Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

ДХЛ анкета за онлајн купувачи: 95% од онлајн купувачите го откажуваат купувањето ако нивната посакувана опција за испорака не е достапна

DHL e-Commerce го објави своето прво глобално истражување за онлајн купувачи кое ги покрива главните глобални пазари во Европа, Америка, на Блискиот Исток, Африка, Азија Пацифик и Кина Барањата за достава надвор од дома продолжува да расте, особено во Европа, со 72% од купувачите кои бараат флексибилност за промена на …

Повеќе »

Интервју со Никола Линин: Во Пантелеон ГС, давање приоритет на благосостојбата и професионалниот раст на нашите вработени е основна цел

Акумулираното искуство од европскиот, но и американскиот пазар не става во можност да креираме додатна вредност за клиентите – Никола Линин, Директор за управување со ризици во Пантелеон ГС  Македонската компанија Пантелеон ГС обединува голем број на успешни и талентирани млади луѓе кои од земјава работат за американскиот пазар Станува …

Повеќе »

И Општина Карпош крева глас против врсничкото насилство со едукативни работилници во основните училишта во организација на „Макпетрол“

Работилниците против врсничко насилство кои компанијата „Макпетрол“ ги организира во рамки на едукативната кампања „Крени глас против врсничкото насилство“ наскоро ќе се одржуваат и во десет основни училишта во скопската општина Карпош. Членот на Управниот одбор и директор во „Макпетрол“, Марија Јосифовска-Спасовска денеска потпиша меморандум за соработка со градоначалникот на …

Повеќе »

Дводневна АмЧам конференција за „Градење на сајбер-отпорни организации“

„Градење на сајбер-отпорни организации“ е насловот на конференцијата која Комитетот за дигитални трансформации при Американската стопанска комора во Северна Македонија (АмЧам) ја организира на 15 и 16 ноември 2023 (среда и четврток) во хотелот DubleTree by Hilton во Скопје. Дводневниот настан има за цел да укаже на потребата од забрзано усвојување на дигиталните иновации …

Повеќе »

Повик за компании за користење на бесплатна експертска поддршка од канадски советници

Македонија 2025 објави јавен повик за македонските компании за аплицирање на Програмата за претприемачи на семејството Битов. Програмата за претприемачи-Битов, е основана во соработка со Catalyste+ (поранешна CESO – Canadian Executive Service Organization). Catalyste+ е канадска организација со 50 годишнo искуство во меѓународниот економски развој. Организацијата работи на развој на …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Цените на млечните производи и на маслото со најголем пад на светскиот пазар – дома инфлацијата преполовена

Десетти месец по ред Светската организација за храна на месечно и на годишно ниво регистрира пад на цените на храната, на годишно ниво најголем кај млечните производи и маслото за јадење, пишува Порталб.мк. Дома октомвриската инфлација на годишно ниво изнесува 3,5% , една од најниските стапки во изминатиот период. Што очекуваат економистите, дали …

Повеќе »

Продолжува процесот за Клиника Жан Митрев, што се случуваше досега

За 15 ноември, среда е закажано новото рочиште за случајот против Клиника Жан Митрев и кардиохирургот доктор Жан Митрев, откако последно на 3 октомври беше откажано бидејќи сведоците на обвинителството не се појавија на рочиштето. Еден од сведоците дојде во судница без со себе да понесе лична карта за идентификација, …

Повеќе »

АНТИКОЦКАЊЕ ГИ СИМНАА МАСКИТЕ!

Во предизборната кампања што се води против легалните игри на среќа очигледно се тргнаа маските. Денес, претставник на „Антикоцкање“ од Тетово, јавно потврди дека нивната цел е затворање на легалните објекти за игри на среќа. Со ова тие и отворено се ставија во служба на одредени центри на моќ, кои …

Повеќе »

Училиштата од Ѓорче Петров се приклучуваат во кампањата против врсничко насилство на „Макпетрол“

Шест основни училишта од скопската општина Ѓорче Петров стануваат дел од општествено одговорната кампања на „Макпетрол“ насочена кон решавање на проблемите поврзани со врсничко насилство меѓу децата и младите. Преку едукативната кампања „Крени глас против врсничкото насилство“, „Макпетрол“ во овие училишта ќе организира работилници што ги води психотерапевт со практично …

Повеќе »

Проф. д-р Лутфи Сунар избран за нов ректор на Меѓународниот балкански универзитет

Проф. д-р Лутфи Сунар е избран за нов ректор на Меѓународниот балкански универзитет во Скопје. Новиот ректор најавува ново поглавје во работењето на универзитетот, со цел промовирање и воспоставување квалитетно високо образование според највисоките стандарди што ќе донесе успех и нови иновативни постигнувања како за МБУ, така и за тековните и идните студенти. …

Повеќе »