МАРКЕТИНГ

Установа за уметнички дејности „Скопски џез фестивал“: Го откажуваме 22. издание на „OFFest“

Доделените милион денари за ОФФест на Годишниот конкурс за проекти од национален интерес во културата, скратени за половина од минатогодишната сума, не овозможуваат ни најминимални финансиски услови за одржување на ОФФест (предвиден од 7 до 10 јуни) како (повеќедневен) фестивал. За жал, по 21-годишна убава фестивалска традиција, не ни останува …

Повеќе »

Со „Саем на домашно вино“ и закројување на виновата лоза одбележан празникот на лозарите во општина Илинден

Традиционално со закројување виновата лоза во дворот на црквата „Свети Трифун“ во населеното место Ајватовци, Општина Илинден го одбележа Празникот на лозарите. Како што соопшти Општина Илинден, празнувањето на православниот празник Свети Трифун почна со Божествена литургија, што се одржа пред голем број верници. Во рамки на манифестацијата „Саем на …

Повеќе »

SkyShowtime го прославува активирањето во Македонија со понуда за половина цена засекогаш

Сосема нова врвна услуга за стримување се активира во Македонија, Албанија, Чешка, Унгарија, Косово, Полска, Романија и Словачка денес  Само во промотивниот период, новите корисници што ќе се регистрираат преку skyshowtime.com ќе добијат 50% попуст на стандардната цена на месечната претплата – доживотно  Врвната услуга за стримување SkyShowtime ќе го прослави денешното активирање во Македонија, Албанија, Чешка, Унгарија, Косово,  Полска, Романија и Словачка со понуда за половина цена засекогаш за сите нови клиенти. Само во промотивниот период, новите корисници што ќе се регистрираат преку skyshowtime.com ќе добијат 50% попуст на стандардната цена на месечната претплата – доживотно. Во Македонија, Албанија, Косово и Словачка, ова значи дека корисниците што ќе ја искористат понудата ќе плаќаат само 2,99 евра месечно наместо 5,99 евра месечно за содржини од светска класа, вклучително и изворни холивудски филмови и ексклузивни нови серии од најголемите светски студија, сето тоа стримувано на едно место. Во Романија, корисниците ќе плаќаат само 1,99 евра месечно наместо 3,99 евра месечно. Во Чешка, цената ќе биде 89 CZK месечно наместо 179 CZK месечно. Во Унгарија, цената ќе биде 999 HUF месечно наместо 1999 HUF месечно, а во Полска корисниците ќе плаќаат само 12,49 PLN месечно наместо 24,99 PLN месечно. Главниот извршен директор на SkyShowtime, Монти Сархан, рече: „SkyShowtime нуди врвни содржини за неверојатна цена, давајќи им на корисниците една од најдобрите вредности во областа на забавата. Како следна одлична услуга за стримување во Европа, со задоволство им нудиме уште поголема вредност на корисниците во Албанија, Чешка, Унгарија, Косово, Македонија, Полска, Романија и Словачка со специјална понуда по повод активирањето што важи ограничен период по половина цена засекогаш.” По активирањето, локалната публика ќе има пристап до: Ambulance, Downton Abbey: A New Era, Jerry and Marge Go Large, Jurassic World Dominion, Ray Donovan: The Movie, Redeeming Love, The Bad Guys, The Hanging Sun, The Northman и Top Gun: Maverick. Освен тоа, претплатниците ќе имаат пристап до широка понуда на серии: вклучително и: 1883, 1923, A Friend Of the Family, All …

Повеќе »

Стар авион претворен во луксузна вила на Бали, ноќевање чини над 7.000 долари

Можностите за трајно приземјени авиони, се чини, се бескрајни… Некои од нив се пренаменуваат, одат – дел по дел на рециклирање, а некои се претвораат и во ресторани, музеи, кафулиња и разни места за забава и опуштање. Така, еден приватен „Боинг 737“ е претворен во луксузна вила за одмор, сместен …

Повеќе »

Кутијата чоколатца од „Форест Гамп“ заработи 25.000 долари на аукција

Познатата кутија со чоколадни бонбони од филмот „Форест Гамп“ со Том Хенкс од 1994 година, е продадена на наддавање за 25.000 долари. Кутијата, потпишана од Хенкс, е означена дека тежи 23 унци (650 грами), иако кутијата била наполнета со само четири унци песок, за да не падне од скутот на …

Повеќе »

Филмот „1000 години сведок на светлината“ на Илија Ико Каров утре ќе се емитува во Рим

Филмот „1000 години сведок на светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир, во режија на Илија Ико Каров, утре ќе се емитува во Понтификалниот институт за ориентални студии во Рим. Филмот ја доживеа својата гала премиера во салата на Македонскиот народен театар во април 2022 година. Утре, пак, на иницијатива …

Повеќе »

Гостиварецот Виктор Петков ќе настапи на Светското првенство скијање во Франција

Гостиварецот Виктор Петков денеска отпатува за Франција на Светско првенство во скијање во Курсевел и Мерибел Франција како член на македонската селекција која ја води селекторот Антонио Ристевски. Натпреварите во техничките дисциплини се закажани во термините од четврток до недела. На Виктор Петков ова му е четврт настап на светско …

Повеќе »

Искористи ја промотивната понуда од МТЕЛ, избери нов смарт телефон и добиј 50 отсто попуст на претплатата во првите 5 месеци

Некои понуди едноставно не можат да се одминат. За претстојните празници во кои се слави љубовта и виното, МТЕЛ внимателно подготви нова промотивна понуда која ќе Ви пружи уживање во едно поинакво дигитално искуство, телекомуникациски услуги со врвен квалитет и повеќе забава. Покрај останатите бенефити што редовно ги добиваат претплатниците …

Повеќе »

Без вода корисниците од улица „Аминта Трети“

ЈП Водовод и канализација – Скопје информира дека денеска на ул.„Аминта Трети“, раскрсница со „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бб, ќе има реконструкција на водоводна мрежа Ф-150мм, поради што без вода ќе ЈП Водовод и канализација – Скопје информира дека денеска на ул.„Аминта Трети“, раскрсница со „Митрополит Теодосиј Гологанов“ бб, ќе има …

Повеќе »

Фолклорна ревија на културно-уметничкото здружение „Карпош” се одржа во Крива Паланка

Со инструментална изведба на тапани на едно од најавтентичните македонски ора, Копачка и обичајот на традиционална свадба од кривопаланечкиот крај, беше отворен годинашниот целовечерен концерт на културно – уметничкото здружение „Карпош” од Крива Паланка, што се одржа синоќа во Националната установа Центар за култура Крива Паланка. Пред преполната сала посетители …

Повеќе »