Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Официјално на 29ти ноември по 6ти пат ќе се одржи изборот „Мажи на годината 2023“

По успешните пет години на Мажи на Годината во Македонија, организаторите од Џентлмен Магазин и Фрајдеј Комуникации го најавија и 6тото издание на официјалниот избор на најуспешните мажи во Македонија за 2023 година кој ќе се одржи на 29.11.2023 година. Настанот кој има за цел да ги награди успешните мажи …

Повеќе »

Ќе се реформира и реорганизира Црвениот крст – промоција на новата Развојна рамка „Трансформација 28”

Црвениот крст на Северна Македонија денеска ја промовираше новата Развојна рамка „Трансформација 28”, документ со кој се најавуваат следните чекори во вид на реформи и реорганизација на националното друштво. Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити рече дека со документот се таргетираат четири области, реорганизација на инфраструктурата, односно организационата поставеност …

Повеќе »

Наградна игра на НЛБ Банка „Со мКлик најава до СМАРТ награда “

Од денеска, 16-ти октомври НЛБ Банка започнува наградна игра во сегментот на мобилното банкарство за физички лица, повикувајќи ги сите постојни, но и нови корисници на НЛБ мКлик мобилно банкарство да земат учество и да станат потенцијални добитници на вредни награди. Право на учество во наградната игра имаат сите постојни …

Повеќе »

Уплатата и испораката на екстра лесно масло за домаќинства EL-1 од „Макпетрол“ почнува на 16 октомври

Компанијата „Макпетрол“ АД Скопје ги известува своите потрошувачи и пошироката јавност дека од  16 октомври, почнува со прием на уплата и испорака на екстра лесно масло за домаќинство EL-1, секој работен ден од 08:30 до 15:30 часот. Продажбата годинава ќе се врши преку складовите на „Макпетрол“ АД. Детални информации околу …

Повеќе »

„ФЛАМИНГО ПОКЕР ТУРНИР“ ПО 7 ПАТ ВО КАЗИНО ФЛАМИНГО ХОТЕЛ ГЕВГЕЛИЈА

Во организација на Казино „Фламинго“ Хотел – Гевгелија во периодот од 01-05 ноември ќе се одржи седмиот по ред „Фламинго покер турнир“, настан кој е познат по учество на квалитетни покер играчи и одличниот награден фонд. Досега се најавуваат играчи од Грција, Србија, Израел, Норвешка, Кипар и останати држави од …

Повеќе »

ЕСМ: Поради дефект прекин во испораката на топлинска енергија во дел од Кисела Вода

– Губење на вода во дистрибутивната мрежа предизвика прекин на испораката на топлинска енергија за дел од потрошувачите во населбата Кисела Вода, информираат од АД ЕСМ. -Екипите на ЕСМ Дистрибуција на топлина веќе се на терен и интензивно работат на лоцирање на дефектот, со цел да биде изолиран и саниран. …

Повеќе »

Еуроникел индустри влегува во процес на одржување

Еуроникел Индустри влегува во процес на одржување на производството. Платите на вработените се исплатени денеска, клучниот клиент предизвикува доцнење Еуроникел Индустри влегува во процес на одржување на производните капацитети. Ова следува како резултат на пазарното преструктуирање, промените и пазарните барања, при што е неопходно компанијата да спроведе финансиска консолидација со …

Повеќе »

Прв кредит од Програмата за зелено финансирање во Северна Македонија

Шпаркасе Банка во Скопје стана првиот партнер финансиска институција во Северна Македонија, која ќе учествува во иновативната Програма за зелено финансирање (Green Finance Facility -GFF). Програма за зелено финансирање е пилот соработка помеѓу Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Обединетите Нации и Владата на Северна Македонија. Придонесот на ЕБОР се состои од кредитни линии до ЕУР 30 милиони за …

Повеќе »

Tech Insights: Поттикнување на дигитална експертиза-Навигација на проекти со и без тестирање

Со огромно задоволство го најавуваме првиот Tech Insights настан во живо, во организација на Women in Tech Macedonia, Kin + Carta & Europe House Skopje. Придружете ни се на 19ти октомври во просториите на Europe House Skopje со почеток од 18:30 часот и искористете ја можноста да се запознаете со …

Повеќе »

Денес започнува петтото издание на Музичкиот Фестивал Андерфест Скопје

Музичкиот фестивал АНДЕРФЕСТ ќе се одржи по петти пат денес на 13.ти октомври 2023 година во Младинскиот културен центар (МКЦ). На овој ЈУБИЛЕЈ публиката ќе може да ужива во музиката од алтернативната, рок, панк рок, метал, хардкор сцената од нашата држава која ќе покаже дека е одлична и има што …

Повеќе »