Breaking News

МАРКЕТИНГ

НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ: ТАВ ОРГАНИЗИРАШЕ ЗАБАВА ЗА ПРВИТЕ ПАТНИЦИ НА ЛЕТОТ СКОПЈЕ – ЉУБЉАНА НА WIZZ AIR

  Синоќа, 27-ми септември, среда, со коктел и мали подароци за патниците во заминување на првиот лет, ТАВ го означи воведувањето на редовната линија од Скопје до Љубљана на Wizz Air Со коктел-забава како изненадување и мали подароци за патниците во заминување на првиот лет, ТАВ синоќа на Меѓународниот Аеродром …

Повеќе »

Македонски Телеком донираше T Tablet за дваесет семејства во социјален ризик

 Таблетите ќе ги користат деца од Центрите за поддршка на СОС Детско село Македонски Телеком, неодамна го најави на пазарот својот нов T Tablet, 5G уред со достапна цена, креиран да и овозможи на пошироката популација пристап до можностите кои ги отвора 5G технологијата. Денес, за солидно образование потребни …

Повеќе »

Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа – АПИС ја оценува одлуката на Државна лотарија за капитално учество во основањето три нови трговски друштва за организирање игри на среќа на интернет за упад во досегашниот систем на игри на среќа. Клучната дилема е дали е ова вовед во ставањето клуч …

Повеќе »

ПОСЛЕДНИОТ БРОЈ ОД ГОДИНАТА НА РАЃАЊЕТО ОТКРИВА ДЕЛ ОД ВАШАТА СУДБИНА: Откријте што ве чека во животот – СРЕЌА ИЛИ ТАГА?

Иако многумина одбиваат да веруваат дека сè ни е „пишано“ уште од раѓање – древниот кинески календар можеби ќе може да го промени ставот на некои Постои народно верување кое вели дека последниот број во годината на нашето раѓање игра голема улога и има огромно влијание врз нашата судбина. Секој …

Повеќе »

Со поддршката од Клиника Жан Митрев, Шаховскиот клуб „Скопје 72“ се натпреварува на Светското шаховско првенство за ветерани

Шаховскиот клуб на ветерани „Скопје 72“ е дел од македонската репрезентација што се натпреварува на Светското екипно шаховско првенство за ветерани кое што од 19 до 28 септември се одржува во Струга. Учеството и натпреварувањето на ветераните од клубот „Скопје 72“ со финансиска и материјална помош го овозможи Клиниката Жан Митрев како дел од својата …

Повеќе »

Искуство во Дизниленд Париз: Како Ладна преку својот ликовен конкурс го оствари сонот на децата

Во волшебното царство на Дизниленд Париз, каде што бајките оживуваат, a магијата танцува на секој агол, детските очи светат со чудење и возбуда. За две среќни семејства, ова волшебно кралство стана не само сон, туку и негуван спомен, благодарение на Ладна.  Оваа традиција да се испратат две семејства на пат …

Повеќе »

Отворени средби на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација во Прилеп и Шуто Оризари

  Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) продолжува со отворените средби со граѓаните, претставниците на граѓанскиот сектор и на локалните институции. Во текот на оваа работна недела планирани се две отворени средби. Првата ќе се одржи утре (среда, 27 септември 2023) во салата на градската библиотека „Борка Талески“ …

Повеќе »

Светската филмска елита уживаше во врвните вина на „Тиквеш“

Оскаровецот Питер Бижу, добитник на наградата „Златна камера 300 за животен опус“ на 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, заедно со Шејмус Мекгарви, добитник на „Специјалната златна камера 300 за особен придонес во кинематографијата“, уживаа во врвните македонски вина на Винарска визба „Тиквеш“ во Кавадарци. Искусниот …

Повеќе »

Започнува „НЛБ Месецот на штедење“ – Ликовен конкурс за деца на тема „Штедиме и другаруваме“

На тема „Штедиме и другаруваме“ од денеска официјално започнува „Месецот на штедење“ на НЛБ Банка. Почетокот беше одбележан со традиционалната претстава со маскотите на детското штедење Тиби и Штуки, и забавно едукативна програма за најмалите, основци од неколку училишта кои со воодушевување ја следеа претставата посветена на штедењето и другарувањето. …

Повеќе »

Огромна посетеност на Детската трка на Виталиа во Градскиот парк

Виталиа ги оправда очекувањата на 1200 деца пријавени на Детската трка што се одржа во Градскиот парк но и на сите присутни што ги поддржуваа дечињата на овој настан. Паркот беше полн со забава, смеа и детска радост а сите учесници добија и пакети од производите на Виталиа. “Се надеваме …

Повеќе »