Breaking News

ЛОКАЛНО

Претставници на МОН на Светскиот образовен форум во Лондон

Примената на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз образовната трансформација е главна тема на годинешниот Светски образовен форум (19-22 мај) кој традиционално се организира во Лондон, а на кој присуствуваат и претставници на Министерството за образование и наука на Република Северна Македонија, информираат од МОН. Делегацијата која ја претставува нашата …

Повеќе »

Во Кавадарци со парада со противпожарни возила одбележан Денот на пожарникарите 

Вкупно 14 моторни возила специјализирани за противпожарна заштита се движеа по кавадаречки улици со пуштени светлосни и звучни сигнали, на тој начин беше одбележан денешниот ден на пожарникарите. Настанот беше организиран од Територијалната противпожарна единица.  Командирот на единицата Александар Чадамов потсети дека освен што гасат пожари, имаат и други технички …

Повеќе »

Перформансот за јакнење на родова еднаквост „Простор за разговор“ презентиран во Куманово

 Младите од Куманово денеска преку уметничка форма се едуцираа за родовата еднаквост на настан што се одржа во НУЦК „Трајко Прокопиев“ во организација на ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и истражување во соработка со Интерарт културниот центар и кумановското Здружение „Мајка“. Младите од повеќе градови ќе имаат можност да …

Повеќе »

Мицкоски -на средба со Дрекслер: Заложбите на владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, економскиот развој и борбата против корупцијата

Заложбите на владата на ВМРО-ДПМНЕ се евроинтеграциите, забрзаниот економски развој и борбата против криминалот и корупцијата, истакнал претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. На средбата, на која присуствувал и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски, Мицкоски рекол дека е …

Повеќе »

Светски ден на пчелата: Да се намали употребата на пестициди и да се засадуваат што повеќе медоносни растенија

Да се намали употребата на пестициди во земјоделството, да се засадат што повеќе медоносни растенија и да се имплементираат ефикасни политики за справување со климатските промени, е пораката од денешната манифестација што се одржа по повод Светскиот ден на пчелата, 20 Мај. Неопходно е, истакнаа учесниците, да се препознае улогата …

Повеќе »

Еко-свест испрати писмо со предлози до новата Влада за заштита на животната средина

Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест Скопје денеска испрати писмо со предлози за новата влада, кои како што велат, ќе придонесат кон видно подобрување на квалитетот на живот и благосостојба на луѓето и мора да станат главен приоритет за новата Влада.  – Здравата и чиста животна средина, …

Повеќе »

Град Скопје го одбележа Денот на македонските пожарникари – лошите услови во кои работат и натаму непроменети

– Противпожарната бригада на Град Скопје, денеска го одбележа Денот на македонските пожарникари, каде свои обраќања имаа градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, како и командантот на Противпожарната бригада на Град Скопје, Ѕвонко Томевски. Арсовска во своето обраќање посочи дека условите во кои работат пожарникарите не се на највисоко ниво …

Повеќе »

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

Долж Повардарието утре ќе дува засилен ветер. До среда ќе се задржи нестабилно време, претежно во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме, со засилен ветер, обилен пороен дожд за кратко време и изолирана појава на град. Во четврток …

Повеќе »

Одбележан Денот на Логистичка база – еден од главните столбови на Армијата

Логистичката база е клучен елемент во справувањето со предизвиците како еден од главните столбови на Армијата на Република Северна Македонија, истакна заменик-министерот за одбрана Тирон Јајага честитајќи го 20 Мај – денот на Единицата на воената свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје. На свеченоста на највисоката единица од доменот на …

Повеќе »

Најмногу дожд во Берово

Изминатото деноноќие најмногу дожд наврнал во Берово, 14 литри на метар квадратен, а најмалку во Крива Паланка, Крушево, Маврови Анови и Гевгелија, еден литар на единица површина. До 08:30 часот се измерени и 8 литри на метар квадратен во Лазарополе, 7 во Штип, 3 во Струмица, како и 2 во …

Повеќе »