Breaking News

ЛОКАЛНО

Симпозиум во организација на ОМД

Обединетата македонска дијаспора денеска во Скопје организира симпозиум со цел информирање, отворена комуникација и поврзување на државата со македонската дијаспора, како и промоција на потенцијалите за студирање, инвестирање и пензионирање. Организаторите најавуваат присуство на претседателот Стево Пендаровски, поранешниот претседател Ѓорге Иванов, италијанскиот амбасадор Андреа Силвестри, како и на многу други …

Повеќе »

Без вода дел од општина Центар

 Без вода денеска од 7:00 часот ќе бидат дел од жителите од улиците „Максим Горки“ и „Осма ударна бригада“ и сите деловни објекти во овој реон во Општина Центар.  Како што информира ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на затворач на улица „Максим Горки“ бр. 17. …

Повеќе »

Промотивна кампања за бесплатна правна помош во Боговиње

Во општина Боговиње денеска ќе биде отворена канцеларија за бесплатна правна помош. На отворањето ќе присуствува министерот за правда Кренар Лога. Како што е најавено, министерот Лога и градоначалникот на Општина Боговиње, Бесник Емшиу ќе потпишат меморандум за соработка.  Пред зградата на Општината ќе се одржи и промотивна кампања за …

Повеќе »

Жешко лето за Собранието: Уставни измени или избори на есен или на пролет

Пратениците летово ќе ги намалат деновите за одмор имајќи предвид дека Предлогот за уставни измени влезе во Собранието, а претседателот на законодавниот дом Талат Џафери за во вторник, 25 јули го закажа почетокот на Комисијата за уставни прашања. Гласањето за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот на Република Северна …

Повеќе »

Продолжение на 120. седница на Собранието

Во Собранието денеска треба да се одржи продолжението на 120-та седница. Од дневниот ред на седницата се преостанати повеќе точки, меѓу кои Предлог-законот за данокот на солидарност, по скратена постапка, предлозите за именување на членови на Фискалниот совет на Република Северна Македонија, како и Предлог-законот за изменување и дополнување на …

Повеќе »

Продолжува периодот на топло време со високи утрински и дневни температури

Продолжува периодот на сончево и многу топло време. За утре синоптичарите најавуваат мала локална облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец.  Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната од 34 до 41 степен. УВ индексот ќе биде 10. Во Скопје, слично време со …

Повеќе »

Продолжение на 120. седница на Собранието

Во Собранието денеска треба да се одржи продолжението на 120-та седница. Од дневниот ред на седницата се преостанати повеќе точки, меѓу кои Предлог-законот за данокот на солидарност, по скратена постапка, предлозите за именување на членови на Фискалниот совет на Република Северна Македонија, како и Предлог-законот за изменување и дополнување на …

Повеќе »

Отворање на „Земјотресна недела“ со промоција на антологијата „Скопски раскази“

Со промоција на антологијата „Скопски раскази” и разговор со уредниците на изданието, вечер од 20 часот во Културниот центар Бруталиск ќе почне „Земјотресна недела“  –  серија настани кои до 26 јули ќе се организираат за одбележување 60 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје. Антологијата „Скопски раскази”, која посетителите на вечерашната …

Повеќе »

Законот за матична евиденција пред Уставен суд 

Уставниот суд  на денешната седница ќе ја разгледа иницијативата на политичката партија „Левица“ за оценување на уставноста на Законот за матична евиденција. „Левица“, како што  соопшти Уставниот суд, оспорува повеќе членови од постоечкиот Закон за матична евиденција, со кои е предвидено националност да се запише во матичната книга на родените, …

Повеќе »

„Отворен кабинет“ на МВР во Битола

Проектот „Отворен кабинет“ на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска продолжува во СВР Битола. Пред средбата со граѓани, министерот Спасовски ќе има работен состанок и брифинг со раководството на СВР Битола. Министерот Спасовски попладне на граничниот премин Меџитлија ќе оствари средба и со раководството на граничниот премин. мд/бак/Фото: МИА …

Повеќе »