Breaking News

ВЕСТИ

Промотивна конференција за прекуграничниот проект „ЦБЦ еквилајзер за пол и возраст на работните места“

Фондацијата за менаџмент и индустриско истражување – МИР денеска организира промотивнаконференција за прекуграничниот проект „Премостување на родовиот и возрасниот јаз на пазарот на труд преку градење капацитети и промовирање на нови можности за вработување во прекуграничниот регион (ЦБЦ еквилајзер за пол и возраст на работнитеместа)“. Проектот ќе го имплементира Фондацијата …

Повеќе »

Доделување грантови од третиот повик на Регионалниот фонд за предизвици

Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ) денеска официјално ќе ги додели грантовите на добитниците од третиот повик, за стручно образование и обуки изработени во соработка помеѓу претпријатијата и установите за стручно образование и обука во регионот.  На настанот што ќе се одржи во просториите на Стопанската комора на Северна Македонија, ќе …

Повеќе »

Обвинителот Бајрами во 13:00 часот ќе ги соопшти првичните информации за изборите од ЈО низ државата

Привремената комисија на Јавното обвинителство за следење евентуални кривични дела против изборите и гласањето, како и други изборни нерегуларности денеска континуирано го следи текот на изборниот процес во првиот круг од изборите за Претседател на Република Северна Македонија. Како што најавува Комисијата, нејзиниот претседател, јавниот обвинител Џељаљ Бајрами во 13:00 …

Повеќе »

Во Гостивар гласањето почна навреме на сите 121 избирачко место

– Гласањето во првиот круг на претседателските избори 2024 во општина Гостивар започна утрово наврем, информираат од ОИК Гостивар. Сите избирачки места се отворени навреме, во седум часот. – Мали проблеми се појавија на неколку избирачки места со биометриските уреди, но тие беа брзо се надминати, информираа од ОИК. Право …

Повеќе »

ЦУК: 1 704 повици на 112 во последното деноноќие, внимателно возење поради одрони

Во Центарот за управување со кризи, според последниот извештај, имало вкупно 1 704 повици на Единствениот број за итни случаи 112. Од нив „реални“ повици биле 54,99 отсто, а 45,01 отсто биле за други потреби на граѓаните што не биле итни. Како што информира денеска ЦУК, кон полиција биле упатени …

Повеќе »

Тошковски: Безбедносната состојба стабилна, нема никакви нарушувања во изборниот процес

Безбедносната состојба е стабилна. Нема никакви нарушувања во изборниот процес. Немаме забележано никакви посериозни нарушувања во изборниот процес, изјави денеска техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски.  Тој по гласањето во ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ во општина Центар одговарајќи на новинарско прашање за екипираност на МВР, нагласи дека квалитативно и …

Повеќе »

Навреме отворени гласачките места во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Навреме се отворени гласачките места во Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираа денеска општинските изборни комисии. Елизабета Стојковска, претседателка ОИК Куманово соопшти дека сите избирачки места навреме се отворени. Во Куманово, право на глас имаат 93. 364 гласачи, кои гласаат на 167 избирачки места- Гласањето почна навреме и во Липково, …

Повеќе »

Отворени се сите избирачки места во десетте општини во Југоистокот

Сите 273 избирачки места во десетте општини во Југоистокот се отворени утрово во 7 часот, а право на глас во првиот круг на претседателските избори имаат 141. 167 гласачи. Според информациите од општинските изборни комисии, гласањето веќе тече, а освен неколку мали технички проблеми со фингер и УВ апаратите не …

Повеќе »

Во Кавадарци отворени гласачките места, се гласа за претседател на државата 

Во Кавадарци утрово навремено беа отворени гласачките места, се гласа за претседател на државата, информираше претседателката на Општинската изборна комисија, Емилија Петровска.  – Малку проблеми пак со убиг апаратите. Но, со помош на ИТ лицата, се е ставено во ред, нагласи таа за МИА.  Петровска потсети дека за вчерашниот ден, …

Повеќе »

Отворени избирачките места, право на глас имаат 1.814.317 граѓани

Во 7 часот почна гласањето на првиот круг од седмите претседателски избори. Се гласа на 3. 480 избирачки места во земјава, на кои до 19 часот правото на глас можат да го искористат 1. 814. 317 граѓани.  Според заклучениот Избирачки список на Државната изборна комисија, за гласање во државата се …

Повеќе »