Breaking News

ВЕСТИ

Николовски ќе додели 87 договори за грант поддршка до 10.000 евра за малите семејни винарии

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе додели 87 договори за грант поддршка до 10. 000 евра за мали семејни винарии. Грантот, како што соопштуваат од МЗШВ, е за набавка на опрема за производство и ангажирање на стручно лице енолог во овие винарии. На настанот, што ќе …

Повеќе »

Почнува проектот за поддршка на АЦВ во областа на безбедноста и обезбедувањето во воздухопловството

Конференција по повод започнувањето на новиот твининг лајт проект „Поддршка на Агенцијата за цивилно воздухопловство во областа на безбедноста и обезбедувањето во воздухопловството“, финансиран од ЕУ, а во реализација на Хрватската агенција за цивилно воздухопловство и Агенцијата за цивилно воздухопловство на Република Северна Македонија, ќе се одржи денеска во Скопје. …

Повеќе »

Тркалезна маса за политичко учество на лицата со попреченост

Парламентарниот институт во соработка со Интерпартиската парламентарна група (ИППГ) за правата на лицата со посебни способности денеска во Собранието  организира тркалезна маса на тема „Политичко учество на лица со попреченост“. Како што информираат од собраниската прес-служба, на тркалезната маса ќе се обратат Халил Снопче, заменик-претседател на ИППГ за правата на …

Повеќе »

Презентација на нова лабораториска опрема на Фармацевтски факултет

На Фармацевскиот факултет во Скопје денеска ќе биде презентирана новата лабораториска опрема и резултатите од научно-истражувачките проекти на Факултетот.  На настанот најавено е присуство на премиерот Димитар Ковачевски и министерот за образование и наука Јетон Шаќири. дма/бак/Фото:  Фармацевтски факултет . Извор: МИА

Повеќе »

Облачно и студено со дожд, на планините снег

Времето денеска ќе биде облачно и студено со врнежи од снег на планините, а од дожд на пониските места. Попладне ќе дува засилен северен ветер и врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои од повисоките места. Во западните делови врнежите ќе бидат пообилни, информираат од Управата за …

Повеќе »

„Самит ЕУ-Западен Балкан“ во организација на тинк-тенкот „Пријатели на Европа“

Во организација на бриселската тинк-тенк организација „Пријатели на Европа“ денеска во Брисел ќе се одржи собир насловен „Самит ЕУ-Западен Балкан“, во чии рамки на панелот „Проширувањето на ЕУ: Новата геополитичка неопходност” ќе се обрати и министерот за надворешни работи Бујар Османи.  Во рамки на панелот „Економско зајакнување на жените: Катализатор …

Повеќе »

Мицкоски: Истрагата за Вања започна предоцна

 Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека има големи недостатоци во истрагата за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, соопштија вечерва од неговата партија.  Мицкоски, како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, за емисијата „Интервју“ на телевизија „Шења“ оценил дека истрагата за Вања почнала доцна. – Многу брзо од денеска јавноста …

Повеќе »

Пендаровски: Апелите не допираат до политичките субјекти кои на сите трагедии им даваат етничка конотација, потребно е дејствување на правната држава 

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска истакна дека водењето на политика, која поттикнува етничка омраза е опасно, особено за мултиетничка држава како Северна Македонија, а особено лоша пракса е на трагедиите, како последната со убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски да им се дава етничка конотација и …

Повеќе »

Сенатори од Чешка во посета на МНР

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска остварил средба со делегација од Комисијата за европски прашања на Парламентот на Чешката Република, предводена од претседателот на оваа Комисија, Владислав Вилимец, која претстојува во работна посета на Северна Македонија. Од МНР соопштија дека во фокус на разговорите со чешките сенатори биле перспективите …

Повеќе »

Ковачевски: Расчистувањето на грозоморните убиства е доказ за важноста на меѓународната соработка со партнерите

– Соработката, регионалната, така и меѓународната, во сите области е клучна за напредок во сите области, не само во економијата, трговијата и инвестициите, туку и посебно во борбата против криминалот и спроведувањето на законот, како што беше покажано и при вчерашното успешно расчистување на грозоморното двојно убиство што ја потресе …

Повеќе »