МАРКЕТИНГ

Светска премиера на филмот „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски на филмскиот фестивал во Венеција

    Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција – Скопје, својата светска премиера ќе ја има на 80. издание на филмскиот фестивал во Венеција, што ќе се одржи од 30 август до 9 септември оваа година. „Домаќинство …

Повеќе »

{ЗАЕДНО} стекнуваме здрави навики: dm дрогерие маркт организираше бесплатни дерматолошки прегледи во Охрид

Во организација на компанијата дм дрогерие маркт изминатата сабота, на 22 јули, на плажата Golden Beach во Охрид, се одржаа бесплатни дерматолошки прегледи за сите посетители. Во соработка со врвниот дерматолошки тим составен од Д-р Лидија Христова и Д-р Александра Лазаревска, повеќе од 100 посетители имаа можност да ја искористат …

Повеќе »

Атлантик Група: Силен раст на продажбата во сите области и на сите пазари

Раст на сите бизнис и дистрибутивни области; цените на сировините, амбалажниот материјал, енергенсите и логистичките услуги и понатаму се значително високи Атлантик Група во првите шест месеци од 2023 година забележа приход од продажба во износ од 459,7 милиони евра, што во однос на истиот период од минатата година претставува …

Повеќе »

МАКЕДОНСКИОТ СТРИП ПРИСУТЕН ВО РАШКА, СРБИЈА

Од 24 .07 (понеделник ) до 24.07 (петок) ќе се одржи  единаесетата   по ред меѓународна стрип-колонија „Рашка”, во туристичкиот комплекс во с. Семетеш, Србија (недалеку од Рашка) Продолжувајќи ја повеќе годишната успешна соработка помеѓу Стрип-центарот на Македонија со седиште во Велес и Клубот на ликовни уметници „Рашка школа”, Канцеларијата за млади и …

Повеќе »

Злато за Петар Заборски и две бронзи за каратистите на „Макпетрол” на европската универзијада

Нов европски универзитетски карате првак е Петар Заборски од скопски „Макпетрол”. Во финалето во категоријата под 75 килограми на Eвропското универзитетско првенство за боречки спортови во карате во Загреб, тој славеше со 2-0 против Константин Јаненко од Украина. За студентот на безбедност на Универзитеот „Свети Климент Охридски” од Битола ова …

Повеќе »

„5.17″ изложба на слики и монотипии од Диме Темков

Културно-информативен центар – Скопје, Салон Империјал 1, 26 јули, 21 часот Почитувани, Културно-информативниот центар – Скопје, има особена чест и задоволство да ве покани на отворањето на изложбата на слики и монотипии од Диме Темков насловена „5.17″ СКОПСКА НЕСРЕЌА Во уметноста најповеќе пишуваме за среќата, иако почесто несреќата е наша …

Повеќе »

HEINEKEN ПОЛНИ 150 ГОДИНИ: Ние не сме бренд што прави пиво, туку бренд што создава убави моменти и незаборавни искуства

„Јас не продавам пиво, туку убави моменти и незаборавни искуства.“ се зборовите на Фреди Хајнекен, чија животна филозофија ја претвори семејната пиварница во глобално познат пивски бренд, кој годинава слави 150 години постоење. За да го одбележи овој значаен јубилеј, Heineken ја лансираше својата најнова глобална маркетинг кампања, која на …

Повеќе »

Апел од МВР: На интернет се споделуваат лажни наградни игри, граѓаните да бидат крајно внимателни со кого споделуваат лични податоци

Секторот за компјутерски криминал при Бирото за јавна безбедност на Министерството за внатрешни работи во изминатиот период констатираше зголемена појава на пријави за лажни наградни игри на интернет, преку користење на социјалните мрежи, особено преку социјалната мрежа Фејсбук, преку отворање на лажни профили именувани по некоја позната компанија од земјата …

Повеќе »

Александра Илиевска е прогласена за ‘Најдобар студент’ на Меѓународниот Балкански универзитет

Александра Илиевска е прогласена за најдобар студент на Меѓународниот Балкански универзитет (МБУ) во Скопје за Генерација 2023, личност која обожава да чита поезија, а студиите по политичките науки беа нејзин прв избор предизвикувајќи ја нејзината љубопитност и иницирајќи позитивни промени во општеството во кои и таа активно може да придонесе. …

Повеќе »

{ЗАЕДНО} ЗА ПОДОБРО УТРЕ: ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ РАСПИШУВА КОНКУРС ЗА ИНИЦИЈАТИВИ ОД ОБЛАСТА НА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЈЕ

Во понеделник, 10 јули, дм дрогерие маркт распиша конкурс на кој може да се пријават проекти чија цел е давање придонес кон подобрување на здравјето на жените. На веб страницата dm-zaedno.mk од 10 јули до 20 август 2023 отворени се пријави за проекти од областите за унапредување и зачувување на …

Повеќе »