Breaking News

МАРКЕТИНГ

Промо понуда од МТЕЛ:  Попуст за нов мобилен телефон и 50% намалена претплата за сите нови постпејд корисници

Стани нов МТЕЛ постпејд корисник, добиј попуст на претплатата во првите пет месеци и избери одличен нов мобилен телефон со пониска цена. Од 10 до 23 април, со специјалната празнична понуда на МТЕЛ, новите постпејд корисници на телекомуникацискиот оператор добиваат низа поволности. Секој нов корисник кој ќе склучи договор за …

Повеќе »

Битолска млекара финансиски ќе го поддржува СОС Детско село

Битолска млекара, покрај донирање на свои прозиводи на СОС Детско село, почнува и финансиски да ги поддржува згрижувачките семејства на месечно ниво. -„Бимилк“ и СОС Детско село ја продолжуваат соработката преку стратешко партнерство. Оваа соработка и „Бимилк“ како донатор значајно ќе ја помогне континуираната работа на организацијата и поддршка за …

Повеќе »

Промоција на АДА – првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавен сектор

Првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавен сектор – АДА денеска ќе биде промовиран во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). На промоцијата ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за иновации …

Повеќе »

Царовска: Младите имаат капацитет да управуваат со процесите и да носат одлуки, се одржа првиот модул од Академијата за јавни политики „Од идеја до реализација“

„Младите имаат капацитет да управуваат со процесите и да носат одлуки, а наша обврска е преку едукација и поддршка да им овозможиме реализација на нивните креативни идеи”. Ова го истакна директорката на „Асоциjациjата за инклузивен и одржлив развоj – SIGA” Мила Царовска на Академијата за јавни политики „Од идеја до …

Повеќе »

Во Битола премиера на театарската претстава „Ако останеш дома“

Актерите на НУ Народен театар Битола, Јулијана Мирчевска и Васко Мавровски, вечер на матичната сцена премиерно ќе ја одиграат претставата „Ако останеш дома“, драма во еден чин работена по мотиви на оригиналот на Карој Сакони. Претстава зборува за отуѓеноста на луѓето, истакна во пресрет на вечерашната премиера, актерката Мирчевска. -Ние …

Повеќе »

Bio Hack My World 2023 инкубаторската програма за сите вљубеници во науката

UNDP заедно со Град Скопје и UNICEF  ја отвараат првата  „Отворена градска лабораторија“ лоцирана во СУГС „Марија Кири – Склодовска“-Скопје, за биотрансформација со цел да ги вклучат заедниците во креирање трајни решенија за менаџирање со биоотпадот во Северна Македонија. Таа е наменета за стартапи, ученици, млади иноватори, ентузијасти и вљубеници …

Повеќе »

Крос трка по повод Меѓународниот ден на здравјето

По повод Меѓународниот ден на здравјето – 7 Април, Детскиот културен центар „Карпош“ денеска во Скопје ќе организира крос трка, по втор пат оваа година. Во оваа спортска манифестација учествуваат деца од градинките од градот и околината. Трката ќе се одржи на тартан патеката во Градскиот парк, а ќе се …

Повеќе »

Во октомври Недела на новиот кинески филм, во организација на универзитетот Еуропа Прима

Во октомври оваа година ќе се одржи Неделата на новиот кинески филм во организација на Интернационалниот универзитет Еуропа Прима во чест на 30 годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Кина и Северна Македонија. Кинескиот амбасадор, Џанг Ѕуо денеска оствари работна посета на Универзитет, каде беше примен од претседателот на …

Повеќе »

WITCON, tech конференција на 20ти мај во Скопје организирана од Women in Tech Macedonia

Со огромна гордост и задоволство Women in Tech Macedonia ја најавува првата конференција, WITCON на 20ти мај во Скопје. WITCON е конференција чијашто главен фокус и цел е технологијата и иднината. Преку панели спикери-професионалци од индустријата ќе ги споделат своите искуствата на актуелни теми во ИТ индустријата во последните неколку …

Повеќе »

Хуманитарна акција Волшебно велигденско дрво” во Рамстор Мол

Рамстор Мол, осма година по ред, по повод големиот празник Велигден, ја организира хуманитарната акција “Волшебно велигденско дрво”. Хуманитарната акција е Оранизирана и овозможена благодарение на „Црвен крст на Град Скопје“ и „Рамстор Mол“ во соработка со „ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи на Град Скопје“, а поддржана од „Комерцијална банка АД …

Повеќе »