Breaking News

ЛОКАЛНО

Јавна расправа за новиот Предлог-закон за култура

Во НУ Кинотека на Северна Македонија во Скопје денеска ќе се одржи јавна расправа за новиот Предлог-закон за култура, информираат од ресорното Министерство. Предлог-законот за култура го изготвија Министерството за култура, експерти од областа на културата, на културните политики и на менаџментот, претставници од независната културна сцена, претставници од организаторите …

Повеќе »

Доделување на социјални станови во Свети Николе

Во Свети Николе денеска на 27 семејства ќе им бидат доделени социјални станови.  На свеченоста по тој повод ќе се обратат претседателот на Владата Димитар Ковачевски и директорот на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републиката Зоран Ѓоргијев. ев/мд/ФОТО: МИА Архива  . …

Повеќе »

Конференција „Платформа за граѓанско образование на млади за борба против радикализација (Младите против насилство)“

Иницијативата за европска перспектива, во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование на млади за борба против радикализација (Младите против насилство)“ денеска во Скопје организира конференција на која ќе се презентираат и изберат најдобри идеи за развој на заедницата. Како што информираат од Иницијативата за европска перспектива, на конференцијата ќе …

Повеќе »

Конференција „Платформа за граѓанско образование на млади за борба против радикализација (Младите против насилство)“

Иницијативата за европска перспектива, во рамки на проектот „Платформа за граѓанско образование на млади за борба против радикализација (Младите против насилство)“ денеска во Скопје организира конференција на која ќе се презентираат и изберат најдобри идеи за развој на заедницата. Како што информираат од Иницијативата за европска перспектива, на конференцијата ќе …

Повеќе »

Османи ќе се обрати на првата Конференција за климатски промени во организација на ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Виена, Австрија во седиштето на ОБСЕ. Во рамки на посетата, како што соопшти МНР, Османи ќе има обраќање на првата Конференција за климатски промени во организација на ОБСЕ. Претседавачот ќе биде дел и …

Повеќе »

Судскиот совет ја прифаќа идејата да биде „под лупата“ на оценска мисија на ЕУ

Судскиот совет ја поздравува и ја прифаќа идејата на амбасадорот на Европската Унија Дејвид Гир да се испрати оценска мисија за работата на ова тело. Премиерот Димитар Ковачевски ја поддржува оценската мисија, додека вицепремиерот Бојан Маричиќ вели дека имиџот на Судскиот совет е слика за целото правосудство и добро е …

Повеќе »

Сончево и топло до 34 степени, попладне нестабилно

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотрајна нестабилност. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 21, а максималната ќе достигне од 26 до 34 …

Повеќе »

Шаќири до дипломците на Универзитетот „Мајка Тереза“: Искористете го образованието за позитивни промени во општеството

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска присуствуваше на свечената церемонија на дипломираните студенти на петтата генерација на Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје. Тој нагласи дека дипломирањето е важен чин за студентот, посочувајќи дека тоа значајно парче хартија ги крунисува годините напорна работа, посветеност и упорност. -Крајот на студирањето …

Повеќе »

Рама: Треба со срце да го поддржиме Берлинскиот процес за да ја вратиме неговата функционалност

Треба со срце да го поддржиме Берлинскиот процес. Се наоѓаме во момент на стапување во друга фаза на односите со ЕУ, за кои овој процес е клучен. Посакувам Отворен Балкан да го ставам на страна од Балканскиот процес, но кој не бил приклучен кон таа иницијатива погрешил, порача албанскиот премиер …

Повеќе »

Марковски: Да се направи прецизен математички модел на мостот „Беласица“ што ќе покаже како би се однесувал во иднина

Да се испита присуството на микропукнатини во структурата на бетонот, да се види до каде тие се протегаат и до која длабочина, како и да се утврди температурата што пристигнала до каблите за претходно напрегање, па врз основа на тој податок да се види дали треба контрола на нивните сили …

Повеќе »