Breaking News

ЛОКАЛНО

АВМУ: Осуда на заканите упатени кон новинарка на ТВ Алсат-М

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ги осудува експлицитните закани упатени кон новинарката на ТВ Алсат-М, Рита Бехадини, од страна на физичко лице на социјалната мрежа „Фејсбук“. Неопходно е новинарите и медиумските работници да ја вршат својата работа непречено, без какви било заплашувања и притисоци. Заканите по живот, …

Повеќе »

Во Скопје казни за 161 возач, 45 за брзо возење

Вкупно 161 мерка е изречена вчера на територија на Град Скопје во рамки на контролите во областа на сообраќајот што ги спроведува Секторот за внатрешни работи Скопје.  Како што соопшти МВР, за возење повеќе од дозволената брзина има 45 санкции, осум мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за …

Повеќе »

Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во вила „Билјана“ во Охрид ги врачи сертификатите на учесниците на третото издание на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“ што се одржа под негово покровителство. – Целта на проектот е стекнување и размена на високотехнолошките вештини кај млади луѓе од нашата земја и од македонската дијаспора, …

Повеќе »

Комисиската седница за Предлог-законот за данок на солидарност ќе продолжи утре

– Седницата на Комисијата за европски прашања посветена на Предлог-законот за данок на солидарност (по скратена постапка) ќе продолжи утре. Попладнево пратениците од ВМРО-ДПМНЕ го критикуваа предлогот со став дека Владата нема право да им наметнува нови давачки на фирми кои се борат да работат чесно.  Пратеничката Жаклина Пешевска рече …

Повеќе »

Министерката Тренчевска и директорката на ДИТ Томовска на увид дали се почитуваат мерките од портокаловата фаза

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со директорката на Државниот инспекторат за труд, Весна Томовска и тим од инспектори, денеска излегле на терен за време на забрана за работа на отворено, како активност преку која треба да се увиди почитувањето на мерките од портокалова фаза.  За време …

Повеќе »

Министерката Тренчевска и директорката на ДИТ Томовска на увид дали се почитуваат мерките од портокаловата фаза

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со директорката на Државниот инспекторат за труд, Весна Томовска и тим од инспектори, денеска излегле на терен за време на забрана за работа на отворено, како активност преку која треба да се увиди почитувањето на мерките од портокалова фаза.  За време …

Повеќе »

Објавени резултатите од Конкурсот за сместување ученици во ученичките домови во 2023/2024

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од Конкурсот за сместување ученици во ученичките домови во учебната 2023-2024. На веб-страницата на МОН се објавени листи со примени ученици во девет ученички домови: „Професор Мијалковиќ“ во Куманово, „Лазар Лазаревски“ во Велес, „Ванчо Питошевски“ во Охрид, „Кочо Рацин“ во Свети Николе, …

Повеќе »

Прес-конференција по повод одбиените предлог-закони на Левица за лицата со попреченост

Пратениците на Левица поднесоа предлог-измени на два закони, со кои ќе се унапредеа паричните додатоци на лицата со попреченост и двојно ќе се зголемеше личната асистенција за лицата со попреченост. Mеѓутоа, овие закони за унапредување на положбата на лицата со попреченост не ја добија потребната поддршка во Собрание од страна …

Повеќе »

Мицкоски: Политиката на ВМРО-ДПМНЕ е да имаме ниски даноци

– Политика на ВМРО-ДПМНЕ како десна партија е да имаме ниски даноци, да го стимулираме бизнисот. Токму затоа и овие неколку денови имавме состаноци со лица од стопанските комори, изјави Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ по неговата денешна средба со Стопанската комора на Северо-Западна Македонија. Мицкоски посочи дека како Влада, …

Повеќе »

ЗНМ: Бараме итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита Бехадини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита Бехадини на нејзината објава во врска со јавниот став од страна на оџата од Сарај на социјалната мрежа Фејсбук.   . Извор: МИА

Повеќе »