Breaking News

ЛОКАЛНО

Шаленберг, Липавски и Влаховски во посета на земјава, ќе ги пренесат официјалните ставови на ЕУ за македонското европристапно досие

Тројцата министри во „Славков“ или „Аустерлиц“ формат: министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг, министерот за надворешни работи на Чешка, Јан Липавски и министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Влаховски утре ќе престојуваат во посета на земјава. Како што соопшти Министерството за надворешни работи (МНР), тројцата шефови на …

Повеќе »

Во тек е оглас за вработување на 16 здравствени работници во штипската Клиничка болница

Во Клиничката болница – Штип во тек е оглас за вработување на  16 здравствени работници, од кои осум за лекари, по еден стоматолог и физиотерапевт и шест медицински сестри, информираше на денешната прес-конференција директорот Ален Ѓеорѓијев. Посочи дека по завршување на огласот ќе се направи конечната ранг листа со што …

Повеќе »

Зголем бројот на туристи и на ноќевања

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај годинава изнесувал 100 977, од кои 29. 4 % се домашни, а 70. 6 % се странски туристи. Бројот на ноќевањата во мај 2023 година изнесувал 199 984, од кои 31. 4 % се од домашните туристи, а …

Повеќе »

МП: За време на надзорите му укажувавме на Основниот суд Куманово за несоодветно архивирање на предметите 

Комисијата за надзор над функционалноста на АКМИС-системот во судовите при Министерството за правда (МП) последниот надзор врз работата на Основниот суд Куманово го извршила на 6 јуни годинава при што го задолжила Основниот суд Куманово да започне со континуирано архивирање на предмети и итно расчистување на архивскиот простор. Како што …

Повеќе »

Отворените средби на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација продолжуваат во Гевгелија

  Граѓаните, членовите на граѓанските организации и претставниците на институциите во Гевгелија и нејзината околина, утре (13 јули 2023)  ќе имаат можност за дискусија и подетално запознавање со надлежностите и начинот на постапување на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД). Оваа средба се одржува во рамки на активноста …

Повеќе »

Маричиќ – О’Брајан: Поддршка од САД за побрзо достигнување на европските вредности и стратешката цел

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ се сретна со амбасадорот Џим О’Брајан, шеф на Одделот за координација на санкции при Стејт Департментот и именуван помошник државен секретар за Европа и Евро-Азија, со кој разменија мислења за актуелните процеси кои ги води Северна Македонија и за улогата …

Повеќе »

Османи од Вилнус: Членството во НАТО и ЕУ ја гарантира регионалната и европската безбедност

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, учествуваше на Состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Алијансата, што се одржа во рамки на НАТО Самитот, во Вилнус. Како што соопшти МНР, состанокот се одржа во светло на постигнатиот политички договор со кој Шведска се приклучува кон трансатлантското семејство, продолжувајќи го …

Повеќе »

Поради асфалтирање затворени делниците Велес – Градско и Демир Капија – Давидово, на Богородица за излез од земјава сe чека околу еден час

Поради асфалтирање, делницата Велес – Градско од денеска до 22 јули ќе биде затворена за сообраќај во периодот од 08:00 – 18:00 часот. Од 6 јули до 20 јули поради асфалтирање, затворена е и делницата Демир Капија – Давидово во период од 10:00 – 16:00 часот. Како што соопшти АМСМ, …

Повеќе »

Претседателката на Групата за пријателство од Парламентот на Австралија во посета на Собранието

Во посета на Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде Касандра Фернандо, претседателка на Групата за пријателство од Парламентот на Австралија. Фернандо ќе има средба со собранискиот спикер Талат Џафери и со членовите на парламентарната делегација на Северна Македонија во Интерпарламентарната унија (ИПУ). Предвидена е и средба со претседателот …

Повеќе »

Интернационален извиднички камп во Крушево

Во Крушево од денеска до 21 јули ќе се одржува тринаесетата Македонска извидничка смотра, што ја организира Сојузот на извидници на Македонија (СИМ). На интернационалниот камп ќе учествуваат повеќе од 1000 деца и млади од земјава и од уште 15 држави од регионот, Европа и светот.  Еднаш, на секои пет …

Повеќе »