Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Streetwear колекција хајлајт на 28. Моден викенд Скопје

Пролетното 28. издание на Fashion Weekend Skopje (FWSK) кое минатиот викенд се одржа во трговскиот центар „Ист Гејт“ претставуваше спој на одржливоста и стилот. Меѓу најголемите трендови надвор од модните писти, кој модните ентузијасти брзо го прифатија е познатиот „streetwear“ и „streetstyle“ стил. Се работи за феномен што со сигурност …

Повеќе »

„Макпетрол“ ќе овозможи работилници против врсничко насилство и во Валандово

Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“, „Крени глас против врсничко насилство“, се проширува и во Валандово. Градоначалникот на општината, Перо Костадинов, и членката на управниот одбор и директорка во компанијата, Марија Јосифовска-Спасовска потпишаа меморандум за соработка со цел поефикасна реализација на активностите. Во нивни рамки, учениците ќе се здобијат со знаења …

Повеќе »

Зелен месец во Шпаркасе Банка!

Под слоганот „Веруваме во зелена иднина“, а во рамките на платформата за општествена одговорност Sparkasse Life, во текот на април, месецот посветен на планетата Земја, Шпаркасе Банка почнува кампања со многубројни зелени активности како дел од својата широка зелена агенда. Кампањата ќе трае еден месец – „Green month“, а сите …

Повеќе »

ТАВ Аеродроми најавува: AEGEAN воведува нов директен лет од Скопје до островот Крф од јуни

ТАВ Аеродроми со задоволство го најавува воведувањето на нова сезонска авиолинија од Меѓународниот Аеродром Скопје до Аеродромот на Крф, на кој ќе лета авиокомпанијата AEGEAN почнувајќи од 1-ви јуни     Од 1 јуни 2024 година, благодарение на грчката национална авиокомпанија AEGEAN, која е членка на STAR ALLIANCE, нова директна сезонска авиолинија ќе биде воведена …

Повеќе »

АНАЛИЗА на цени: Кај месото, шеќерот и млечните производи раст, кај маслото за јадење и житариците пад, ценовниот притисок “олабавува“

Светската организација за храна ФАО објави – на месечно и на годишно ниво индексот на цените на храната е во пад. Сепак, кај дел од основните производи и суровини за преработка и натаму има поскапување, конкретно цените на шеќерот, месото, се во пораст, пишува Порталб.мк. “И натаму се очекува пад …

Повеќе »

„Макпетрол“ со 13 медали најуспешен на државното карате првенство за сениори

Карате клубот „Макпетрол“ со вкупно освоени 13 медали е најуспешен на државното првенство во карате за сениори во борби и кати што викендов се одржа во Скопје. Каратистите на „Макпетрол“ освоија шест златни, четири сребрени и три бронзени медали, со што не дозволија промена на врвот во генералниот пласман на …

Повеќе »

`Случај „Жан Митрев“: Хемофилтрацијата се користела во сите болници во земјава

Ние користевме хемофилтрација за лечење на пациенти во време на КОВИД кризата, изјави доктор Љупчо Стојковски – искусен нефролог и единствен лекар кој во друга приватна болница применувал хемофилтрација. Хемофилтрацијата е одамна познат метод, што се користи во медицината, кој што од нефрологијата се пренесе на сите водечки одделенија за …

Повеќе »

Стопанска банка и VISA ве носат на Олимписките игри во Париз

 Стопанска банка АД – Скопје во соработка со брендот VISA организираат голема наградна игра во која  најсреќните добитници ќе патуваат на Олимписките игри во Париз ова лето. Наградната игра „Со VISA картички до Париз на Олимпијада 2024“ ексклузивно се организира само за корисниците на VISA картички издадени од Стопанска банка. Таа почна денеска (1 април) и ќе …

Повеќе »

Филип Морис Интернешнел напредува кон своите цели, покажува Интегрираниот извештај за 2023 година

Производите без чад на компанијaта Филип Морис Интерешнел ги користат вкупно 33 милиони луѓе, се наведува во тукушто објавениот петти годишен Интегриран извештај за 2023 година. Извештајот ја покажува тековната работа на компанијата во однос на остварување на целите зацртани за 2025 година, со примарен фокус на решавање на здравствените …

Повеќе »

​ ТИРЗ – 11 македонски инвестициски проекти избрани на Јавниот повик наменет за домашни компании

Единаесет инвестициски проекти се избрани на Јавниот повик за техничка помош за развој на добавувачи на ТИРЗ наменет за македонски компании. Петчлена комисија составена од повеќе независни експерти и организации, како и претставници на Меѓународната финансиска корпорација, ИФЦ ги оценуваше доставените инвестициски проекти. Главни критериуми за евалуација беа пазарниот потенцијал, …

Повеќе »