Breaking News

ФИНАНСИИ

ЕК и Бугарија ќе спроведуваат заедничка кампања за премин од левот на евро

Европската комисија и Бугарија потпишаа Договор за партнерство за организација на информативни и комуникациски кампањи за премин на земјата од бугарскиот лев на еврото, како дел од подготвителните чекори за влез на Софија во Еврозоната. Договорот го потпишаа извршниот потпретседател на Европската комисија за економија во интерес на луѓето Валдис …

Повеќе »

Вучиќ: 2.200 лица се пријавиле за работа во Србија преку Отворен Балкан, најмногу од Северна Македонија

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека 2.200 лица се пријавиле во последниот месец, од почетокот на издавањето единствени работни дозволи во рамките на слободниот пристап до пазарот на трудот на Отворен Балкан, а најголем дел од пријавените се од Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ изјави …

Повеќе »

Ковачки: Кочани ќе добие четири милиони евра од државниот буџет, а ќе ја реконструираме и пругата до Велес

Секаде каде што одиме се чувствува ентузијазмот за промени кај луѓето, а така е и во Кочани каде сè повеќе ни се приклучуваат во промените, истакна на прес конференција членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, најавувајќи финансиска поддршка од државниот буџет за развој на општината. -Нашиот градоначалник во …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 59,40 евра за мегават час, на МЕМО 68,33 евра за мегават час

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 15 март просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 59,40 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е 68,33 евра/mwh Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 – 15:00) …

Повеќе »

АНАЛИЗА (ПРВ ДЕЛ): Наплата на даноци и трошоци за плати и комуналии во 2023: Арачиново, Гостивар, Дебар и Кичево

Голем дел од општините во државата и во економската 2023 та не успеаја да ги реализираат буџетските планови – има потфрлување кај наплатата на данок на имот, данок на доход, на добивка. Главен “извор“ на приходи на локалните буџети се државните трансфери. Од друга страна најголема буџетска “издашност“ се платите, …

Повеќе »

Дали случајот со Леонид ги открива сите слабости на Фондот?

Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) уште повеќе го навлече гневот на граѓаните и на пациентите откако на брифингот со новинарите раководните лица на оваа институција рекоа дека вината за случајот со Леонид Игнов не ја гледаат во себе, пишува А1.он. За ФЗОМ, виновна е првостепената лекарска комисија која не ги …

Повеќе »

ИОК: Легитимни се само резултатите од редовното изборно собрание на МОК

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) го признава како легитимно единствено редовното изборно собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК) закажано на 8 февруари. Секоја друга иницијатива или состанок, свикани и организирани надвор од официјалниот статут на МОК, е нелегитимна и неприфатлива за ИОК. По иницијативата за вонредно изборно собрание на МОК на …

Повеќе »

Трансформативните ефекти на ЕУ – поттикнување стабилност, развојот и соработка меѓу нејзините кандидатки и земји-членки

Во период на глобални предизвици, Европската Унија важи за симбол на трансформација и напредок. Членството за Македонија нема да биде само формален процес кон една политичка и економска заедница, туку ќе има длабоко влијание во речиси сите делови на општествениот живот. Со влезот во Унијата, Македонија ќе се отвори кон …

Повеќе »

Нова апаратура на Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ (ДПЛ)

На Клиниката за хируршки болести „Свети Наум Охридски“ во Скопје инсталирана е нова опрема со што се подобруваат здравствените услуги во оваа установа. На Одделот за урологија опремени се посебни простории и првпат е инсталиран нов современ апарат за литотрипсија – од германскиот производител „Dornier MedTech GmbH“, во вкупна вредност …

Повеќе »

Меџити: Тепачката во Тетово е поради нерешени лични проблеми, нема никаква поврзаност со болницата

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска во изјава за медиумите појасни дека вчерашната тепачка пред болницата во Тетово била поради лични нерачистени проблеми меѓу инволвираните лица и дека нема никаква врска со болницата. Во однос на здравствената состојба на повредените, Меџити информираше дека двајцата повредени се наоѓаат на КАРИЛ и …

Повеќе »