Breaking News

ЛОКАЛНО

Ковачевски: Од нас зависи колку брзо ќе ги исполниме условите, нашата цел мора да остане ЕУ

Како никогаш досега Европа е свртена кон и посветена на државите од Западен Балкан. За релативно кратко време земјите од регионот имаат можност да ги интензивираат институционалните и структурните реформи, како и да ја зајакнат конкурентноста на глобалниот пазар, да ги искористат придобивките на дигитализацијата, технолошкиот и зелениот развој, како …

Повеќе »

Ќе се гради хидроцентралата Чебрен со инсталиран капацитет од најмалку 333 MW, инвестиција вредна околу една милијарда евра

По објавениот меѓународен јавен повик за изградба на еден од најголемите проекти во енергетиката и во производството на електрична енергија кај нас, хидроцентралата Чебрен, согласно Извештајот на Комисијата, Владата на 185-тата седница, донесе Одлука за избор на најповолна понуда за доделување концесија за користење вода за производство на електрична енергија …

Повеќе »

Реконструкција на локалниот пат Илинден – Хиподром

Денеска во рамки на проектот за Реконструкција на локалните патишта и улици, Општина Илинденн започна со реконструкција на коловозот на најоштетениот дел од локалниот пат Илинден-Хиподром, . Извор: МИА

Повеќе »

Лога: Да го следиме примерот на БиХ, да имаме затвори кои ги задоволуваат европските стандарди

Министерот за правда Кренар Лога за време на работната посета на Босна и Херцеговина го посетил најсовремениот затвор на Балканот во сараевската населба Илиџа, кој е изграден според највисоките европски стандарди.  – Со изградбата на оваа установа се намали пребукираноста во затворите. Европската Унија за него  издвои над 11 милиони …

Повеќе »

Спасовски за Oнкологија: Важно е предметот да се заврши брзо и квалитетно, а пардон нема да има за никого

За случувањата во Клиниката за онкологија, важно е предметот да се заврши брзо и квалитетно, а пардон нема да има за никого, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервјуто за неделникот „Фокус“. Во врска со истрагата и обезбедените докази, Спасовски нагласи дека прво сака да потенцира оти на …

Повеќе »

Превентивни активности на МВР за побезбеден сообраќај и заштита од пожари

Превентивни активности на МВР за побезбеден сообраќај и заштита од пожари вчера беа преземени од секторите за внатрешни работи Битола и Куманово. – На подрачјето на СВР Битола, полициски службеници од Одделенијата за внатрешни работи Македонски Брод, Прилеп и Ресен спроведоа превентивни активности од неколку кампањи за безбедност во сообраќајот: …

Повеќе »

Маричиќ: Довербата во судството може да расте само со конфискација

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вели дека во моментот кога се носеше Законот за Јавно обвинителство, каков еден од условите во преодните и завршни одредби и во објаснувањето, Владата како предлагач презеде обврска да се отвори прашањето на Кривичниот законик за зголемување на ефикасност на судовите и додефинирање на …

Повеќе »

Дебата за ангажман на младите во постигнување на целите за одржлив развој

Да се поттикнат иницијативи и активности меѓу младите, што би биле корисни за забрзување на имплементацијата и постигнување на целите на Агендата 2030 за одржлив развој беше главна цел на дискусијата што се одржа денеска во Скопје, во пресрет на Глобалниот собир за Целите за одржлив развој (18-19 септември 2023 …

Повеќе »

Николовски: Со новата опрема прв пат се воведуваат серолошки и молекуларни анализи по стандардни европски процедури кои се користат во светските ген б…

Со новата опрема прв пат се воведуваат серолошки и молекуларни анализи по стандардни европски процедури кои се користат во светските ген банки, истакна министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска на промоцијата на новата софистицирана опрема за ген банката сместена во просториите на Земјоделскиот институт. Николовски истакна дека …

Повеќе »

Владата донесе одлука за забрана на акции и промоции на прехранбени и земјоделски производи во трговијата на мало

–Трговците кои вршат трговија на мало на земјоделски и прехрамбени производи од денеска имаат забрана да нудат акциска продажба и промотивна продажба при нивно ставање во промет, со исклучок на алкохолни и безалкохолни пијалоци. Како што информираат од Влада, целта е заштита на граѓаните од манипулации со цените. -Владата на …

Повеќе »