Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Канадските работници постигнаа договор со Форд, нема да има штрајк

Унифор, синдикатот кој ги застапува канадските автомобилски работници во Форд, постигна прелиминарен договор со американскиот производител на автомобили, па најавениот штрајк на повеќе од 5. 000 членови на синдикатот беше спречен во последен момент, јави Си-Ен-Ен. „Го користевме најмоќното оружје на нашиот синдикат: правото на штрајк. Кога компанијата Форд се …

Повеќе »

По независните мерења на светско ниво, потврдено: Телеком ја има најдобрата и најбрзата мобилна мрежа во Македонија

Само минатата година, вложени се над 70 милиони евра во развој на мрежата и во спроведувањето на најновите технологии. Телеком ја воведе 5G мрежата минатата година и за само една година покрива 82% од населението и обезбедува гигабитни брзини. Телеком е единствениот оператор којшто испорачува гигабитни брзини на 5G мобилен …

Повеќе »

Бесплатни прегледи од Клиника Жан Митрев за новороденчињата од Општина Центар

Клиника Жан Митрев додели ваучери за педијатриски прегледи за секое новороденче од Општина Центар. Како дел од меморандумот за соработка потпишан со Општина Центар ова е второ доделување ваучери за семејствата од оваа општина кои годинава добиле дете, откако во мај беа доделени 130 ваучери. Истото е продолжување на традиционалната активност …

Повеќе »

Граѓаните собраа 2000 шишиња и лименки отпад на фестивалот “Sound of Green”

  Со една лименка или пластично шише како влезница, благодарение на Пакомак, во петокот се одржа концерт на платото пред Филхармонија каде што настапија NATALEE, Фолтин кои ги изведоа песните од последниот албум, „Симултан бакнеж“, но и нивните постари хитови. Истата вечер на сцената настапија и бендовите SIZ и KEM. …

Повеќе »

Вработените во АД Водостопанство најавија штрајк од следна недела доколку не бидат исплатени двете заостанати плати

АГРО Синдикатот при ССМ, заедно со вработените во АД Водостопанство во државна сопственост – Скопје, денеска пред Влада одржаа протест, каде најавија штрајк од следната недела, доколку не бидат исплатени нивните две плати. Сојузот на синдикатите на Македонија и АГРО Синдикатот се загрижени за состојбата во Водостопанство, особено поради тоа …

Повеќе »

Последна шанса за пријавување на Виз Ер Скопски маратон 2023

Полека, но сигурно наближува најголемиот спортски настан за оваа година. Уште 12 дена нѐ делат од најпознатата трка во Македонија и на Балканот, Виз Ер Скопски маратон, кој ќе се оддржи по 19ти пат. Маратонот е сертифициран од страна на АИМС и Светска атлетика и е дел од квалификациските трки …

Повеќе »

dm ЌЕ ДОНИРА ПОВЕЌЕ ОД 3 МИЛИОНИ ДЕНАРИ ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА ШЕСТ ПРОЕКТИ ЗА УНАПРЕДУВАЊЕ НА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЈЕ!

Како дел од конкурсот на dm – {ЗАЕДНО} за подобро утре, компанијата ќе поддржи шест општествено одговорни проекти насочени кон благосостојбата и здравјето на жените и со тоа ќе овозможи спроведување на најдобрите иницијативи на различни здруженија и организации вредни повеќе од 3 милиони денари. На конкурсот на dm, кој …

Повеќе »

S-BANKA – ОТСЕГА СО НОВ, МОДЕРЕН ДИЗАЈН, ДОСТАПНА И ЗА ПРАВНИ ЛИЦА, СО МНОГУБРОЈНИ ФУНКЦИОНАЛНОСТИ

Шпаркасе Банка АД Скопје, следејќи ги актуелните трендови на пазарот и работејќи во интерес на своите клиенти, со цел да им овозможи непречена мобилност и достапност на широк опсег банкарски услуги, воведе многубројни новитети во својата мобилна апликација S-Banka. Новата верзија на мобилната апликација S-Banka, со новиот модерен дизајн креиран …

Повеќе »

Со бамбуси и егзотични треви се разубави живеалиштето на тигарот во ЗОО Скопје, во соработка со Факултетот за Шумарски науки пејзажна архитектура и екоинженеринг “ХАНС ЕМ” и ФОЈА

По повод светскиот ден на бамбусите живеалиштето на Тигарот во Скопската зоолошка градина е разубавено со бамбуси и други егзотични треви со цел да се долови што повеќе неговата природна животна средина. Бамбусите се донација на ХЕФ, додека егзотичните треви и другите растенија на Градинарскиот центар Фоја, кој исто така …

Повеќе »

Стабилна, сигурна работа со бројни бенефиции за вработување во Макстил – Отворени нови работни позиции

Приватно здравствено осигурување за сите вработени, регрес за годишен одмор (за 2023 година исплатен во висина од 39.000 МКД), месечни и квартални бонуси за безбедно и одговорно работење како и годишни бонуси за успешност во работата и перформансот се само дел од поволностите врзани со работната позиција во компанијата Макстил. …

Повеќе »