Breaking News

ВЕСТИ

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера го посетил Њу Џерси, во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави оо повод учеството на Генерално собрание на Обединетите нации. Во придружба на сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, Пендаровски го посетил училиштето за деца со попреченост „Џеси Џеј Каплан“, каде што се запознале со …

Повеќе »

Ковачевски – Штајнер: Поддршка од ОН за Северна Македонија како регионален центар на зелена енергија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, придружуван од вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во Њујорк се сретна со Ахим Штајнер, администратор на Програмата за развој на ОН (UNDP) и ко-претседавач на механизмот за енергија на ОН (UN Energy). На состанокот беше потенцирано значењето на ОН и на развојните мрежи на …

Повеќе »

Спасовски: Северна Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан, првпат се води сериозна битка против криминални структури

Република Северна Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е во друштво со 36 земји најбезбедни во светот. Тоа се податоци и анализи што ги прават релевантни меѓународни организации од делот на безбедноста, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Говорејќи за сајбер криминалот, Спасовски во интервју за Фронтлајн …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува на тема „Обнова на довербата и повторно стартување на глобалната солидарност: Забрзување на акцијата за Агендата 2030 и нејзините Цели за одржлив развој кон мир, просперитет, напредок и одржливост за …

Повеќе »

Илиноис е втора сојузна држава во САД што го прогласи септември за месец на македонското наследство

Гувернерот на Илиноис Џеј Би Рицкер го прогласи септември 2023 за месец на македонско-американското наследство. Ова, како што пренесува Гласот на Америка на македонски, е најнова прокламација од серија известувања за славење на македонската култура во САД овој месец, меѓу кои од градоначалникот на Чикаго Брендон Џонсон и од гувернерката …

Повеќе »

Маалски фестивал во организација на КСП Центар Јадро

Со изложби, работилници, концерти и раскажување маалски приказни, денеска започнува второто издание на Маалски фестивал во организација на КСП Центар Јадро. Првиот ден од фестивалот неофицијално ќе започне со „Работилницата за све и свашта“ – работилница за изработка на урбана опрема под водство на Никола Писарев во Монтажната/Мобилна галерија во …

Повеќе »

Одбележување 80 години од започнувањето на наставата на македонски јазик во село Подвис

  Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков” во заедничка организација со Главниот одбор на СБМ од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи денеска ќе положи цвеќе и ќе оддаде почит по повод 80 години од започнувањето на наставата на македонски јазик во училиштето во село Подвис. На чествувањето свои обраќања ќе …

Повеќе »

Регионална конференција на Форумот на жени лидери од ЈИЕ за добро владеење и антикорупција

Втора регионална конференција на Форумот на жени лидери од ЈИЕ за добро владеење и антикорупција ќе се одржи денеска во Скопје, на тема „Зајакнување на жените и младите во борбата против корупцијата и во вградувањето на европските фундаментални права и вредности во регионот“. Форумот на жени лидери од ЈИЕ за …

Повеќе »

Измените на Законот за здравствената заштита на матичната собраниска Комисија

Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за здравствената заштита, по скратена постапка е единствена точна на дневен ред на денешната седница на собраниската Комисија за здравство. Како што стои на веб-страницата на Собранието за овој Предлог-закон, со предложените измени и дополнувања се поедноставува процедурата за доделување концесија …

Повеќе »

Презентација на Годишниот извештај за темелните права на Агенцијата за темелни права на ЕУ

Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата заедно со Интерпартиската парламентарна група за поддршка на правата на Ромите, нивна инклузија и интеграција во Република Северна Македонија, денеска во Собранието ќе го презентираат Годишниот извештај за темелните права на Агенцијата за темелни права на Европската Унија. Како што информираат од …

Повеќе »