Breaking News

ЕКОНОМИЈА

Митреска: Потребен е холистички пристап за финансирање на зелената транзиција, од државата, приватниот сектор и од меѓународните организации

Зелената транзиција бара значителни инвестиции, а за да се обезбедат доволно финансиски средства за целните резултати, потребен е холистички пристап, преку вклученост на владите, на приватниот сектор и силна поддршка од меѓународните институции. Потребна е многу поголема вклученост на приватниот сектор во зелените инвестиции во земјите во развој, којашто според …

Повеќе »

Почна амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2024 година, поднесени 272 амандмани

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почна разгледувањето на амандмани за Буџетот за 2024-та година, откако вчера заврши општиот претрес. За Предлог-буџетот поднесени се вкупно 272 амандмани од овластени предлагачи, од кои 250 се од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. На денешниот прв ден беа разгледани три амандмани …

Повеќе »

Николовски ќе додели 87 договори за грант поддршка до 10.000 евра за малите семејни винарии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе додели 87 договори за грант поддршка до 10. 000 евра за мали семејни винарии. Грантот, како што соопштуваат од МЗШВ, е за набавка на опрема за производство и ангажирање на стручно лице енолог во овие винарии. На настанот, што ќе …

Повеќе »

Азески избран за претседател на Асоцијацијата на Балкански комори

На следната Седница на Асоцијацијата на Балкански комори, која ќе се одржи следната недела, на 13 декември 2023 година во Солун, Грција, ќе биде потврден изборот на претседателот на Стопанската комора Бранко Азески за претседател на Асоцијацијата во следната година. . Извор: МИА

Повеќе »

Промоција на туристичка понуда за новогодишна програма на Бар

Туристичката организација Бар и Амбасадата на Црна Гора во Република Северна Македонија денеска во Скопје ќе ја промовираат туристичката понуда за новогодишната програма на Бар. Од Амбасадата информираат дека ќе биде претставена програмата на Бар за новогодшните празници во периодот од 27 декември 2023 година до 02 јануари 2024 година. …

Повеќе »

Трет ден комисиска расправа по Предлог-буџетот за 2024 година

Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска трет ден по ред треба да продолжи со разгледување на Предлог-буџетот за 2024 година. Расправата по Предлог-буџетот почна во понеделник, а ќе трае 10 работни дена, по што треба да се најде на усвојување на пленарна седница. Согласно утврдените рокови, Буџетот за наредната …

Повеќе »

Презентација на под-грантовите активности на проектот „ЕУ за економски раст“

Во Младински Културен Центар (МКЦ) денеска почнува презентацијата на под-грантовата шема на проектот ЕУ за економски раст, каде 20 македонски компании ќе ги презентираат своите успеси кои произлегуваат од грантовата шема која вкупно изнесува речиси четири милиони евра. -Сите дваесет компании доаѓаат од четири економски региони во Северна Македонија кои …

Повеќе »

Стелантис потврди дека електричната Fiat Panda ќе се произведува во Србија, синдикатите во Италија негодуваат

Меѓународниот конзорциум на производителот на возила „Стелантис“ денеска ја потврди одлуката за производство на својата идна верзија на моделот Fiat Panda со погон на струја во Србија, што во неделата во Белград соопшти претседателот на Србија Александар Вучиќ за време на посетата на Италијанската премиерка Ѓорѓа Мелони, јави дописникот на …

Повеќе »

COP28: ЕИБ Глобално го претставува првиот пристап за правична отпорност и правична транзиција за да се задоволат потребите на најранливите

На конференцијата за климатски промени COP28, ЕИБ Глобално, развојниот огранок на Европската инвестициска банка (ЕИБ), го претстави својот нов пристап за зголемување на финансирањето и советодавните услуги за поддршка на правичната транзиција и правичната отпорност ширум светот. ЕИБ ќе биде првата меѓународна финансиска институција која ќе примени пристап на правична …

Повеќе »

Втор ден комисиска расправа по Предлог-буџетот за 2024 година

Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска втор ден по ред треба да продолжи со разгледување на Предлог-буџетот за 2024 година. Расправата по Предлог-буџетот почна вчера, а ќе трае 10 работни дена, по што треба да се најде на усвојување на пленарна седница. Согласно утврдените рокови, Буџетот за наредната година …

Повеќе »