Breaking News

ЛОКАЛНО

Бесими: Индексирањето со просечната плата во јавниот сектор е историска одлука

„Владата никогаш не беше „спротивставена страна“ во преговорите за плата со синдикатите, туку менаџер во процесот кон утврдување на оптимален исход. Активно водевме преговори со синдикатите, но ни беше значајно и да понудиме соодветно решение пред ММФ, за да и тие согледаат дека предлогот има фискална издржаност и дека нема …

Повеќе »

„Лидија од Македонија“ во Национална опера и балет

Македонската опера „Лидија од Македонија“ од композиторот Ристо Аврамовски ќе биде изведена вечерва во Националната опера и балет со почеток во 20 часот. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ, режисер Пламен Карталов (Бугарија), обновата на режијата е на Трајко Јордановски, сценографијата е на Панче Минов, а костимографијата на Елена Дончева. …

Повеќе »

Промоција на интегрираниот електронски систем за наплата на патарините

Заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините ќе биде промовиран денеска на наплатната рампа Прешево – мобилно продажно место. Системот ќе го промовираат премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, а ќе бидат присутни и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и …

Повеќе »

Претставата „Народен непријател“ на два меѓународни фестивали во Црна Гора

Македонскиот народен театар (МНТ) со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, овој месец ќе гостува на два меѓународни фестивали во Црна Гора. Како што информира МНТ, нашата претстава вечер, во 21 часот, ќе биде изведена на 37. фестивал  „Град театар“ во Будва, што се …

Повеќе »

Без вода дел од Кисела Вода

– Поради уличен дефект од ф – 200 мм на крстосницата меѓу улиците „Христо Татарчев“ и „Народни Херои“ кај Мечкаров, општина Кисела Вода, без вода денеска ќе бидат дел од корисниците на овие улици.  Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, прекинот на водоснабдувањето ќе трае од …

Повеќе »

Почнува кампањата за промоција на бесплатна правна помош

Од Богданци денеска почнува кампањата за промоција на бесплатна правна помош и организација на инфо денови. Целта е да се информираат граѓаните за бесплатната правна помош и да се осигури подобра искористеност и пристап до овие услуги. Настанот е дел од серијата активности за подигање на свеста, поддржани од Европската …

Повеќе »

Сончево и многу топло, наместа и над 40 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 15 до 24, а максималната ќе достигне од 34 до 40 степени. УВ-индексот ќе биде 10. Во Скопје ќе биде …

Повеќе »

Ѓорѓиевски: Ќе побарам измени на ДУП-от во Кисела Вода за да ги заштитам граѓаните

Трите главни столба на кое што се темелеше урбанистичкото проектирање е дигитализацијата со која што се намалува степенот на корупцијата и тоа е прв столб. . Извор: МИА

Повеќе »

Ѓорѓиевски: Ќе побарам измени на ДУП-от во Кисела Вода за да ги заштитам граѓаните

Трите главни столба на кое што се темелеше урбанистичкото проектирање е дигитализацијата со која што се намалува степенот на корупцијата и тоа е прв столб. . Извор: МИА

Повеќе »