МАРКЕТИНГ

Триесет и седум санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, еден возач без лиценца

Во периодот од шест до 10 часот на територијата на земјава денеска е спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, информираат од Министерството за внатрешни работи. – При контролата констатирано е едно кривично дело по член 284-а од Кривичниот законик за возење без соодветна лиценца. Констатирани …

Повеќе »

Шаќири: Има нерешени проблеми, но работиме во најбрз рок да почне реконструкцијата на студентските домови

Поради некои документи што недостигаат има одложување во постапката, но сум сигурен дека во оваа година и во најбрз можен рок, а МОН за тоа се вложува максимално, ќе бидат решени сите проблеми за да почне реконструкцијата на студентските домови, изјави министерот Јетон Шаќири во врска со реновирањето на државните …

Повеќе »

Објавен е 20-тиот Меѓународен конкурс за стрип „Велес 2023“

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес го објави традиционалниот 20-ти Меѓународен конкурс за стрип „Велес 2023“. Право на учество имаат автори од цел свет, без разлика на полот и возраста, а пријавувањето е до 10 август 2023, информираат од СЦМ-Велес. Должината на стрипот треба да биде од 1 …

Повеќе »

Кажете „Здраво на здравите навики“ и учествувајте во детскиот ликовен конкурс на Ладна

Добрите и здрави навики во исхраната се формираат уште од мали нозе, кога детските глави ги учат основите на она што е правилно и корисно за нив. Целта на овогодинешниот ликовен конкурс на Ладна е да ги поттикне малите уметници преку нивната креативност да ги опишат, создадат и да ги …

Повеќе »

Промоција на книга од Ленче Милошевска во Градската библиотека во Скопје

Утре (вторник, 14 март) во 12 часот во спомен-собата „Т’га за југ“ во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ – Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Недопрени бисери“ од Ленче Милошевска. За делото ќе говори писателката Марина Мијаковска, а фрагменти ќе чита Винсент Вилчник, македонистка од Словенија. „Недопрени бисери“ е книга …

Повеќе »

Легендата на хрватската поезија Зринко Капетанич, интерпретира поеми на македонскиот поет Александар С. Трајковски.

За прв пат во историјата на македонската поезија, македонски поеми, во интерпретација на легендарниот и напознатиот балкански интерпретатор и поет, Зринко Капетанич. Ќе ја итерпретира поемата “Бакни ме” (Poljubi me) од наградуваната збирка поезија “Лирски Елегии” на македонскиот поет Александар С. Трајковски. Интерпретираната поема ќе биде објавена на неговиот официјален …

Повеќе »

Партнерство за заштита на животната средина: Пакомак потпиша меморандум за соработка со Федерацијата за планинарство

Потпишан е меморандум за соработка помеѓу Федерацијата за Планинарство (ФПСМ) и Пакомак за поддршка на заеднички активности на долгорочни стратегии за национално делување кон заштитата на животната средина. За еколошки совесни рекреативци и планинари, за планини без отпад. Претседателот на ФПСМ, Зоран Читкушев и Извршниот директор на Пакомак, Филип Ивановски …

Повеќе »

Јавен повик за доделување финансиски средства на спортски клубови и културни организации во Струга

Општина Струга распиша јавен повик за доделување финансиски средства на спортски клубови, граѓански организации од областа на културата и граѓански организации и фондации. Целта, како што стои во повикот, е зацврстување и унапредување на соработката на Општината со граѓанските организации, спортските клубови и организациите од областа на културата преку воспоставување …

Повеќе »

Награда од по 30 илјади денари за пожарникарите кои помагаа по земјотресот во Турција

Награда од по 30 илјади денари ќе добијат кавадаречките пожарникари кои помагаа по земјотресот во Турција, информираа денеска од кабинетот на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. – Денеска Општина Кавадарци по одлука на Совет, на иницијатива на градоначалникот Митко Јанчев и претседателот на Совет д-р Стојанче Рамов, ќе им исплати …

Повеќе »

Конференција за придобивките од дигитализацијата на царинското работење

Сите земји во светот, а пред се развиените и државите од Европската унија, се фокусирани на дигитализацијата на царинското работење што може да го олесни и забрза протокот на стоките, порача директорката на Царинската управа Славица Кутиров во обраќањето на конференцијата „Преку дигитализација кон нова генерација на соработка“, што денеска …

Повеќе »