Breaking News

СВЕТ

Се урна хеликоптер на обиколницата во Мадрид, три лица се повредени

Хеликоптер изутрината се урна на обиколницата во Мадрид и три лица се полесно повредени, јавија шпанските медиуми. Хеликоптерот се урна на патот М-40 на северот на Мадрид, недалеку од велесаемот ИФЕМА, каде деновиве се одржуваше саем на европското воздухопловство Европски ротор. На местото на несреќата се наоѓаат возила со пожарникари …

Повеќе »

Гутереш: Согорувањето на фосилните горива мора целосно да се запре

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш им порача денеска на светските лидери дека согорувањето на фосилните горива мора целосно да се запре и дека намалувањето на нивната употреба нема да биде доволно за да се запре глобалното затоплување. „Постигнувањето на границата од 1,5 степени е можно само ако ја …

Повеќе »

Лавров: Србија нема да отвори ново поглавје со ЕУ доколку не воведе санкции кон Русија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Скопје изјави дека Србија нема да отвори никакво ново поглавје во преговорите со Европската унија доколку не воведе санкции кон Русија.  -Ако сакате да влезете во ЕУ, мислам дека нема да отворите ново поглавје ако не ги следите сите одлуки на …

Повеќе »

Со 80.000 учесници, КOP28 е најголемиот самит на ОН за климата досега

КOP28 е официјално најголемиот самит на ОН за климата досега, со 80. 000 учесници регистрирани на список кој — за прв пат — покажува за кого работат. До оваа година, оние што учествуваа не беа обврзани да кажат за кого работат, што го отежнуваше откривањето на лобистите и идентификувањето на …

Повеќе »

Анкета: Поскапувањето на цените најголем проблем за Грците

– Поскапувањето на цените е најголемиот проблем за Грците, односно 44 од анкетираните во истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата „Metron Analysis“ за грчката телевизија „Мега“, го избрале како главен проблем во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Високите цени, заедно со економијата, невработеноста, надворешната политика/војната и политичкиот …

Повеќе »

Каселакис: За девет години СИРИЗА изгуби 68 отсто од пратеничката група

– Реалноста е дека СИРИЗА во оваа просторија некогаш имаше 149 пратеници, потоа имаше 145, па 86, па 71 и на крајот 47. Со други зборови, за девет години изгубивме 68 отсто од нашата пратеничка група, од нашата парламентарна сила, истакна претседателот на СИРИЗА Стефанос Каселакис на почетокот од неговиот …

Повеќе »

Продолжуваат преговорите за примирје во Газа

Разговорите меѓу Израел и Хамас со цел обновување на примирјето во Газа од посредниците Катар и Египет продолжуваат и покрај обновените борби, изјави извор информиран за разговорите.  -Преговорите се уште се во тек со катарските и египетските посредници и покрај обновувањето на израелските воздушни напади врз Газа, рече изворот барајќи …

Повеќе »

Ким Џонг Ун ја повика војската да одговори на сите провокации на непријателот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ја повика севернокорејската армија да биде подготвена да одговори на секоја провокација од непријателот, објавија денеска севернокорејските државни медиуми, откако Пјонгјанг соопшти дека ќе распореди посилни вооружени сили и ново оружје долж границата со Јужна Кореја. Ким, за време на вчерашната посета на командата на воздухопловните …

Повеќе »

Нетанјаху тврди дека Хамас не се согласил да ослободи други заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека исламистичкото движење Хамас не се согласило да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите на прекинот на огнот. „Хамас не ги ослободи сите жени заложници како што беше договорено и исто така лансираше ракети кон Израел“, соопшти неговата канцеларија, пренесува Скај њуз. „Со …

Повеќе »

Папата ги повика учесниците на КОП28 да размислуваат за општото добро, а не за „приватни интереси на неколку земји“

Папата Франциск во објава на социјалната мрежа „Х“ ги повика учесниците на КOП28 во Дубаи „да размислуваат за општото добро. . . а не за моменталните интереси на неколку земји или компании“.  -Да се ​​надеваме дека тие што зборуваат на КOП28 се стратези способни да размислуваат за општото добро и …

Повеќе »