Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

(ВИДЕО) Силно светна розова панделка во Скопје

олемо внимание привлече синоќешната креативна светлосна инсталација што ги “размрда“ скопјани со панделка во розова боја на деловен објект позициониран на една од најфреквентните раскрсници во градот Скопје. Граѓаните кои поминуваа покрај објектот се фотографираа, а на социјалните мрежи се споделуваа објави со пофалби за иницијативата со розова панделка што …

Повеќе »

Шанса за Центар мапираше јавни објекти загадувачи низ цела Македонија 

Нов Буџет, нова зима, ново загадување, нова шанса: Ако не сакаме да дишеме воздух кој светските медиуми го опишуваат дека „мириса на изгорена пластика“, сега е шансата да се направи промена! Се подготвува новиот државен буџет за 2024 година што е можност да се обратите до пратениците од секоја изборна единица и заедно да …

Повеќе »

Меѓународна конференција „Креирај го твоето место за растење“

Центарот за семејно и детско згрижување (КМОП Скопје), во соработка со Првата детска амбасада во светот Меѓаши, денеска ја организираат меѓународната конференција „Креирај го твоето место за растење“. Како што информираат од КМОП Скопје, овој настан се очекува да ги нагласи ефикасните заеднички напори за доброто на децата на локално …

Повеќе »

Адвокатската комора организира отворен ден за граѓаните по повод Европскиот ден на правдата

Адвокатската комора на Република Северна Македонија (АКРСМ) денеска од 10 до 13 часот организира отворен ден за граѓаните, по повод Европскиот ден на правдата, 25 Октомври. На овие средби, како што соопштуваат оттаму, што ќе се одржат во просториите на Комората лоцирани на ул. „Руди Чајевац“, бр. 1, лок. 15 …

Повеќе »

Бизнис настан за поврзување на домашни компании добавувачи со компании купувачи во организација на АХК

Бизнис настан SUBEX – Suppliers Balkan Expo денеска и утре ќе се одржи во Скопје во Скопје во организација на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија (АХК), дел од мрежата на германските стопански комори во странство. Цел на овој бизнис настан е поврзување на домашните компании добавувачи од металната, …

Повеќе »

Министерот Бектеши панелист на годинешниот FMCG SUMMIT, Скопје повторно центар на европската бизнис елита

    Министерот за економија Крешник Бектеши ќе биде еден од панелистите на 9. FMCG SUMMIT во организација на магазинот InStore и Кликер маркетинг. Тој ќе биде дел од панел дискусијата со релевантни претставници од секторот за трговија со стока за широка потрошувачка, кој ќе се одржи на 26 октомври …

Повеќе »

Атлантик Група: Силен раст на продажбата во сите области и на сите пазари

Трошоците на работењето се исклучително високи, но одличните продажни резултати овозможија раст на профитабилноста  Атлантик Група во првите девет месеци од 2023 година забележува приход од продажба во износ од 721,6 милиони евра, што во однос на истиот период од минатата година претставува раст од 15,5%. Добивката пред камати, даноци и амортизација (EBITDA) порасна за 3,5% во однос на истиот период од минатата година и изнесува 73,1 милиони евра, додека нето добивката порасна за 1,7% и изнесува 36,5 милиони евра. „Во сѐуште нестабилното и предизвикувачко опкружување, Атлантик Група оствари голем раст на продажбата во сите сегменти, како и на сите важни пазари. Со раст посебно се истакна сегментот Слатко и солено, па пијалоците, кои покрај вредносно, остварија и значаен количински раст на продажбата, а важно за истакнување е …

Повеќе »

Делегација на романската Амбасада во посета на АЛКАЛОИД

Делегација на романската Амбасада во Скопје, предводена од Aмбасадорката Н.Е. Адела Моника Аксинте, оствари работна посета на АЛКАЛОИД АД Скопје. Во своето воведно обраќање од официјалниот дел на средбата, Генералниот директор и Претседател на УО, г. Живко Мукаетов, ги претстави компанијата, нејзината основна дејност, производствените капацитети и програма, постигнатите резултати …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Увоз на работна сила, што се случува во регионот а што во Македонија?

Годишно Хрватска издава и по 120 000 работни дозволи за странци. Државите од регионот со стратегија и план не само за увоз туку и за интеграција на работници од странство, пишува Порталб.мк. Што прави Македонија во ситуација кога голем број на сектори алармираат дека има дефицит на работници и дека може да биде …

Повеќе »

Бронза за Трајковски од „Макпетрол“ на Светските боречки игри

Витомир Трајковски, каратист на „Макпетрол“, се пласира на третата позиција на Светските боречки игри кои што од 18 до 22 октомври се одржуваат во главниот град на Саудиска Арабија. Трајковски, заедно со Стефан Стојановиќ, исто така, член на скопскиот клуб, се единствените македонски спортисти што учествуваа на овој глобален собир …

Повеќе »