Breaking News

ЛОКАЛНО

МФ: Повеќе средства за зелени инвестиции преку Фондот за енергетска ефикасност во Развојната банка, обезбедени 10 милиони евра од зелената обврзница

Собранието на РС Македонија денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за Развојна банка на РС Македонија, предложени од Министерството за финансии, со кој се овозможи воспоставување Фонд за енергетска ефикасност преку кој директно ќе се финансираат инвестиции за енергетска ефикасност. Имено и средствата од денеска издадените зелени обврзници …

Повеќе »

Од утре почнува аплицирањето за зелена карта за САД

Сите заинтересирани граѓани од утре до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб-страница  на  американскиот Стејт департмент https://dvprogram. state. gov/ , на која има целосни инструкции. – Им препорачуваме на …

Повеќе »

В недела во Парк – осма традиционална манифестација за поддршка на лицата со Вилсонова болест

Под слоганот „Подај рака“, в недела (08.10.2023) на летната сцена „Лепеза“ во Градскиот парк во Скопје со почеток во 10.30 часот ќе се одржи осмиот по ред хуманитарен хепенинг за поддршка на лицата заболени од ретката болест Вилсон. Целта на настанот е подигнување на јавната свест за ретките болести, вклучувајќи …

Повеќе »

„Макпетрол“ и Општина Центар со едукативни работилници против врсничкото насилство

Предавања и дискусии на темата булинг ќе се организираат во осумте основни училишта на територијата на Општина Центар во рамки на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“. Како дел од овие активности, компанијата ќе испечати и едукативен материјал на темата за учениците од шесто до деветто …

Повеќе »

ООУ „Партенија Зографски” во Кисела Вода доби повеќенаменско игралиште

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски, заедно со сопственичката на модната компанија „Елена Лука”, денеска ја пресекоја лентата и со тоа го ставија во функција обновеното повеќенаменското и кошаркарското игралиште во ООУ „Партенија Зографски” во Кисела Вода. На игралиштето, кое се протега на површина од 935 метри квадратни, поставена …

Повеќе »

Дебар, Центар Жупа и Маврово и Ростуше утре без струја

Сите потрошувачи од општините Дебар, Центар Жупа и Маврово и Ростуше утре од 9:00 до 17:00 часот ќе останат без напојување со електрична енергија, информираат од ЕВН Електродистрибуција. Причина за прекинот во снабдувањето со електрична енергија, како што велат, е планиран зафат од страна на државната енергетска компанија ЕСМ. вј/нд/Фото: …

Повеќе »

Собранието ја усвои Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година

Во Собранието денеска во рамки на 126. седница е усвоена Предлог-одлуката за прераспределба на средства во Буџетот за 2023 година, за која „за“ гласаа 62 и 10 воздржани пратеници. Со Одлуката се прераспределуваат 18,2 милиони за исплата на повисоките плати, зголемени пензии, регрес за годишен одмор за сите вработени во …

Повеќе »

Владата ќе издвојува финансиски средства за Неделата на детето

Владаtа на Република Северна Македонија донесе одлука за издвојување на финансиски средства за законски востановената Детска недела која се реализира со цел афирмација на правата и заштитата на децата, истакна претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на посетата на јавната установа „13 Ноември“, објект „Парк“, по повод Недела на детето. По …

Повеќе »

Ковачевски: Доколку се придржуваме до Преговарачката рамка, нема потреба да размислуваме за нови барања

Доколку се придржуваме до Преговарачката рамка, тогаш нема потреба да се размислува за какви било дополнителни барања од кој било, бидејќи се е наведено во тој документ, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, коментирајќи го министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) изјави дека …

Повеќе »

Грковска – Клеин: Продолжува поддршката од Унгарија во евроинтеграцискиот процес

Заменичката на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа средба со амбасадорот на Унгарија во земјава, Андраш Клеин. Вицепремиерката Грковска се заблагодари за поддршката којашто земјава ја добива од Унгарија во процесот на пристапување кон Европската Унија, особено во актуелниот …

Повеќе »