Breaking News

ВЕСТИ

Најт: Во Косово сме да обезбедиме стабилност за да може да има политичко решение

Сакам да изразам сочувство на семејствата на загинатиот офицер, и јас сум бил полицаец, ги знам опасностите кои што произлегуваат од оваа работа, меѓутоа знам дека вакви акции не се решение, изјави командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На заедничката прес конференција по средбата со министерката за …

Повеќе »

Тркалезна маса во Куманово за спречување насилен екстремизам и борба против тероризам

Тркалезна маса за промовирање и имплементација на Националните стратегии за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам, во организација на Национален комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам и Мисијата на ОБСЕ – Скопје се одржа денеска во Куманово, информираа од Општината. На дебататa присуствуваа претставници …

Повеќе »

Средба на Министерката Петровска со командантот на Националната гарда на Вермонт: Нашето 30 годишно партнерство нè направи посилни

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Министерството го пречека командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт со кого разговараше за три-децениското партнерство помеѓу Армијата и Националната гарда и начините за нејзино уште поголемо интензивирање во иднина. На прес-конференцијата со генералот Најт, министерката истакна дека Северна Македонија е …

Повеќе »

Национална конференција за одржливи енергетски вештини во градежништвото

 Со учество на претставници од секторот на градежништвото, енергетскиот сектор, компаниите и работодавачите, професионалните здруженија и коморите, како и одговорните министерства и институции, денеска во Скопје започна националната конференција за енергетски вештини во градежништовото. Низ панел дискусии беше разговарано за резултатите и соназнијата на проектот кој од јули 2021 година …

Повеќе »

ЕК го блокира преземањето на „еТравели“ од страна на „Букинг“

– Европската комисија денеска донесе одлука да го блокира купувањето на „еТравели“ од страна на „Букинг“, од причина што со нивното спојување дополнително би се ја зајакнала доминантна позиција на „Букинг“ на пазарот на онлајн туристички агенции за хотелско сместување во ЕУ, соопшти денеска еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс.  – …

Повеќе »

Ковачевски не сака да коментира за кавгите во ВМРО ДПМНЕ, но повика на обединување за уставните измени

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски не сака да ги коментира кавгите во опозициската ВМРО ДПМНЕ, или како што вели „не сакам да коментира динамика во други политички партии“. Повика на обидинување за уставните измени, за побрз влез на нашата држава во ЕУ. -Јас неколку пати имам кажано дека …

Повеќе »

Во делчевското село Тработивиште асфалтирани нови улици

 Како дел од регионалниот пат за сeло Разловци, се асфалтираа улици и селскиот плоштад во делчевското село Тработивиште. Активностите, како што информираа од Општината, се одговор на барањата на жителите од ова село за санација на критичната патна инфраструктура на најфреквентните улици во село Тработивиште кои водат за Разловци.  -Со …

Повеќе »

Бектеши обелодени дел од маркетите кои се затворени поради непочитување на владината мерка

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска обелодени дека во скопскиот регион се затворени маркети на „Веро“ и „Вива фреш“ поради непочитување на владините мерки за намалување на цените на прехранбените производи. – Нема зошто да се има страв да се наведат, но и вие, медиумите, треба да ги наведете маркетите …

Повеќе »

Поставени лед светлосни дигитални знаци на дел од скопските улици

Град Скопје информира дека со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот поставени се нови знаци на бул. „Партизански Одреди“ кај пазарчето во Ѓорче Петров, на булевар „Метрополит Теодосиј Гологанов“ кај Алумина, и на булеварот АСНОМ. . Извор: МИА

Повеќе »

Георгиев: Оценската мисија е завршена, извештајот ќе биде транспратентно објавен

Претседателот на Судскиот совет, Сашко Георгиев денеска изјави дека дека оценската мисија на Европската унија за работата на советот е завршена и веднаш по објавување на извештајот ќе биде претставен пред медиумите. -Заврши оценската мисија, имавме неколку состаноци, каде имавме дискусија по однос на прашања во областа на законските одредби …

Повеќе »