Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Продолжуваат промотивните поволности на НЛБ Банка за кредитите за физички лица

Продолжува кампањата на НЛБ Банка за кредитите за физички лица, овозможувајќи ги промотивните поволности уште цели два месеци. Сите оние кои размислуваат за нови почетоци и сакаат да ги остварат плановите за кои долго мечтаеле, имаат единствена можност да го направат тоа до крајот на годината со кредитите на НЛБ …

Повеќе »

АНДЕРФЕСТ го најави и нивното шестто издание за во октомври 2024 година

На 13ти Октомври во Младинскиот Културен Центар во Скопје, се одржа петтото издание на фестивалот Андерфест. Долгоочекуваното јубилејно издание на фестивалот го имаше своето најдобро издание досега. Одличниот избор на артисти привлече разновидна публика која уживаше во настапите на своите омилени бендови. Денеска фестивалот АНДЕРФЕСТ го најави и нивното шестто …

Повеќе »

Истражувачка репортерска лабораторија – ИРЛ се сели во Кичево да истражува локална корупција

Во рамки на пионерскиот проект на ИРЛ „Мобилна редакција“ кој започна пред четири години во Охрид и Крива Паланка, овој месец ИРЛ ќе биде во Кичево за да дадеме видливост на проблемите натрупани поради лошо владеење и корупција. Основниот концепт на проектот „Мобилна Редакција“ вклучува преместување на тимот на ИРЛ, …

Повеќе »

На Меѓународниот балкански универзитет со конференција одбележана 100-годишнината од Република Туркије

Меѓународниот балкански универзитет се приклучи на одбелжување на 100-годишнината од Република Туркије со организирање конференција „Туркије и Балканот на 100-годишнината од Републиката: Заедничко наследство, заедничка култура и заедничка иднина“ на која беа потенцирани долгите врски меѓу Туркије и Македонија. Поздравувајќи ги учесниците, претставникот од МБУ, проф. д-р Лутфи Сунар истакна …

Повеќе »

Револуција во печатењето со СТЕРНА: Вашиот пат кон модерна, еко и дигитална ефикасност

„СТЕРНА ДОО Скопје“ повеќе од 30 години работи на Македонскиот пазар за продажба, изнајмување и одржување на опрема за печатење, фотокопирање и скенирање и е официјален RICOH авторизиран дистрибутер за територијата на Р. Македонија. СТЕРНА ДОО Скопје во Р. Македонија овозможува да бидат достапни сите иновации и најнапредни технолошки достигнувања …

Повеќе »

Македонски Телеком оствари успешни резултати од работењето во третиот квартал од 2023 година

Македонски Телеком продолжува со успешното работење и со позитивен тренд на раст и во третиот квартал од 2023 година. Од почетокот на годината, бројот на корисници континуирано расте, а во фокусот останува интензивното ширење и зголемување на капацитетот и квалитетот на мрежата, особено на оптичката и 5G инфраструктура. Оперативната добивка …

Повеќе »

Зголемен обем на продажби и профитабилност во третиот квартал од 2023 година, благодарение на туризмот и повисоките меѓународни цени на нафтата

Најзначајни остварувања во третиот квартал од 2023 година  ОКТА ги објави финансиските резултати за третиот квартал од 2023 година со ЕБИТДА која достигна 430 милиони денари, значително повисока од онаа во третиот квартал од 2022 година, и добивка пред оданочување од 305 милиони денари, наспроти негативната во висина од -2 …

Повеќе »

Електричната меѓусебна интерконекција Египет-Грција “ГРЕГИ” предложи да биде вклучена во листата на проекти од заеднички интерес на Европската Унија

Предложено е електричната меѓусебна интерконекција Египет-Грција “ГРЕГИ” на групацијата Копелузос да биде вклучена во листата на проекти од заеднички интерес на Европската Унија. Како што соопшти денес Генералниот директорат за енергија (ГД Енергија) на Европската комисија, електричната меѓусебна интерконекција ГРЕГИ е вклучена во листата на проекти од заеднички интерес (ПМИ). …

Повеќе »

Кои се победниците на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023 ?

Изминатиов викенд над 60 учесници и 20 ментори се обединија во борбата за поодржлива иднина на 12тото издание на Startup Weekend Sustainability Skopje 2023. Со голем ентузијазам и несекојдневни идеи, 10 тимови работеа со цел да креираат иновативни решенија за нашата планета. Посебноста на овогодинешното издание беше темата: Одржливост. Сите …

Повеќе »

Работилници за врсничко насилство за учениците во Гевгелија во рамки на кампањата на „Макпетрол“

Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“, „Крени глас против врсничкото насилство“, ќе ги прошири едукативните активности и во Гевгелија. Учениците од основните училишта во надлежност на оваа општина ќе имаат прилика да се здобијат со знаења за проблемот со врсничкото насилство преку работилници што ќе ги овозможи компанијата, а ќе бидат …

Повеќе »