Breaking News

МАРКЕТИНГ

Александра Илиевска е прогласена за ‘Најдобар студент’ на Меѓународниот Балкански универзитет

Александра Илиевска е прогласена за најдобар студент на Меѓународниот Балкански универзитет (МБУ) во Скопје за Генерација 2023, личност која обожава да чита поезија, а студиите по политичките науки беа нејзин прв избор предизвикувајќи ја нејзината љубопитност и иницирајќи позитивни промени во општеството во кои и таа активно може да придонесе. …

Повеќе »

{ЗАЕДНО} ЗА ПОДОБРО УТРЕ: ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ РАСПИШУВА КОНКУРС ЗА ИНИЦИЈАТИВИ ОД ОБЛАСТА НА ЖЕНСКОТО ЗДРАВЈЕ

Во понеделник, 10 јули, дм дрогерие маркт распиша конкурс на кој може да се пријават проекти чија цел е давање придонес кон подобрување на здравјето на жените. На веб страницата dm-zaedno.mk од 10 јули до 20 август 2023 отворени се пријави за проекти од областите за унапредување и зачувување на …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска: Приоритетите на новата стратегија за култура се потребите на институциите, на независната сцена и развој на креативните индустрии

Во Кинотеката на Северна Македонија денеска се одржа јавна дебата во врска со Нацрт-текстот на Предлог-националната стратегија за развој на културата со акциски план за периодот 2023 – 2027 година. Нацрт-текстот на Предлог-националната стратегија за следниот петгодишен период, кој е јавно достапен на Електронскиот национален регистар на прописи на Северна …

Повеќе »

Промоција на „Сложувалка“ на Васил Ханџиски утре во „Буква“

На ден 20.7.2023 (четврток) ќе се одржи промоција на првата стихозбирка на младиот поет Васил Ханџиски во кафе-книжарница ,,Буква” со почеток во 20:30. Промотор на стихозбирката ќе биде Андреј Медиќ Лазаревски, а пред официјалниот почеток на промоцијата ќе има DJ сет на Емили. „Дебитантската поетска збирка на младиот поет Васил …

Повеќе »

МУЛТИМЕДИЈАЛЕН НАСТАН НА „ТЕРАПИЈА“: ЗБОРУВАЈ ЗА СКОПЈЕ – 60 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ СКОПСКИ ЗЕМЈОТРЕС

На 26 јули (среда), од 20:00 часот, во Музејот на град Скопје, ќе се одржи мултимедијален настан, во организација на музичката платформа „Терапија“. Настанот ќе обедини повеќе уметности: музика, слика, филм, визуелна уметност. Во пресрет на 60 годишнината од одбележувањето на катастрофалниот скопски земјотрес, платформата „Терапија“ подготвува навистина уникатен настан …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска: „Синедејс” на плус 40 степени на скопскиот асфалт, беше како извор на пријатна свежина

Со македонската премиера на филмот „Бизнисот на задоволството” во режија на Гоце Цветановски, во Младинскиот културен центар заврши 22. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс” (CINEDAYS). Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, во своето обраќање изрази задоволство што е дел од затворањето на овој извонреден фестивал, кој го вреднува и …

Повеќе »

КОЛЕ МАНЕВ-ОВОГОДИНЕШЕН ДОБИТНИК НА ПРИЗНАНИЕТО „ЉУПЧО ФИЛИПОВ”

Комисијата за доделување на награди и признанија на Стрип центар на Македонија донесе одлука да го додели Признанието „ Љупчо Филипов ” за развој и афирмација на македонскиот стрип, да му се додели на Коле Манев ,познат македонски сликар. Тој е роден е роден на 5 април 1941година во селото …

Повеќе »

Програмата за развој на заедницата одбележува две години активна работа

Програмата за развој на заедницата, имплементирана од Мрежата за рурален развој на Северна Македонија, денеска одбележува повеќе од две години активна работа за подобрување на квалитетот на животот во руралните заедници со фокус на источниот дел од државата. Од Мрежата за рурален развој на Северна Македонија информираат дека преку охрабрување …

Повеќе »

Затоа што превенцијата е половина здравје: ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ организира бесплатни дерматолошки прегледи

Како дел од кампањата за подигнување на свеста за женското здравје, компанијата ДМ ДРОГЕРИЕ МАРКТ за прв пат оваа година организира бесплатни дерматолошки прегледи за сите посетители на плажата Golden Beach во Охрид. Под слоганот ,,Следи го својот ритам’’, овој јули, dm ја започна овогодинешната кампања посветена на женското здравје, …

Повеќе »

5 причини зошто огласувањето на Пазар3 е одлично за Вашиот бизнис

Pazar3 mk е добра познатата дестинација за сите оние кои што сакаат да продаваат и купуваат лесно, брзо и едноставно! Неверојатната бројка од 3000 продавници, укажува на големата популарност и многубројните предности кои правните лица ги имаат при огласувањето на Пазар3.мк. Во продолжение, ќе споделиме со Вас неколку причини поради …

Повеќе »