Breaking News

ЛОКАЛНО

Клиниката за гастроентерохепатологија стана член на европски конзорциум за хронична црнодробна слабост

Клиниката за гастроентерохепатологија стана еден од 100-те референтни центри за проучување на хроничната црнодробна слабост кои се лоцирани во 26 европски држави. Активностите кои се спроведени  во рамките на клиниката  имаат крајна цел за  подобрување на квалитетот на живот и зголемување на преживувањето на пациентите со цироза на црн дроб. …

Повеќе »

Објавен тендер за претквалификација за втората фаза од автопатот Скопје-Блаце

Објавен е тендер за изградба на 10,5 километри од автопатската делница Скопје-Блаце, со кој се упатува покана за претквалификација за изведувач на активностите од втората фаза. Повикот е отворен до 21 август годинава.  Објавата е достапна на веб страницата на Јавното претпријатие за државни патишта и Европската банка за обнова …

Повеќе »

Вкупно 279 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Вкупно 279 возачи се казнети во текот на вчерашниот ден на територија на цела држава во акциска контрола на МВР за санкционирање возила кои се движат со брзина поголема од дозволената. Како што информира МВР, седум возачи управувале возило со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а …

Повеќе »

„Љубовната соба“ на Сузана Диневски во официјална селекција на Глобалниот филмски и музички фестивал „Ischia“ во Италија

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски е избран во официјалната селекција на Глобалниот филмски и музички фестивал Искија, на истоимениот остров Искија во Италија што се одржува од 9 до 16 јули 2023 година. „Љубовната соба“ на Сузана Диневски раскажува две паралелни интимни љубовни приказни во …

Повеќе »

На граничните премини Богородица и Табановце се чека околу еден час

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата, освен на ГП Богородица и Табановце каде задржувањето е околу еден час. Поради асфалтирање, затворени за сообраќај се делницата Велес – Градско од 12 до 22 јули во периодот од 08:00 – 18:00 часот, а …

Повеќе »

Отворени средби на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во Гевгелија

Граѓаните, членовите на граѓанските организации и претставниците на институциите во Гевгелија денеска ќе имаат можност за дискусија и подетално запознавање со надлежностите и начинот на постапување на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД). Оваа средба се одржува во рамки на активноста „Отворени средби“ што ја спроведува КСЗД во …

Повеќе »

Официјално отворање на 13. Македонска извидничка смотра

Под мотото „Достигни ги височините”, од денеска до 21 јули во Крушево ќе се одржува 13. Македонска извидничка смотра. Најавено е учество на преку 1 000 извидници од земјава и од повеќе од 15 држави од регионот, Европа и светот. Генерален покровител на настанот е претседателот на државата Стево Пендаровски, …

Повеќе »

Избори за двајца нови членови на Судскиот совет

– Врховните и судиите од скопското апелационо подрачје денеска избираат двајца нови членови на Судскиот совет. Судијата Наќе Георгиев од Врховниот суд е единствен кандидат од редовите на врховните судии, додека на кандидатската листа за скопското апелационо подрачје и од управните судови се двајца кандидати – судијата од Основниот суд …

Повеќе »

Собраниската Комисија за образование, наука и спорт ќе одржи две седници

Во Собранието денеска две седници ќе одржи Комисијата за образование, наука и спорт. Членовите на Комисијата во рамки на 18. седница ќе расправаат за Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за основното образование во прво читање. Додека, пак, на дневен ред на 17. седница се неколку точки …

Повеќе »

Од денеска портокалова фаза – најранливите да не одат на работа, да се внимава на храната, соодветно да се чуваат милениците и домашните животни

Од денеска земјава влегува во портокалова (алертна) фаза. Дневните температури, како што најавува УХМР, во некои делови ќе бидат над 40 степени.  Сите региони во државата: скопскиот, осоговско-малешевскиот, пелагонискиот и охридско-преспанскиот, ќе влезат во портокалова фаза. Поради топлото време, надлежните излегоа со конкретни мерки и препораки: најранливите категории граѓани да …

Повеќе »