Breaking News

МАРКЕТИНГ

Во Битола најново издание на музичко-сценската манифестација „Незаборав“

Битолско културно лето вечер продолжува со музичко-сценската манифестација „Незаборав“ која по 13. пат ќе се одржи во овој град. Годинешниот „Незаборав“ е посветен на Фестивалот на забавни мелодии со фолк мотиви „Интерфест“ кој во Битола се одржуваше од 1992 до 1996 година. -На концертот во живо ќе настапат исклучиво битолски …

Повеќе »

Макрон размислува за контрола на социјалните мрежи

Францускиот претседател Емануел Макрон размислува да ги блокира онлајн медиумите за да се бори против понатамошните немири во Франција. -Неопходно е да се размислува за тоа како младите луѓе кои протестираат ги користат социјалните мрежи и за можните забрани, изјави вчера Макрон на состанокот со градоначалниците во Париз. Според него, …

Повеќе »

Дали кога е облачно ни треба крема со заштитен фактор?

Она што е важно пред се за заштита на кожата е фактот дека кремите за сончање го зачувуваат здравјето на кожата. Во последните години значењето на заштитата од сонце станува добро воспоставен дел од секојдневната рутина на многу луѓе. Внимателно се нанесува крема за сончање во топлите денови за да …

Повеќе »

Каратистите на „Макпетрол” ќе учествуваат на турнир од светската премиер-лига

Шест членови на скопскиот клуб „Макпетрол” викендов ќе учествуваат на турнир од светската младинска карате премиер-лига што ќе се одржи во Пореч, Хрватска. На овој силен меѓународен собир, којшто почнува утре и ќе трае до втори јули, се пријавени 3.193 спортисти од 72 држави. Претставниците на „Макпетрол” долго се подготвуваа …

Повеќе »

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан Бајрам

– Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах. Карактеристично за овој празник е принесувањето жртва – курбан, која има …

Повеќе »

ОТКРИВАЊЕТО НА ШП-АРТ-УМЕТНОСТ ЗАПОЧНА – Првата група финалисти-сликари ја започнаа петдневната инспирација во Вевчани

Започна дванаесеттото издание на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“, со голем број на млади, но и афирмирани талентирани сликари од земјата, балканските земји и неколку европски земји. Во рамки на „Шп-Арт-Клуб“, Шпаркасе Банка овозможува целосна поддршка на десетте одбрани млади финалисти, во склоп на Конкурсот за млади сликари 2023. Финалистите …

Повеќе »

Google Pay овозможен за корисниците на платежни картички од Стопанска банка АД – Скопје

Google Pay стана достапен за корисниците на платежни картички VISA и MasterCard издадени од Стопанска банка АД – Скопје. Со тоа, клиентите на Банката се во друштво на корисници од 60 други земји од светот кои имаат можност да плаќаат во ресторани, продавници, но и онлајн преку апликацијата Google Wallet. …

Повеќе »

Погледнете ја „Warszawianka“ – првата оригинална серија на SkyShowtime од Централна и Источна Европа

Првите две епизоди од „Warszawianka“ се веќе достапни на SkuShowtime. Новите епизоди од серијата во која игра култниот полски актер Борис Шик ќе бидат достапни секој нареден понеделник. „Warszawianka“ е првата оригинална продуцирана содржина на SkyShowtime од Централна и Источна Европа. Серијата ќе биде премиерно достапна на сите 22 пазари …

Повеќе »

Тринаесет загинати во нови судири меѓу земјоделци и сточари во Нигерија

Најмалку 13 лица се убиени од петокот во новите судири меѓу заедниците на земјоделци и сточари во центарот на Нигерија, соопштија локалните власти на двете заедници. Во последните неколку недели, тензиите и смртоносните конфликти меѓу заедниците на сточари и земјоделци, кои се расправаат за користењето на земјиштето и ресурсите, повторно …

Повеќе »

Промоција на видео, брошура и постер за убаво однесување со деца со попреченост

Граѓанската организација Пркос денеска ќе одржи промоција на нивниот нов проектм кој содржи триформатен пакет –  видео, брошура и постер, за убаво однесување со децата со попреченост. Организаторите информираат дека пакетот се состои од 10-минутно видео, во кое преку нарациите на Бистра Поповска, Ева Смилевска и Јане Велковски, надополнети со …

Повеќе »