Breaking News

МАРКЕТИНГ

Wine and Music Sessions во Аудиокултура

Вчеравечер во Аудиокултура се реализираше уште еден настан од заедничкиот концепт на Аудиокултура и Винарија Камник наречен “Wine and Music Sessions”. Под мотото “Музиката соединува, виното инспирира” оваа втора сесија беше продолжение на замислата, преку неколку различни настани, да се долови суштинската врска помеѓу музичката и винската култура. Вчерашното автентично …

Повеќе »

СО SPARKASSE LIFE „ПРВ ДО ВРВ“

Sparkasse LIFE ПРВ ДО ВРВ – најмасовниот спортско-рекреативен планински настан во регионот, годинава ќе се одржи на 21 мај, во организација на здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“ од Скопје и Шпаркасе Банка како главен спонзор на настанот. Шпаркасе Банка, преку платформата Sparkasse LIFE, интензивно се фокусира на …

Повеќе »

Истражување: Медиумската писменост, клучна алатка против дезинформациите

Граѓаните кои се медиумски писмени се повеќе свесни за постоењето дезинформации, можат активно да учествуваат во процесот на следење вести и подобро знаат и умеат да ги препознаваат дезинформациите и да се справат со нив. На овој начин, тие стануваат граѓани кои, освен што се помалку ранливи во однос на …

Повеќе »

Игор Стефановски-Иџе во партнерство со „Макпетрол” до врвни резултати на европските авто-трки

Македонскиот автомобилски шампион Игор Стефановски-Иџе и „Макпетрол” ја продолжија долгогодишната соработка со цел достигнување уште подобри резултати во европските натпреварувања. Стефановски викендов во Франција беше меѓу 190 пријавени учесници на првата трка од Европскиот шампионат на ридски патеки. Тој триумфира на првата трка, а се пласира на третата позиција во …

Повеќе »

Културно-уметничкото друштво ,,Јане Сандански” од Пехчево одбележа 75 години постоење

Со традиционалниот Велигденски концерт, синоќа во Пехчево беа одбележани 75 години постоење на Културно-уметничкото друштво „Јане Сандански“. Пред преполната сала во Домот на култура на концертот учествуваа над 100 играорци од Пехчево, како и гости од Делчево. -Континуирано во последните години, за време на велигденските празници, Домот на културата организира …

Повеќе »

Промоција на „Ковчеже со книжни бисери“ од Милован Стефановски

Во Градската библиотека „Браќа Милдиновци“ во Скопје денеска ќе биде промовирана книгата „Ковчеже со книжни бисери“ од Милован Стефановски. Збирката содржи мудри мисли од сто современи македонски писатели или од вкупно триста книжевни дела. -Основната идеја на книгата е на читателите да им се понуди екстракт од продуховената и чиста …

Повеќе »

Сауна идеален начин за опуштање по напорна работа!

    Имате зад себе над 15, 20 години континурана работа. Работите напорно со цел нешто да постигнете, да заштедите за своите деца, за мирна пензија, за поголема финансиска сигурност. Но, со текот на годините веќе ја немате истата енергија или пак имате поголема потраба малку да застанете и да …

Повеќе »

Успешно реализирана осмата манифестација „Велигденска традиција”

Раскошна, разиграна и весела атмосфера на градскиот плоштад во Крива Паланка е сликата од осмата манифестација што традиционално на третиот ден од Велигден се реализираше денеска во општина Крива Паланка. Центарот на градот беше преполн радосни и насмеани лица, настапите на учениците од основните училишта со Велигденски песни ја развеселија …

Повеќе »

Сергеј Андреевски со „Неизложени дела на хартија“ во Грција

Самостојната изложба „Неизложени дела на хартија“ на македонскиот сликар Сергеј Андреевски в петок ќе биде отворена во општина Каламариа во Солун. – На некој начин, оваа поставка е продолжение на големото ретроспективно претставување со наслов „Хартии“ што се случи минатиот мај во Музејот на македонската борба за самостојност во Скопје. …

Повеќе »

Нов детски фолклорен фестивал во Битола

Во Битола почнува нов детски фолклорен фестивал „Весел петок“, чиј организатор и домаќин е културно-уметничкото друштво „Илинден“ од овој град. Во рамки на фестивалот, од денес до 22 април ќе се одржат повеќе манифестации на кои ќе учествуваат детски фолклорни ансамбли од земјава и странство, а централна манифестација ќе биде …

Повеќе »