Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

АПИС: Доколку не ги прифатат нашите предупредувања и укажувања за Законот за игри на среќа ќе следи серија масовни протести

„Повторно сме пред Собранието со неколку стотици вработени во автомат клубовите и обложувалници, кои заедно со нас, согласно член 122 став 2 од Деловникот, бараат да присуствуваат на седницата на Комисијата за европски прашања, каде ќе се разгледуваат противуставните и скандалозни измени на Законот за игри на среќа’, изјави Горан …

Повеќе »

Подарете иновативни бизнис-подароци

Новогодишните празници и јануари се идеалното време за подарување бизнис-подароци. Без разлика дали сакате да им подарите нешто на своите вработени или на своите бизнис-соработници, потребен ви е идеален подарок. Одбирањето не е секогаш лесно бидејќи секој има свој стил, вкус и идеја за тоа што е соодветно. Со нашите …

Повеќе »

Бадник во Клиника Жан Митрев како дома

Неподвижна пациентка го прослави Бадник во Клиника Жан Митрев како во домашна атмосфера. Вработените на Клиника Жан Митрев организираа бадникова трпеза за да може пациентката, која по комплексна операција на рбетот не смее да се движи, да ја почувствува празничната атмосфера. Болничката соба беше украсена со бадниково дрво, беше направено …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата денеска изнесува 96,80 евра за мегават час, на МЕМО 96,26 евра за мегават час

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за 5 јануари просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 96,80 евра/mwh, додека на Македонската берза за електрична енергија цената е 96,26 евра/mwh Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 – 15:00) …

Повеќе »

Македонските граѓани плаќаат најскапа струја во регионот, да се избере Универзален снабдувач кој ќе понуди најниска маржа

Домаќинствата во Македонија плаќаат најскапа струја од земјите во регионот и покрај субвенциите кои се напишани на секоја испорачана сметка за електична енергија. Македонските граѓани плаќааат поскап киловат час од граѓаните на Албанија, Црна Гора, Србија и Босна и Косово. Ова го покажуваат и најновите податоци на европстата статистичка служба …

Повеќе »

Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ се под граничните вредности определени со Закон

Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ  се мониторираат 24 часа, 365 дена во годината од страна на независен, автоматски систем за мониторинг (вкупна прашина, SO2 и NOx), кои се контролирани од страна на надлежните органи. Компанијата не е во можност на каков било начин да влијае врз резултатите. Производството …

Повеќе »

Дали се прави обид да се дисквалификува ЕДС со непочитување на Законот за јавни набавки?

На неколку дена пред да истече рокот за доставување документи за Универзален снабдувач на електрична енергија, се зголемуваат сомневањата за нечесни игри во врска со тендерот. На јавноста и станува се повеќе од очигледно дека Владата фаворизира која компанија ќе го добие атрактивниот тендер за Универзален снабдувач, уште пред да …

Повеќе »

АПИС: ПРЕДИЗБОРНИОТ ПОПУЛИЗАМ ЌЕ ПРЕДИЗВИКА ГОЛЕМИ БУЏЕТСКИ ШТЕТИ КОИ ПОВТОРНО ЌЕ ОДАТ НА ГРБОТ НА ГРАЃАНИТЕ!

Изненадени сме од леснотијата со која мнозинството пратеници продолжуваат авантуристички, по секоја цена да ја туркаат процедурата за усвојување на противуставните и скандалозни законски измени на законот за игри на среќа со ЕУ знаме. Притоа, воопшто не ги земаат предвид забелешките на Европската комисија за злоупотреба на ЕУ знамето. Дури, …

Повеќе »

„Гласен Текстилец“ има примено над 2.000 преставки за исплата или неисплата на К-15

„Гласен Текстилец“ до денеска  има примено над 2.000 претставки од работници во приватниот секор за нецелосна исплата или воопшто не им е исплатен регрес за годишен одмор или познато како К-15, за минатата година. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ вели дека до нив пристигнати се жалби во кои се опафтени …

Повеќе »

Виталиа го проширува своето глобално присуство со нова продавница во Казабланка, Мароко

Виталиа, водечка македонска компанија за здрава храна, го зацврстува своето присуство со глобално проширување и отворање на својата најнова продавница во живописната Казабланка, главниот град на Мароко. Овој стратешки потег означува уште една значајна пресвртница за Виталиа бидејќи ја носи својата разновидна палета на хранливи и вкусни прехранбени производи на …

Повеќе »