Breaking News

МАРКЕТИНГ

Прв кредит од Програмата за зелено финансирање во Северна Македонија

Шпаркасе Банка во Скопје стана првиот партнер финансиска институција во Северна Македонија, која ќе учествува во иновативната Програма за зелено финансирање (Green Finance Facility -GFF). Програма за зелено финансирање е пилот соработка помеѓу Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Обединетите Нации и Владата на Северна Македонија. Придонесот на ЕБОР се состои од кредитни линии до ЕУР 30 милиони за …

Повеќе »

Tech Insights: Поттикнување на дигитална експертиза-Навигација на проекти со и без тестирање

Со огромно задоволство го најавуваме првиот Tech Insights настан во живо, во организација на Women in Tech Macedonia, Kin + Carta & Europe House Skopje. Придружете ни се на 19ти октомври во просториите на Europe House Skopje со почеток од 18:30 часот и искористете ја можноста да се запознаете со …

Повеќе »

ШПАРКАСЕ БАНКА ГИ ПОВИКУВА СТУДЕНТИТЕ ДА ДОСТАВАТ ТОЧНИ ПОДАТОЦИ ЗА КОНТАКТ

Шпаркасе Банка АД Скопје ги повикува сите квалификувани студенти за субвенциониран студентски оброк, кои се пријавиле на првиот повик од МОН во периодот од 1 до 10 август или на вториот повик во периодот од 1 до 5 септември, а досега не се контактирани од Банката, да се обратат во која …

Повеќе »

Светски познатиот виртуоз на виолина Роман Симовиќ и камерниот оркестар „Профундис“ ќе настапат во Филхармонија на 16 октомври

Виртуозниот Роман Симовиќ – концерт-мајстор на Лондонската филхармонија и камерниот оркестар „Профундис“, под диригентската палка на маестра Ѓурѓица Дашиќ, ќе настапат на концертниот спектакл „РОМАН“ на 16 октомври во големата сала на Македонската филхармонија со почеток во 20:30 часот. На денешната прес-конференција по повод најавениот концерт беа презентирани деталите за …

Повеќе »

Балкан Прајм Турс заблеска на IFTM Top Resa, прикажувајќи ја убавината на Македонија

Балкан Прајм Турс една од најистакнатите национални компании за дојдовен туризам во Македонија, со своите содржини го привлече вниманието на професионалците во туризмот и туристичките агенции на престижниот саем за туризам IFTM Top Resa поврзан со француското говорно подрачје. Присуството на оваа македонска компанија ги стави во фокусот неискористените туристички …

Повеќе »

Македонски Телеком ја воведува првата дигитална програма за наградување и поволности за корисниците – Magenta Moments

Добијте карти за кино, вкусен бургер, екстра попуст за нов мебел или заштедете пари на вашата следна резервација за хотел – Magenta Moments ќе ви го овозможи тоа. Програмата којашто ја нуди Македонски Телеком е дел од меѓународната иницијатива на Дојче Телеком за наградување и поволности за корисниците. Таа е …

Повеќе »

Андерфест во петок на 13 октомври ќе го има своето 5 издание

Шест музички бендови кои се на врвот на алтернативната сцена, Преку Ред, Conspiracy, Red18, Lufthansa, Peach Vice и Последен Удар ќе направат Денсинг салата во МКЦ да експлодира од енергијата која ќе се ослободи при нивниот контак со публиката. Фестивалот на младите и бунтовните, на креативците и сонувачите, на они …

Повеќе »

Виталиа се претстави на престижниот меѓународен саем Ануга 2023

  Од 7 до 11 октомври оваа година, нашиот најпознат домашен бренд за здрава храна Виталиа се претстави на Ануга 2023, престижниот меѓународен саем за храна и пијалаци кој се одржува во Келн, Германија. Оваа година, ќе се претстават 7.700 изложувачи со потекло од 160 земји со своите вкусни и …

Повеќе »

Во петок започнува петтото издание на Музичкиот Фестивал Андерфест Скопје

Музичкиот фестивал АНДЕРФЕСТ ќе се одржи по петти пат на 13.ти октомври 2023 година во Младинскиот културен центар (МКЦ). На овој ЈУБИЛЕЈ публиката ќе може да ужива во музиката од алтернативната, рок, панк рок, метал, хардкор сцената од нашата држава која ќе покаже дека е одлична и има што да …

Повеќе »

„Реплек АД“ со раст од 44% на приходите од продажба во сегментот фармација

  10.10.2023, Скопје – Со зајакнување на позициите на пазарите, консолидација на портфолиото и промоција на потенцијалите, „Реплек АД“ продолжи со успешните резултати. Од почетокот на годината, заклучно со септември „Реплек АД“ оствари раст на приходите од продажба од фармација од 44%, во споредба со истиот период минатата година. Позитивните …

Повеќе »