ВЕСТИ

Свечена изјава на новоизбраните членови на Судскиот совет Лимани и Камбовски пред Гаши

 Новоизбраните членови на Судскиот совет Исамедин Лимани и Александар Камбовски денеска ќе дадат свечена изјава пред претседателот на Собранието Африм Гаши.  Судијата од Врховниот суд Исамедин Лимани и судијата од Апелационен суд Битола Александар Камбовски беа избрани на 6 јуни годинава откако судиите гласаа за кандидатите од своето апелациско подрачје. …

Повеќе »

Настан „Посветеност кон отвореност за долготрајни успеси“

Фондација Метаморфозис организира настан „Посветеност кон отвореност за долготрајни успеси“ кој ќе се одржи денеска во Скопје.  -На настанот ќе бидат промовирани најновите резултати од мониторирањето на отвореноста на извршната власт изведена преку Индексот на отвореност на национално ниво, и ќе се споредат со резултатите од претходните години. Низ дискусија …

Повеќе »

Гаши ќе се сретне со турскиот амбасадор Улусој и со словенечкиот амбасадор Прескер

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Африм Гаши денеска ќе се сретне со турскиот амбасадор во земјава Фатих Улусој.  Како што информира собраниската прес-служба, попладне Гаши ќе се сретне и со словенечкиот амбасадор Грегор Прескер.  Средбите ќе се одржат во Парламентот. мд/аа/Фото: МИА архива  . Извор: МИА

Повеќе »

Сончево и многу топло, температури до 40 степени

Времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 31 до 38 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје сончево и топло со слаб ветер од северозападен …

Повеќе »

Пожарот кај депонијата „Краста“ во близина на село Пчиња ставен под контрола

Пожарот што синоќа избувна во близина на депонијата „Краста“ кај кумановското село Пчиња и потоа ја зафати и самата депонија е ставен под контрола. На депонијата се уште се забележува чад, но има екипи кои дежураат.  Пожарот е регистриран синоќа во 22:35 часот. Жителите на Пчиња и на повисоките зони …

Повеќе »

Во Штип конференција за децентрализација на општините

Фондацијата за развој на локалната заедница (ФРЛЗ) – Штип денеска трет пат ја организираше конференцијата за децентрализација. На конференцијата „Децентрализација 3. 0: Зајакнување на локалната демократија“ учествуваа претседатели на Советите на општините, советници и граѓански организации. Борис Шарковски од ФРЛЗ-Штип истакна дека на денешнава дебата се споделуваат искуства како општините …

Повеќе »

Мицкоски за реакциите за Стоиљковиќ: Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции

– Секој член на оваа влада мора да има промакедонски позиции и секој кој ќе излезе надвор од оваа патека, без разлика на „про“ какви било позиции, повеќе нема да биде дел од оваа Влада, изјави Мицкоски прашан за коментар за реакции во јавноста по неговиот предлог Иван Стоиљковиќ, претседателот …

Повеќе »

Мицкоски во Собранието го достави предлогот за состав на нова влада, нагласи дека граѓаните имаат големи очекувања

– Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во законодавниот дом го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзината работа, откако во неделата вечерта Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги потврди петнаесетте членови. Мицкоски нагласи дека граѓаните имаат големи очекувања, бидејќи како што рече, изминативе …

Повеќе »

Деспотовски: СДСМ ќе се врати на вредностите и традициите од АСНОМ

Кандидатот за претседател на СДСМ Јован Деспотовски продолжи со непосредни средби со членовите на партијата. На средбата во Велес беше истакнато дека една од клучните заложби на партијата ќе биде враќањето на вредностите и традициите од АСНОМ. „Доаѓам од семејство со долга традиција на слободарски вредности. Мојот дедо Јоле Деспотовски …

Повеќе »

НСДП: Нема да дадеме поддршка за ваков состав и програма на Влада

Мандатарот Мицковски предлага состав на Влада со кадри на Груевски, во најголем дел тоа се луѓе кои во минатото служеа на режимот на ВМРО-ДПМНЕ и ги пратат многу скандали. Граѓаните за брзо ќе ги видат на дело кадрите на „рециклираниот режим“ и „заробената држава“ која ја инсталираа во десетгодишното претходно …

Повеќе »