Breaking News

МАРКЕТИНГ

Чествување за шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон во Паркот на поезијата во Струга

Во Паркот на поезијата во Струга денеска ќе се одржи чествување за добитникот на „Златниот венец“ на Струшки вечери на поезијата во 1990 година, шпанскиот поет Хусто Хорхе Падрон. Националната установа „Струшки вечери на поезијата“, соопшти дека чествувањето го организира во соработка со Амбасaдата на Кралството Шпанија. Хусто Хорхе Падрон …

Повеќе »

Изложба на фотографии „ЕЛЕМА 2023“

Kлубска изложба на фотографии „ЕЛЕМА 2023“ ќе биде поставена денеска во Рудиќ Галерија. „ЕЛЕМА 2023“ е изложба која го означува креативниот и творечкиот континуитетот на ФК Елема. Како прва годишна клубска изложба ги најавува идните активности на клубот кои ќе бидат претставени во периодот што следи, со јасен акцент на …

Повеќе »

Конференција „Промоција на македонскиот спорт во медиумите“

Националното координативно тело на Проектот BeActive – Европска недела на спортот, кој e кофинансиран од Европската Комисија, а имплементиран преку Агенција за млади и спорт од 2018 година, денеска и утре организира конференција на тема „Промоција на македонскиот спорт во медиумите”. Целта на конференцијата на која ќе учествуваат релевантни спортски …

Повеќе »

Промо понуда од МТЕЛ:  Попуст за нов мобилен телефон и 50% намалена претплата за сите нови постпејд корисници

Стани нов МТЕЛ постпејд корисник, добиј попуст на претплатата во првите пет месеци и избери одличен нов мобилен телефон со пониска цена. Од 10 до 23 април, со специјалната празнична понуда на МТЕЛ, новите постпејд корисници на телекомуникацискиот оператор добиваат низа поволности. Секој нов корисник кој ќе склучи договор за …

Повеќе »

Битолска млекара финансиски ќе го поддржува СОС Детско село

Битолска млекара, покрај донирање на свои прозиводи на СОС Детско село, почнува и финансиски да ги поддржува згрижувачките семејства на месечно ниво. -„Бимилк“ и СОС Детско село ја продолжуваат соработката преку стратешко партнерство. Оваа соработка и „Бимилк“ како донатор значајно ќе ја помогне континуираната работа на организацијата и поддршка за …

Повеќе »

Промоција на АДА – првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавен сектор

Првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавен сектор – АДА денеска ќе биде промовиран во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). На промоцијата ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски, вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за иновации …

Повеќе »

Царовска: Младите имаат капацитет да управуваат со процесите и да носат одлуки, се одржа првиот модул од Академијата за јавни политики „Од идеја до реализација“

„Младите имаат капацитет да управуваат со процесите и да носат одлуки, а наша обврска е преку едукација и поддршка да им овозможиме реализација на нивните креативни идеи”. Ова го истакна директорката на „Асоциjациjата за инклузивен и одржлив развоj – SIGA” Мила Царовска на Академијата за јавни политики „Од идеја до …

Повеќе »

Во Битола премиера на театарската претстава „Ако останеш дома“

Актерите на НУ Народен театар Битола, Јулијана Мирчевска и Васко Мавровски, вечер на матичната сцена премиерно ќе ја одиграат претставата „Ако останеш дома“, драма во еден чин работена по мотиви на оригиналот на Карој Сакони. Претстава зборува за отуѓеноста на луѓето, истакна во пресрет на вечерашната премиера, актерката Мирчевска. -Ние …

Повеќе »

Bio Hack My World 2023 инкубаторската програма за сите вљубеници во науката

UNDP заедно со Град Скопје и UNICEF  ја отвараат првата  „Отворена градска лабораторија“ лоцирана во СУГС „Марија Кири – Склодовска“-Скопје, за биотрансформација со цел да ги вклучат заедниците во креирање трајни решенија за менаџирање со биоотпадот во Северна Македонија. Таа е наменета за стартапи, ученици, млади иноватори, ентузијасти и вљубеници …

Повеќе »

Крос трка по повод Меѓународниот ден на здравјето

По повод Меѓународниот ден на здравјето – 7 Април, Детскиот културен центар „Карпош“ денеска во Скопје ќе организира крос трка, по втор пат оваа година. Во оваа спортска манифестација учествуваат деца од градинките од градот и околината. Трката ќе се одржи на тартан патеката во Градскиот парк, а ќе се …

Повеќе »