Breaking News

НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Средба со Одборот за акредитација на високото образование со цел поголема интернационализација на студиските програми на факултетите во земјава

Ректорот при Универзитет Американ Колеџ Скопје, проф. д-р Марјан Бојаџиев и проректорот проф. д-р Венера Крлиу остварија средба со претседателот Марјан Ѓуровски и потпретседателот Куштрим Ахмети од Одборот за акредитација на високото образование, дел од Агенцијата за квалитет во високото образование. Целта на средбата беше да се надминат можните проблеми …

Повеќе »

Повик за компании: Аплицирајте за користење на бесплатна експертска поддршка од канадски советници

Македонија2025 објавува повик за апликации од македонски компании за Битов – Програмата за претприемачи. Битов – Програмата за претприемачи е основана во соработка со Catalyste+ (поранешна CESO – Canadian Executive Service Organization). Catalyste+ е канадска организација со 50 годишнo искуство во меѓународниот економски развој. Организацијата работи на развој на приватниот сектор односно …

Повеќе »

Малиот генијалец Македон растури на математичката олимпијада во САД

Малечкиот математички генијалец Македон Димитровски оваа учебна година ја завршува со уште еден златен медал, овој пат на Математичката олимпијада за основни училишта (MOEMS) од САД. Македон на натпреварот учествуваше преку училиштето „НОВА“ каде што доби целосна стипендија за образование обезбедена од компанијата Пантелеон ГС и „НОВА“ Инаку, оваа математичка олимпијада е …

Повеќе »

AI Weekend ни носи: Иновации и стратегии за примена на вештачка интелигенција во бизнисот

AI Weekend, кој првпат ќе се одржи во склоп на популарниот Weekend Media Festival од 19 до 22 септември во Ровињ, ќе ги собере сите кои сакаат да научат повеќе за примена на вештачката интелигенција во бизнисот. AI Weekend ќе им понуди на бизнис заедницата одговори на клучни прашања поврзани …

Повеќе »

Поддршка за млади таленти: Пријавете се за стипендија од Фондацијата МК2025!

Фондацијата МК2025 го објавува повикот за прием на апликации за стипендии во склоп на Фондот за поддршка на талентирани средношколци “Таленти денес – лидери утре„ за тековната 2024/2025 година. По успешноста на пилот-проектот за стипендии во 2019/2020 година, Фондацијата МК2025 обезбедува средства за финансиска поддршка на талентирани млади од Македонија. …

Повеќе »

Почна со работа првиот приватен ветерен парк во Македонија „Богословец“, ќе обезбедува струја за над 20.000 домаќинства годишно

Денеска се одбележува значаен момент во транзицијата на Македонија кон одржлива енергија со свеченото отворање на Ветерниот парк Богословец. Овој проект вреден 61 милион евра, развиен од THOR Impex, е првиот приватен ветерен парк во земјата и може да се пофали со капацитет од 36 MW, способен да напојува со …

Повеќе »

Имлек Протеин повторно со поддршка на 2300 ученици на Охрид трчат 2024

Уште еден спортски и незаборавен викенд се одржа во Охрид со настанот – Охрид трчаТ со Имлек Протеин. Оваа година учествуваа рекордни 2300 рекреативци и професионални спортисти, кои се натпреваруваа во трки на 5К, 21К и штафетен полумаратон. Имлек протеин беше дел и од подготовките за трките, така по повод …

Повеќе »

КОНФЕРЕНЦИЈА И ПАНЕЛ ДИСКУСИЈА: Дигитализација во земјоделството – предизвици и можности за македонскиот земјоделско-прехранбен сектор

Дигитален земјоделски инженер за помали трошоци и поголеми приноси на храна Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје (ФЗНХ) организираше Конференција и панел дискусија на тема „Дигитализација во земјоделството – Предизвици и можности за македонскиот земјоделско – прехранбен сектор”. Повод за одржување на конференцијата е отворање нова интердисциплинарна студиска …

Повеќе »

Заврши Innovate.X 2024 – Иновациите не се само технолошки, туку се и културни промени

На 28 и 29 мај, Скопје го привлече вниманието како домаќин на Innovate.X 2024, првиот регионален фестивал за иновации. Овој дводневен корпоративен настан и работилница за развој на иновации и креативни решенија организиран од консултантската компанија Solveo ги собра водечките компании и експерти за да дискутираат за најновите трендови во …

Повеќе »

Германската делегација од Франкфурт и Хајделберг, се сретна со раководството на ХАЛКБАНК АД Скопје

Во Халк Банка АД Скопје, во присуство на претседател на Бордот на директори на Хајделберг Факултет во Скопје, проф. д-р Улрих Цајтел и делегацијата од Франкфуртскиот универзитет Провадис, претставуван од претседателката на УО, проф. д-р Уршула Ото и директорот за развој Лукас Рудериш, беше одржана официјална средба со Главниот извршен …

Повеќе »