Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Компаниите да ја користат медијацијата во деловните спорови меѓу себе, со државата и со општините за да се избегнат долгите судски спорови

Стопанската комора на Северна Македонија заедно со Меѓународната финансиска корпорација ИФЦ – групација на Светска банка и Националниот совет за медијација-Владино тело денеска беа организатори на втората регионална конференција на тема: “Заеднички кон поголема афирмација на медијацијата во РСМ, заради искористување на сите нејзини бенефити”. На регионалата конференција, на која …

Повеќе »

ТАВ: АЕРОДРОМИТЕ ВО СКОПЈЕ И ОХРИД СО 2,4 МИЛИОНИ ПАТНИЦИ ВО 9-ТЕ МЕСЕЦИ ОД 2023 ГОДИНА

Меѓународниот Аеродром Скопје и Аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, бележат пораст од 30% на патничкиот сообраќај за периодот јануари – септември 2023 година во однос на 2022 година и пораст од 15% во однос на 2019 година. ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, членка на Групацијата АДП, известува за силен …

Повеќе »

ССК: КИНЕСКИОТ ПАЗАР СТРАТЕШКА ЦЕЛ  ЗА ИЗВОЗ НА МАКЕДОНСКАТА ХРАНА И ВИНО

Соработката на Сојузот на Стопански Комори на Македонија и  Кинескиот национален истражувачки институт за храна и ферментирачки индустрии (China national Research Institute of Food and fermentation industries) е надградена со посета на бизнис делегација од ССК на повеќе индустриски градови во Народна Република Кина. Делегацијата е составена од  : г-ѓа Загорка Блажевска- директор и …

Повеќе »

Генералниот директор на „Алкалоид“ панелист на „Трансформација 28“ во организација на „Црвен крст“

Генералниот директор и Претседател на Управниот одбор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, беше говорник на панел-дискусијата насловена „Градење на здраво и безбедно општество и потребата од ефикасно мобилизирање на ресурси за одговор на современите хуманитарни предизвици“, во рамките на настанот насловен „Трансформација 28“, во организација на „Црвен крст на РСМ“. На …

Повеќе »

Каратисти на „Макпетрол“ ќе учествуваат на Светските игри во боречки спортови

Главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, од 18 до 22 октомври ќе биде домаќин на Светските игри во боречки спортови, а двајца членови на карате клубот „Макпетрол“, Витомир Трајковски и Стефан Стојановиќ, ќе учествуваат на глобалниот собир. Ова натпреварување, освен карате, вклучува и 15 други спортови. Пријавени се над 1.700 …

Повеќе »

Официјално на 29ти ноември по 6ти пат ќе се одржи изборот „Мажи на годината 2023“

По успешните пет години на Мажи на Годината во Македонија, организаторите од Џентлмен Магазин и Фрајдеј Комуникации го најавија и 6тото издание на официјалниот избор на најуспешните мажи во Македонија за 2023 година кој ќе се одржи на 29.11.2023 година. Настанот кој има за цел да ги награди успешните мажи …

Повеќе »

Ќе се реформира и реорганизира Црвениот крст – промоција на новата Развојна рамка „Трансформација 28”

Црвениот крст на Северна Македонија денеска ја промовираше новата Развојна рамка „Трансформација 28”, документ со кој се најавуваат следните чекори во вид на реформи и реорганизација на националното друштво. Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити рече дека со документот се таргетираат четири области, реорганизација на инфраструктурата, односно организационата поставеност …

Повеќе »

Наградна игра на НЛБ Банка „Со мКлик најава до СМАРТ награда “

Од денеска, 16-ти октомври НЛБ Банка започнува наградна игра во сегментот на мобилното банкарство за физички лица, повикувајќи ги сите постојни, но и нови корисници на НЛБ мКлик мобилно банкарство да земат учество и да станат потенцијални добитници на вредни награди. Право на учество во наградната игра имаат сите постојни …

Повеќе »

Уплатата и испораката на екстра лесно масло за домаќинства EL-1 од „Макпетрол“ почнува на 16 октомври

Компанијата „Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека од  16 октомври, почнува со прием на уплата и испорака на екстра лесно масло за домаќинство EL-1, секој работен ден од 08:30 до 15:30 часот. Продажбата годинава ќе се врши преку складовите на „Макпетрол“ АД. Детални информации околу …

Повеќе »

„ФЛАМИНГО ПОКЕР ТУРНИР“ ПО 7 ПАТ ВО КАЗИНО ФЛАМИНГО ХОТЕЛ ГЕВГЕЛИЈА

Во организација на Казино „Фламинго“ Хотел – Гевгелија во периодот од 01-05 ноември ќе се одржи седмиот по ред „Фламинго покер турнир“, настан кој е познат по учество на квалитетни покер играчи и одличниот награден фонд. Досега се најавуваат играчи од Грција, Србија, Израел, Норвешка, Кипар и останати држави од …

Повеќе »