Breaking News

ЛОКАЛНО

Мицкоски: Со власта можеме да разговараме само за термин за избори, се друго се „рибарски“ приказни

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека со власта може да се договори само за една работа, а тоа е терминот за следните парламентарни избори.  -Измина повеќе од една година, тие велеа дека јас сум проблемот, политичарот Христијан Мицкоски го имаа на маса, имаа година дена време да најдат …

Повеќе »

Шукова: Извидниците секогаш биле и ќе бидат многу важни партнери на МЖСПП

Во Ски центарот – Крушево денеска свечено беше отворена 13-та Македонска извидничка смотра која ќе се одржува до 21 јули под мотото „Достигни ги височините” и во која учество земаа повеќе од 1000 извидници од 16 држави од регионот, Европа и светот. . Извор: МИА

Повеќе »

Шаленберг, Липавски и Влаховски: Политички треба да се биде одговорен, времето е сега, а изборот е јасен

Порака со охрабрување за усвојување на потребните уставни измени за продолжување на европскиот пат на земјава упатија министрите за надворешни работи на Австрија, Чешка и на Словачка, Александар Шаленберг, Јан Липавски и Мирослав Влаховски на заедничката прес-конференција во Скопје со неговиот домаќин Бујар Османи. Шалемберг уверува дека штом ќе почнат …

Повеќе »

Во тек е вонредната седница на Советот на град Скопје за состојбата со комуналната хигиена

Советниците на град Скопје на денешната вонредна седма седница изгласаа дека има потреба за одржување на вонредна седница, поради случувањата со комуналната хигиена и комуналното претпријатие. Советниците побараа од страна на претседателот на Советот на град-Скопје, Трајко Славевски да ја повика градоначалничката Данела Арсовска и директорката на ЈП за Комунална …

Повеќе »

Герасимовски: Ќе се реконструираат тоалетите во ООУ „Димитар Миладинов“

Општина Центар започна со реконструкција на тоалетите во ООУ „Димитар Миладинов“. Советот на Општина Центар денеска одржа и вонредна седница за обнова на санитарните јазли, која е  донација на општествено одговорна компанија. . Извор: МИА

Повеќе »

Се уште нема извештај од стручната комисија за случајот со родилката која се обиде да се самоубие

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска изјави дека се уште нема извештај од стручната комисија за случајот со родилката која на почетокот на овој месец имаше обид за самоубиство на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје (ГАК). – Првите упатувања беа од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), …

Повеќе »

Каевски: Со кочењето и блокадите Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ работат против ЕУ и НАТО

Со државничките политики на СДСМ, земјава стана членка на НАТО. Ја обезбедивме сигурноста и безбедноста на државата и на сите наши граѓани. Колку членството во НАТО е важно гледаме сега кога беснее војна на тлото на Европа, во Украина. Северна Македонија денеска како членка на НАТО и со почнати преговори …

Повеќе »

Во Желино заврши изградбата на Младински културен центар од ТАВ програмата, Општината треба да ја уреди внатрешноста

Заменик претседателот на Владата Фатмир Битиќи денеска во општинскиот центар Желино заедно со генералниот директор на ТАВ Македонија, Неџат Курт и градоначалникот на општината Блерим Сејдиу извршија увид во изградбата на објект наменет за Младински културен центар. Изградбата на овој објект е со средствата од ТАВ програмата за инфраструктурни објекти …

Повеќе »

Почна увидот во кумановскиот суд

Почна увидот во Основниот суд Куманово, кој треба да ги покаже причините за пожарот што  избувна завчера.  – Увидот ќе го спроведува основен јавен обвинител од Скопје, ќе присуствувам и јас и дежурен обвинител од Куманово, увидна екипа од СВР Куманово заедно со кримтехнкка од Скопје, вешто лице електроинженер и …

Повеќе »

Клиниката за гастроентерохепатологија стана член на европски конзорциум за хронична црнодробна слабост

Клиниката за гастроентерохепатологија стана еден од 100-те референтни центри за проучување на хроничната црнодробна слабост кои се лоцирани во 26 европски држави. Активностите кои се спроведени  во рамките на клиниката  имаат крајна цел за  подобрување на квалитетот на живот и зголемување на преживувањето на пациентите со цироза на црн дроб. …

Повеќе »