Breaking News

ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Поддршка за млади таленти: Пријавете се за стипендија од Фондацијата МК2025!

Фондацијата МК2025 го објавува повикот за прием на апликации за стипендии во склоп на Фондот за поддршка на талентирани средношколци “Таленти денес – лидери утре„ за тековната 2024/2025 година. По успешноста на пилот-проектот за стипендии во 2019/2020 година, Фондацијата МК2025 обезбедува средства за финансиска поддршка на талентирани млади од Македонија. …

Повеќе »

Македонско катче во Националната библиотека во Осло: Ротари клубoт „Камен Мост Скопје“, Данскиот и Норвешкиот конзулат во Скопје донираат 377 книги на македонски јазик

  На иницијатива на Ротари клубот „Камен мост-Скопје“, потпомогната од Данскиот и Норвешкиот конзулат во Скопје, ќе се донираат 377 книги на македонски јазик на Националната библиотека во Осло. Проф. Д-р Радмила Димовска, при нејзината посета на Националната библиотека во Осло, која е една од најпрестижните во Европа, констатирала дека …

Повеќе »

Финансиска и логистичка поддршка за македонскиот олимписки спорт од меѓународните олимписки организации

Македонскиот спорт ќе добие поддршка во спортска техника и опрема од различни меѓународни спортски федерации со цел што поуспешна организација на Европските младински олимписки игри што треба да се одржат во Скопје во 2025 година. Покрај техниката и опремата, Македонскиот олимписки комитет (МОК) ќе добие и дополнителна финансиска и логистичка …

Повеќе »

Превенцијата е половина здравје: dm дрогерие маркт втора година по ред организира бесплатни дерматолошки прегледи на 3 локации!

Како дел од кампањата за подигнување на свеста за женското здравје, компанијата dm дрогерие маркт втора година по ред организира дури 5 бесплатни дерматолошки прегледи во Скопје и Охрид. Еден од најдобрите начини за превенција на кожните заболувања е едукацијата и стекнувањето на добри и здрави навики. Токму затоа, dm …

Повеќе »

Десет години лидер на промена

Пред десет години, компанијата Филип Морис Интернешнал (ФМИ) направи огромен чекор кон остварување на визија за свет без чад од цигари, со првото лансирање на IQOS уредите во Јапонија. Со ова започна и целосната трансформација на индустријата за производи од тутун и никотин, бидејќи науката, технологијата и побарувањата на потрошувачите …

Повеќе »

Сведоците на јавното обвинителство и натаму во корист на одбраната на Жан Митрев

Хемофилтрацијата во Македонија е одобрена почнувајќи од 2008 година, а како медицинско помагало за Ковид-19 од 2020 година. Лекарите од Клиниката „Жан Митрев“ како експерти за хемофилтрација обучувале доктори од регионот. Клиниката „Жан Митрев“ е дигитализирана на највисоко ниво во регионот и пошироко, пишува Нетпрес. На денешното рочиште за случајот …

Повеќе »

Телеком ги повикува младите да бидат дел од „Лето за паметење”

„Лето за паметење” е случување коешто е создадено за младите од земјите од Европа каде што е присутен Дојче Телеком, за да им се овозможи пристап до разновидни музички искуства во текот на летото. Целта е младите од цела Европа да се поврзат меѓу себе преку 10.000 бесплатни музички искуства …

Повеќе »

Почна со работа првиот приватен ветерен парк во Македонија „Богословец“, ќе обезбедува струја за над 20.000 домаќинства годишно

Денеска се одбележува значаен момент во транзицијата на Македонија кон одржлива енергија со свеченото отворање на Ветерниот парк Богословец. Овој проект вреден 61 милион евра, развиен од THOR Impex, е првиот приватен ветерен парк во земјата и може да се пофали со капацитет од 36 MW, способен да напојува со …

Повеќе »

Премиера на документарниот филм – Се извинувам Кежаровски тука живее?

На 25 јуни, вторник во 19 часот во киното „Фросина“ – Младински културен центар ќе се одржи премиерата на документарниот филм „Се извинувам, Кежаровски тука живее“ од авторот Миле Бошњаковски. Директното сведоштво на Кежаровски за настаните поврзани со неговото брутално приведување, судскиот процес и затворска казна се поместени во видео …

Повеќе »

„Се грижиме една за друга!“– Женското здравје и менструалната правда повторно во фокус на работењето на dm дрогерие маркт

Со цел подигнување на свеста, менување на перцепцијата, дестигматизација и детабуизација на темите кои се релевантни за женското здравје преку голем број на индивидуални совети, понуда, соработка со стручни лица и општествено одговорни ангажмани, dm дрогерие маркт втора година по ред ја стартува кампањата за женско здравје. Скопје, 4 јуни …

Повеќе »