Breaking News

МАРКЕТИНГ

Да возиме одговорно, да ги одржуваме нашите патишта чисти!

Секој од нас забележал: патуваме надвор од градот, по нашите патишта, се соочуваме со една сурова реалност – отпадоци, амбалажи, кеси. Ѓубрето ги обложува рабовите на патиштата, се крие меѓу грмушките, па дури и го наоѓа својот пат во нашите живописни водни пејзажи. Тоа дава една мрачна слика, не само …

Повеќе »

Целосен преглед во Клиника Жан Митрев за учесниците на Ракометен камп „40х20″

Учесниците во Ракометниот камп „40х20″ добија целосен здравствен преглед во Клиника Жан Митрев. Како медицински партнер и општествено одговорна здравствена установа, Клиника Жан Митрев ги презеде целосните испитувања на психо-физичката состојба на сите учесници на кампот. Утврдувањето на здравствена состојба на младите ракометари опфаќаше повеќе сегменти и беше спроведена во …

Повеќе »

И домашен мирис и домашен вкус во Скопје

Во Атлантик Гранд во Скопје денеска беше организиран отворен ден во кој претставници на домашните медиуми имаа можност да се запознаат со современата фабрика каде што се произведува омилениот вкус и мирис на нашата земја, Гранд кафе. Присутните се запознаа одблизу со производствената палета на фабриката, дознаа повеќе за производите, …

Повеќе »

Семејство сподели искуство за Бин Бин: Внимавајте со апликацијава. Ми се чини дека во случајов залудна е и Агенцијата за заштита на потрошувачи

Во текот на вчерашниот ден по социјалните мрежу кружеа фотографии и постови од новите тротинети што ги изнајми ЈП „Градски паркинг“ од „BinBin“. Ви споделуваме еден од постовите: Со постов сакам да ви го свртам вниманието и да ви споделам едно горко искуство од синоќа со BinBin градскиве тротинети. Синоќа …

Повеќе »

Македонскиот карате-тим освои бронза на медитеранскиот шампионат во Тунис

Сениорската карате-екипа на Македонија се закити со бронзен медал на медитеранското првенство што викендов се одржа во Радес, Тунис. Дополнително, македонските претставници остварија и три високи пласмани, исто така, во најсилната, сениорска, конкуренција. Осум членови на скопски „Макпетрол” беа дел од нашата репрезентација. Македонската сениорска карате-репрезентација, се пласира на третата …

Повеќе »

НАЈУСПЕШНО ИЗДАНИЕ НА „SPARKASSE LIFE ПРВ ДО ВРВ“ ДОСЕГА!

Вчера, 21 мај 2023 година, во Скопје се одржа најомилената и најмасовна планинска трка во земјава и во регионот, „Sparkasse LIFE Прв до врв“, на која велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, со планинарење, трчање или со возење велосипед ја искачуваа планината Водно и се натпреваруваа кој прв …

Повеќе »

Ваучери за педијатриски прегледи од Клиника Жан Митрев за новороденчињата од Општина Центар

Клиника Жан Митрев додели 130 ваучери за педијатриски прегледи за новороденчињата од Општина Центар. Доделувањето ваучери за граѓаните од оваа општина кои неодамна добиле дете, е дел од традиционалната активност со која што Клиника Жан Митрев сака да придонесе во безгрижниот и здрав развој на новороденчињата и да ги советува родителите …

Повеќе »

Бесплатни дерматолошки прегледи од Клиника Жан Митрев по повод месецот на меланома

Клиника Жан Митрев спроведува бесплатни прегледи за превенција на меланома – канцер на кожа, во Скопје беа прегледани и советувани над 50 граѓани, а следната недела еднодневни бесплатни прегледи ќе се прават во Битола и во Струмица. Дерматолози специјалисти од Клиника Жан Митрев ги спроведуваат бесплатните дермоскопски прегледи како превенција за појава …

Повеќе »

СЕ ГЛЕДАМЕ НА ВРВОТ – СЛЕДУВА НАЈМАСОВНИОТ SPARKASSE LIFE НАСТАН „ПРВ ДО ВРВ“

Во недела, на 21 мај, ќе се одржи најмасовниот спортско-рекреативен настан во земјава, во организација на здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“ од Скопје и Шпаркасе Банка како главен спонзор. Шпаркасе Банка преку платформата Sparkasse LIFE е интензивно фокусирана на промоција на спортот и на здравите животни навики, …

Повеќе »

Почна пријавувањето за седмото издание „Вози право, вози здраво”, настанот е закажан за 28 мај

Почнува регистрацијата за најголемиот и најмасовниот настан на тркала „Вози право, вози здраво” во организација на Стопанска банка АД – Скопје, кој годинава ќе се одржи на 28 мај (недела). На овој ден, скопските улици во центарот на градот ќе бидат ослободени од автомобили и целосно отворени за сите рекреативци …

Повеќе »