Breaking News

ВЕСТИ

Меѓународна истражувачка конференција на НБ: Оптимална комбинација на политиките за ниска инфлација и забрзан раст за Западен Балкан

Враќањето на инфлацијата на историски ниските стапки останува приоритет за централните банки. Со правилна комбинација на политиките, економиите од Западен Балкан можат да обезбедат ниска инфлација и долгорочно забрзување на конвергенцијата на регионот кон ЕУ. За справување со инфлацијата, треба да се задржи цврстата монетарна позиција, со поддршка од фискалната …

Повеќе »

Мицкоски: Од Ковачевски очекував барем оградување од она што го направи Маричиќ

Како човек сум згрозен, со гадење и со резигнација од овој сексистички и неморален чин. Од премиерот Димитар Ковачевски очекував барем оградување од ова што го направи Маричиќ, но за жал тоа не го добив, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, одговорајќи на новинарско прашање за вчерашниот случај со вицепремиерот …

Повеќе »

Лидија Попандонова избрана за претседавач со Европската комисија за земјоделство на ФАО

Постојаниот претставник на Република Северна Македонија во ФАО, Лидија Попандонова, на вчерашната 43. сесија на Европската комисија за земјоделство на ФАО, со консензус на земјите членки од Европа и Централна Азија, беше избрана за претседавач со ова статутарно тело на ФАО. -Ова е големо признание и чест не само за …

Повеќе »

Без вода корисниците на улица „Пере Тошев“

 Поради дефект на приклучна цевка на улица „Пере Тошев“ 4,  денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од истата улица. Како што информираат од ЈП Водовод и Канализација – Скопје, водоснабдувањето е прекинато од 09:00 часот до завршување со санација надефектот.  љм/црФото: МИА архива . Извор: МИА

Повеќе »

Активен пожарот кај прилепско Алинци, вчера изгаснати 25

  Кај прилепското село Алинци се уште чади опожарената депонија, а пожарот на оваа локација е единствениот активен од 26-те што беа регистрирани вчера во државава. Од ЦУК информираат дека изгнаснати се 25 пожари во 24 општини, а гореле неколку депонии, стрништа, отпадоци, сува трева, трње, лозје, грмушки, нискостеблеста и …

Повеќе »

Прекинато водоснабдување поради дефект на ул. „Методија Андонов Ченто“ скопско Ченто

ЈП Водовод и канализација-Скопје информира дека поради уличен дефект од Ф-125 мм на ул. „Методија Андонов Ченто“ (до самофорите) во населба Ченто, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од ул. М. А. Ченто и населба Сингилиќ со намален притисок. Водоснабдувањето ќе биде прекинато од 09:30 часот до санирање на дефектот. …

Повеќе »

„Отворен Кабинет” на министерот Спасовски во ОВР Крива Паланка

Во ОВР Крива Паланка денеска започнува „Отворен Кабинет” на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Пред приемот на странки, министерот Оливер Спасовски ќе оствари работен состанок со раководството на ОВР Крива Паланка. Како што најавија од МВР, министерот Спасовски ќе го посети и средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ каде ќе …

Повеќе »

Меѓународна истражувачка конференција во организација на Народна банка и Комитетот за преобразување на Бретон Вудс

„Повторното актуализирање на инфлацијата и новата геополитичка реалност во прилог на преосмислувањето на макроекономската политика“ е темата на Деветтата меѓународна истражувачка конференција, којашто Народната банка годинава ја организира во соработка со Комитетот за преобразување на Бретон Вудс (КПБВ). Конференцијата, со поздравни обраќања, ќе ја отворат претседателот Стево Пендаровски и челните …

Повеќе »

Во Куманово отворање на меѓународните саеми  „Органска Трпеза“ 2023 и „АгроМак“ 2023

Во Спортско рекреативниот комплекс во Куманово денеска ќе бидат отворени шестиот меѓународен саем на органски и традиционални производи  „Органска Трпеза“ и вториот меѓународен саем за земјоделство, технологии, храна и преработки „АгроМак“. На саемот активно учество ќе земат околу 10. 000 луѓе од кои 250 до 300 излагачи од Северна Македонија, …

Повеќе »