Breaking News

МАРКЕТИНГ

КИЦ Битола денеска промовираше ново електронско списание за култура „Бели хорозонти”

Денеска во просториите на КИЦ Битола во Офицерскиот дом, во присуство на уредничкиот одбор и новинари, беше промовирано ново електронско списание за култура „Бели хорозонти”. Промоторот и воедно и уредник на списанието , директорот на КИЦ Битола, Лили Бошевска пред присутните даде воведно излагање на содржината ,темите и мисијата на …

Повеќе »

Samsung го претставува ViewFinity S9, неверојатниот нов 5K монитор

Реалистичната претстава на боите и исклучително високата резолуција носат квалитетни визуелни слики на работа и забава во еден монитор Samsung Electronics Co., Ltd., денес објави дека ја проширува својата линија на ViewFinity монитори со глобалната достапност на 27-инчниот ViewFinity S9 (модел S90PC). Лансирањето на ViewFinity S9 ја зајакнува линијата на …

Повеќе »

ЛЕК ЗА ИЗГОР ЛЕТАТА ВО ГРАДОВИТЕ ИМА: Кровните градини можат да ја намалат температурата за 4 Целзиусови степени

    „Македонија во портокалова фаза, температури над 40 степени“ „Високата температура од 40 степени ги вжешти линиите на итната медицинска помош“ „Скопските улици празни поради високите температури, на Итна помош најмногу повици за проблеми со крвниот притисок“ „Ова лето може да биде неподносливо жешко, но најтешкото допрва доаѓа“ Ова …

Повеќе »

Summer Vibes во Рамстор Мол

Попусти, промоции, дегустации на освежителни пијалоци и коктели, многу музика, интерактивни работилници за деца со Кристијан Шопов и Војо Иванов  се само дел од богатата понуда за ова лето во Рамстор мол. Разладете се во пријатна атмосфера и избегнете ги високите температури ова лето само во трговскиот центар Рамстор Мол. …

Повеќе »

Како да не правиме отпад?

Во свет кој се повеќе се бори со еколошките последици од прекумерното правење на отпад, станува императив за поединците да преземат одговорност и да направат свесен избор и да продуцираат отпад најмалку што е возможно. Секој човек има моќ да направи значителна разлика со усвојување едноставни, но практики што ќе …

Повеќе »

ГАЛИЧКА СВАДБА 2023: Шест децениско сведоштво за автентичната традиција, култура и трајните вредности

    И оваа година, од 14-ти до 16-ти јули, Галичник, лоциран на живописните предели на планината Бистра, ќе биде домаќин на традиционалната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“. Пивара Скопје, СКОПСКО и останатите нејзини брендови остануваат дел од „Галичка свадба“, со што продолжува партнерството кое непрекинато трае од самите почетоци на …

Повеќе »

Презентација на програма за културната манифестација „Галичка свадба“

– Програмата на годинешната културна манифестација „Галичка свадба“ официјално ќе биде презентирана денеска во Пивара Скопје.   Воедно ќе бидат претставени и годинешните младенци, облечени во традиционалните галички свадбарски носии. На прес-конференцијата ќе се обратат Александар Костиќ од МЗ „Галичник“, министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и претставничка на Пивара Скопје, долгогодишен …

Повеќе »

Музејот на Народната банка отворен за јавноста: најстарата монета датира од V век пр. н. е.

Музејот на Народната банка со својата постојана поставка повторно е отворен за јавноста. Со околу 23.000 монети од различни историски епохи, започнувајќи од почетокот на V век пр. н. е. до денес, Музејот на Народната банка располага со најголемата јавна нумизматичка збирка во државата. На простор од 240 м2 се …

Повеќе »

Еве зошто новото Insta Grand кафе е токму она што ви треба!

Понекогаш, се’ што ви е потребно во животот е една шолја добро, вкусно кафе! Уште ако може да се подготви брзо и лесно, што е сосем реална желба земајќи го предвид забрзаното темпо на живот, а покрај тоа има и изненадувачки добар вкус, како новото Insta Grand инстант кафе – …

Повеќе »

Во Скопје вчера казнети 206 возачи, 35 за брзо возење

  Секторот за внатрешни работи Скопје во контрола на сообраќајот вчера во Скопје изрече 206 казни, од кои 35 за возење со брзина поголема од дозволената.  Како што информира МВР, 42 казни за прекршоци што ги прават пешаците, 11 санкции за возење без возачка дозвола, седум за прекршоци што ги …

Повеќе »