк во Општина Илинден со хортикултурно уредување

Најмладите во Општина Илинден од денес ќе можат да се забавуваат во нов детски парк чиешто хортикултурно уредување е донација од „Макпетрол“. Во рамки на своите општествено одговорни активности компанијата редовно презема чекори кои што придонесуваат во справувањето со еколошките предизвици на денешницата. Оваа поддршка се реализира како дел од …

Повеќе »

„Алкалоид“ две децении дел од најреномираниот глобален фармацевтски собир CPhI

Тимот на „Алкалоид“, кој годинава броеше околу 30 професионалци од различни организациски сектори на компанијата, во текот на трите работни денови оствари повеќе од 400 деловни средби со партнери, добавувачи и со нови потенцијални соработници на компанијата „Алкалоид“ годинава заокружи дведецениски јубилеј како дел од најреномираниот светски настан во областа на …

Повеќе »