ВЕСТИ

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ. Владината коалиција составена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата Вреди и ЗНАМ, како што кажа, се обединува околу четири …

Повеќе »

Мандатарот очекува контруктивна дебата за избор на новата Влада, коалицијата е обединета околу четири столба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски денеска изјави оти на собраниската седница за избор на новата влада очекува конструктивна дебата и дека треба да заврши за два дена односно до недела на полноќ. Владината коалиција составена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата Вреди и ЗНАМ, како што кажа, се обединува околу четири …

Повеќе »

Просечната плата во април 41.085 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесува 41. 085 денари и е за 13,7 отсто повисока отколку во истиот месец од минатата година.  Според податоците на Државниот завод за статистика, ваквото зголемување се должи, пред се, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите …

Повеќе »

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Драган Јаќимовиќ, амбасадорот на Босна и Херцеговина

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина, Драган Јаќимовиќ со кого разговараше за севкупните билатерални односи на двете земји, можностите за соработка во повеќе области од заемен интерес, како и за унапредувањето на регионалната соработка во насока на справување со предизвиците во однос на регионалната …

Повеќе »

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС од ноќеска на полоќ се зголемува за 1,222 денари за килограм, а не се менуваат цени на бензините, дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), соопшти Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад. Килограм Мазут …

Повеќе »

Мицкоски: Се подготвувам за Самитот на НАТО, мојата позиција за употребата на името е јасна и никој за тоа не треба да има дилема

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски во врска со употребата на уставното име денеска повтори дека неговата позиција е јасна и за неа никој не треба да има дилема и оти е подготвен да аргументира и да дебатира во врска со тоа. Прашан за коментар за изјавата на грчкиот …

Повеќе »

Раст од 7,3 проценти на задолжувањето на негативните салда на тековните сметки, од 5,2 проценти на автомобилските кредити 

Народната банка во мај годинава евидентира годишен раст од 8,2 проценти на вкупните депозити и од 6,8 проценти на вкупната кредитна поддршка. -Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 8,2 проценти, поради повисоките депозити на двата сектора, со поголем придонес на секторот домаќинства. На годишна основа, вкупните кредити …

Повеќе »

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

– Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека нема да поскапи електричната енергија од 1 јули и вели дека очекува Регулаторната комисија за енергетика да донесе одлука што нема да биде на товар на граѓаните, а покрај тоа очекува и новата влада да ја ревидира одлуката на техничката влада со …

Повеќе »

Мицкоски: Поднесовме измени на Законот за енергетика со кои нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Група пратеници од Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесе Предлог закон за дополнување на Законот за енергетика по скратена постапка со којшто ќе нема зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата, информира на прес-конференција во Собранието мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски. -Имајќи предвид …

Повеќе »

Ученици се натпреваруваа кој е најдобар раскажувач на книги

Фондацијата Ѓорѓи Марјановиќ и годинава ги собра најдобрите раскажувачи од основните училишта во земјава на супер финален натпревар кој, вчера се одржа на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје. На натпреварот во раскажување приказни учествуваа ученици во две категории – од 3 до 5 одделение и од 6 до 9 …

Повеќе »