Breaking News

ВЕСТИ

Ковачевски ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на прес-конференција во Владата ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки, наменети за најранливите категории граѓани.  Со мерките, како што најави вчера вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, ќе бидат опфатени над 400 000 граѓани, –  пензионери,  ученици, студенти, самохрани родители.  -Средствата од солидарниот данок ќе …

Повеќе »

Маркоска:Мизрахи да закаже седница на Анкетната комисија за Онкологија

Пратеничката од СДСМ Даниела Маркоска денеска на прес-конференција изјави дека претседателката на Анкетната комисија за онкологија Рашела Мизрахи нема закажано седница на која треба да се разгледаат заклучоците од работата на Комисијата.  – Срамна и неодговорна е злоупотребата на Анкетната комисија за случајот Онкологија од страна на ДПМНЕ и претседателката …

Повеќе »

Тренчевска: Преку програмите за воспитание и образование влијаеме на подобра интеграција и развој на децата

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на вториот состанок на советодавната група на РОМАКТЕД програмата. На отворањето на настанот покрај министерката Тренчевска се обратија и претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција ДиЏовани и Марина Васиќ, програмската менаџерка на Совет на Европа. На состанокот се …

Повеќе »

Ивановска очекува Комисијата за селекција да не дозволи притисоци при изборот на новиот состав на ДКСК

– Не ми се допаѓа тоа што многу политички експонирани личности се пријавија на интервјуата за избор на нови членови на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК). Вака, претседателка на ДКСК, Билјана Ивановска ја оценува досегашната постапка за избор на нови членови, бидејќи мандатот на овој состав на Комисијата …

Повеќе »

Мерна станица за квалитет на воздухот ќе биде поставена во близина на Цементарница

Општина Кисела Вода ќе набави мерна станица за квалитет на воздухот која ќе биде поставена во непосредна близина на фабриката Цементарница. Како што известуваат од општината, денеска на страницата на Бирото за јавни набавки е распишан оглас за јавна набавка, со што наскоро граѓаните ќе имаат увид во квалитетот на …

Повеќе »

МВР: Пунктовите за вадење лични документи утре и задутре ќе работат со полно работно време, граѓаните да ги почитуваат термините

Пунктовите за фотографирање и издавање на лични документи утре и задутре ќе работат со полно работно време, граѓаните кои имаат закажано термини за фотографирање и замена на лични документи во Скопје се известуваат дека закажаните термини ќе бидат реализирани, информираат од Министерство за внатрешни работи. -Согласно одлуката на Владата, работното …

Повеќе »

Деспотовски: Новата стратегија за странски инвестиции на опозицијата носи штета за македонските граѓани

Директорот на ТИРЗ Јован Деспотовски, како коментар на предизборната најава на ВМРО ДПМНЕ за пониски даноци за странски компании што ќе ги префрлат своите профитни центри во државата, вели ме чуди како сериозна политичка партија нема познавање на обврската која државата ја презела пред две години кон ОЕЦД, со која …

Повеќе »

Бугарија дозволи прелет на авионот со кој Лавров доаѓа во Скопје

Бугарија дозволи прелет на авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на пат кон Северна Македонија, каде што ќе учествува на самитот на ОБСЕ, соопштија синоќа бугарското МНР и руската амбасада во Софија. – Врз основа на добиено барање од Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, …

Повеќе »

Мицкоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е укинување на техничката влада, корисно и здраво е ДУИ да помине одреден период во опозиција

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за „Гласот на Америка“ вели до овој момент нема никаква официјална потврда за датумот за избори, ниту пак има било каква потврда дали изборите би биле единечни или би биле раздвоени. Мицкоски истакнува дека решение се заеднички избори, претседателски или парламентарни и го посочува  …

Повеќе »

Укината забраната за тешки товарни возила преку Стража

Во 10:30 часот е укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила преку планинскиот превој Стража, информираат од ЈП Македонијапат. Забраната беше воведена утрово од 8:30 часот на патниот правец Гостивар-Кичево преку Стража. дма/Фото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »