Breaking News

ВЕСТИ

Презентација на под-грантовите активности на проектот „ЕУ за економски раст“

Во Младински Културен Центар (МКЦ) денеска почнува презентацијата на под-грантовата шема на проектот ЕУ за економски раст, каде 20 македонски компании ќе ги презентираат своите успеси кои произлегуваат од грантовата шема која вкупно изнесува речиси четири милиони евра. -Сите дваесет компании доаѓаат од четири економски региони во Северна Македонија кои …

Повеќе »

Спасовски: Партијата на Палевски мора да биде дерегистрирана

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва упати порака дека мирот и стабилноста во државата никој не може да ги загрозува и дека партијата на Палевски мора да биде дерегистрирана.  – Вакво криминално гнездо како што е направено, мора да се разбие до крај. И такви политички партии кои со, …

Повеќе »

Спасовски за убиството на Вања: Прострелна рана е во прашање, пронајдени се два пиштола во Скопје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на прашање дали 14-годишната Вања била задушена или починала од прострелна рана, рече дека се работи за прострелна рана. – Точниот наод на обдукцијата ќе покаже, меѓутоа прострелна рана е во прашање, рече Спасовски на вонредната прес-конференција на која соопшти дека е фатен …

Повеќе »

Спасовски: Во кривичната пријава за убиството на Вања и Панче се опфатени пет лица

– Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на вечерашната прес-конференција во МВР кажа дека во кривичната пријава за случајот со убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски се опфатени пет лица. – Опфатени се пет лица, еден за „грабнување“ и „убиство“ тројца за „грабнување“ и „соизвршителство при убиство“ и еден …

Повеќе »

Спасовски: Во кривичната пријава за убиството на Вања и Панче се опфатени пет лица

– Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на вечерашната прес-конференција во МВР кажа дека во кривичната пријава за случајот со убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски се опфатени пет лица. – Опфатени се пет лица, еден за „грабнување“ и „убиство“ тројца за „грабнување“ и „соизвршителство при убиство“ и еден …

Повеќе »

Спасовски: Во кривичната пријава за убиството на Вања и Панче се опфатени пет лица

– Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на вечерашната прес-конференција во МВР кажа дека во кривичната пријава за случајот со убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски се опфатени пет лица. – Опфатени се пет лица, еден за „грабнување“ и „убиство“ тројца за „грабнување“ и „соизвршителство при убиство“ и еден …

Повеќе »

Палевски преку Србија и Бугарија заминал за Турција, упасен е во Баликесир

Љупчо Палевски, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, преку Србија и Бугарија заминал во Турција каде е уапсен врз основа на меѓународната потерница преку Интерпол.  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на вонредна прес-конференција ја опиша траекторијата на движење на Палевски. Како што кажа Спасовски, Палевски …

Повеќе »

Љупчо Палевски – Палчо уапсен во Турција

– Првоосомничениот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски – Палчо, е уапсен вечерва во Турција, потврди министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на вечерашната прес-конференција во МВР. – Штотуку добивме известување од колегите од пријателска Турција дека креаторот, планерот, главниот координатор и директен извршител е фатен …

Повеќе »

Во Битола се одржа настан од кампањата „Сложувалка“

Во Битола вечерва се одржа уште еден настан од кампањата „Сложувалка“ во организација на Министерството за труд и социјална политика, канцеларијата на УНФПА во земјава со поддршката на Британската амбасада. Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска нагласила дека 365 денови треба да се зборува за насилството. -365 денови …

Повеќе »

МВР најави прес-конференција за 22:30 часот

– Министерството за внатрешни работи вечерва во 22:30 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да се соопштат повеќе детали за убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски. Дел од медиумите вечерва, повикувајќи се на сопствени извори објавија дека првоосомничениот Љупчо Палевски е уапсен на граница. Против …

Повеќе »