МАРКЕТИНГ

Приведени седуммина крадци, расчистени 11 кривични дела

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Отсекот за општ криминал при СВР Штип расчистија 11 кривични дела, од кои едно „разбојништво”, пет кривични дела „тешка кражба”, две „тешка кражба” на дрзок начин и три кривични дела „кражба” извршени на територијата на општините Штип и Карбинци од крајот на …

Повеќе »

Општина Кавадарци доби донација од нови 16 автобуски постојки

Општина Кавадарци доби донација од нови 16 автобуски постојки, од германската компанија ,Дрекслмаер”, информираа денеска од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев. – Благодарение на поддршката од „Дрекслмаер”, автобуските постојки беа поставени на трасата од село Ваташа кон Глишиќ и Марена, но и на трасата која започнува и завршува во населба …

Повеќе »

Левица бара итно формирање на најавениот Фонд за животна средина

Милиони евра што граѓаните ги плаќаат за еколошки такси завршуваат во главниот државен буџет и се трошат за бизнис-интересите на поединци од СДС и ДУИ. Иако во Македонија постојат 27 еколошки такси, Министерството за животна средина добива само минимален износ, кои се недоволни да се задоволат неговите основни потреби. Имено, …

Повеќе »

ВО SPORT LIFE: 4 неделни етапи, 4 шанси за 100.000 денари

  Започна акцијата „До 50 шанси за 100.000 денари“ на Sport Life, која ќе се одвива низ 4 неделни етапи, од 27.02. до 26.03. 2023 година. Во секоја поединечна етапа, од понеделник од 9 часот до недела до 23 часот, играчот кој има погодено најголем број натпревари од вкупниот број  …

Повеќе »

Во Кавадарци презентација на веб – страница на агрометеоролошки станици

Во Кавадарци денеска се одржува презентација на веб – страница на агрометеоролошки станици. Претходно, Општина Кавадарци постави 18 агрометеоролошки мерни станици на локации во кавадаречка општина. Градоначалникот Митко Јанчев нагласи дека овие активности, имаат за цел подобро земјоделско производство. На презентацијата што се уште е во тек, беше кажано дека …

Повеќе »

Падна Твитер, не може да се пуштаат твитови

Во последниот еден час голем број корисници пријавуваат проблеми на социјалната мрежа Твитер. Стотина пријави се регистрирани и на сервисот Downdetector. На корисниците на Твитер не им работи feedot, односно вчитувачот на твитови, и тие не можат да испраќаат или примаат пораки. Се чини дека станува збор за глобален проблем …

Повеќе »

САВА ПЕНЗИСКО ДРУШТВО СО СВОЕТО ЧЛЕНСТВО ОБЕЗБЕДИ ПОМОШ ЗА УНИВЕРЗИТЕТСКАТА КЛИНИКА ЗА ДЕТСКИ БОЛЕСТИ – СКОПЈЕ

  Успешно е завршена првата фаза од хуманитарната кампања „Ажурирај и донирај“ Денес Сава пензиско друштво а.д Скопје ја предаде првата донација во рамки на хуманитарната кампања „Ажурирај и донирај“ во Универзитетската клиника за детски болести – Скопје. Донацијата се состои од инвертер клима уреди за доопремување на одделот за …

Повеќе »

„Макпетрол” освои 11 медали на државниот плејоф карате-турнир за сениори

Последната недела од март во Гвадалахара, Шпанија, ќе се одржи европското сениорско карате-првенство, а на државниот плејоф-турнир за влез во репрезентацијата најуспешни беа членовите на „Макпетрол”. Скопскиот клуб освои 11 признанија, односно четири златни, пет сребрени и две бронзени медали. Право на учество на ова натпреварување имаа единствно освојувачите на …

Повеќе »

Ковачевски: Употребата на социјални медиуми ќе се регулира со стратегиите за дигитализација и за медиуми

Со стратегиите за дигитализација и за медиуми во иднина ќе се регулира употребата на социјалните медиуми за унапредување на општеството, а не за несакани последици, рече премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање дали се планира да се укине апликацијата Тик ток поради тоа што станува ризична за користење. …

Повеќе »

Далмација отсечена поради снежното невреме, се извлекуваат заглавените во снегот, отворени прифатни центри

Снегот во Хрватска предизвика сообраќаен хаос и ја отсече Далмација од остатокот од државата. Од вчера попладне поради огромното количество снег и силните ветрови нема отворен патен правец од Далмација кон внатрешноста на Хрватска, пренесува порталот Индекс. Голем број луѓе останаа заглавени во колоните, поради што беа отворени прифатни центри …

Повеќе »