Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

„Макпетрол”: намалени цените на природниот гас и на метанот за мај

Согласно договорот помеѓу „Макпетрол” АД Скопје и „Гаспром експорт”, како и движењето на цената на природниот гас на светските берзи, „Макпетрол” АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека цената на природниот гас за месец мај ќе се намали за 0,85% за мегават час, во однос на цената …

Повеќе »

Македонски Телеком продолжува со раст и фокус на инвестиции во новите технологии во првите три месеци на 2023 година

Во првиот квартал на 2023 година, Македонски Телеком продолжи со стабилен раст во сите сегменти, фокус на новите технологии и зголемување на бројот на корисници во сите сегмени. Приходите од продажбата се зголемени за 3,7 проценти во споредба со претходната година и изнесуваат 2,9 милијарди денари. За разлика од 2022 година кога оперативната …

Повеќе »

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Општина Илинден и Бизнис Конфедерација на Македонија

Водени од потребата за јакнењето на меѓусебната соработка и афирмација на областите од заеднички интерес беше потпишан Меморандум за соработка за спроведување на проекти од областа на одржлив локален економски развој. Меморандумот го потпишаа градоначалникот на Општина Илинден, м-р Александар Георгиевски и претседателот на Бизнис Конфедерација на Македонија, Миле Бошков. …

Повеќе »

Неџат Курт назначен за Генерален директор на ТАВ Македонија

  ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, го назначи Неџат Курт за нов Генерален директор, од 1-ви мај 2023 година. Метин Батак ја напушта позицијата на Генерален директор и ќе биде назначен за член на Извршниот одбор на компанијата ТАВ Тунис, која што управува со аеродромите Енфида Хамамет и Монастир. …

Повеќе »

За 1,2 отсто зголемен бројот на работници во индустријата во првиот квартал

Во првиот квартал годинава споредено со истиот квартал лани бројот на работници во индустријата се зголемил за 1,2 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика. Во март годинава во однос на март минатата година статистиката евидентира зголемување од 1,1 процент на работниците во индустријата. Во секторот Рударство и вадење камен …

Повеќе »

„Алкалоид“ – најпосакувана македонска компанија за вработување во 2022 година

„На манифестацијата беа доделени награди во вкупно 7 категории, а ’Алкалоид’ ја доби наградата како апсолутен победник, односно се закити со титулата ’Најпосакуван работодавец за 2022 – најпосакувана македонска компанија’“ Компанијата „Алкалоид“ е најатрактивен работодавец, односно најпосакувана македонска компанија за работа за 2022 година, според анкетата спроведена од веб-порталот на …

Повеќе »

Преговорите за извоз на жито преку Црното Море закажани за утре

Преговорите за безбеден извоз на жито преку Црното Море со посредство на ОН се закажани за утре, со учество на сите страни, изјави денеска висок украински функционер. – Разговорите се закажани за утре. Сите страни се вклучени… Се надеваме дека ќе има резултати, изјави неименуван извор за западни медиуми. Русија, …

Повеќе »

„МАКПЕТРОЛ“ СО ДОБИВКА ОД 21 МИЛИОН ЕВРА, ЈА РАСПРЕДЕЛУВА МЕЃУ АКЦИОНЕРИТЕ И ВРАБОТЕНИТЕ

Нафтениот гигант „Макпетрол“ стабилно и многу успешно работи, дури и во актуелниот период на неизвесност на пазарот на енергенси, повисока инфлација и зголемени трошоци за живот. Во овој период компанијата континуирано ја потврдува и грижата за своите вработени обезбедувајќи им стабилни приходи и дополнителни награди и бонуси. Годишниот извештај на …

Повеќе »

Елемент ПР дел од жири комисијата на глобалните Поларис награди (Polaris Awards)

Агенцијата за односи со јавност и корпоративни комуникации, Елемент ПР стана дел од жири комисијата на глобалните Поларис награди (Polaris Awards) каде секоја година се доделуваат награди за најдобрите стратешки комуникации во изборни кампањи. Извршната директорка на Елемент ПР, Татјана Лопарски е дел од 35члената меѓународна жири комисија составена од …

Повеќе »

Менторска поддршка за македонски компании од експерти од Швајцарија

Факултетот за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“ (УГД) од Штип и швајцарскиот Универзитет на Луцерн (ХСЛУ), денеска на УГД ќе организираат настан за поддршка на стартапи, мали и средни претпријатија – „Tailored Booster Week for Startups and SMEs”. Настанот ќе се одржи на Правниот факултет на УГД, а се организира …

Повеќе »