ВЕСТИ

Елегантни моторџии низ скопските улици во обид да ја подигнат свеста за машкото здравје

Елегантни моторџии облечени во палто, елек и вратоврска денеска по деветти пат како дел од глобалното движење „The Distinguished Gentlmens Ride“ ќе дефилираат низ скопските улици со цел да ја подигнат свеста за машкото здравје и превенцијата од рак на простатата.  Годинава, се очекува да има околу 170 учесници кои …

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на семејниот лекар – 19 Мај

 Под мотото „Здрава планета, здрави луѓе“ денеска се одбележува 19 Мај – Светскиот ден на семејниот лекар. Здружението на лекари по општа медицина – семејна медицина (ЗЛОМ СМ), информира дека за таа цел во Градскиот парк во Скопје денеска од 11 до 14 часот граѓаните ќе можат да измерат крвен …

Повеќе »

Стопанска Триоги триатлон во Скопје, посебен режим на сообраќајот

Вкупно 300 учесници од шест земји се пријавени за 4. Стопанска Триоги триатлон што ќе се одржува утре во Скопје. Триатлонот ќе почне во 8. 15 часот на базенот „Борис Трајковски“. Сениори, мастерси, јуниори и рекреативци први ќе испливаат 750 метри, ќе возат 20 километри велосипед, по што ќе следува …

Повеќе »

Променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15, а максималната ќе достигне од 21 до 27 …

Повеќе »

Кривична и истрага против вработена во СВР Скопје, посредувала за добивање социјални станови

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Одделот за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против И. М. (41) од село Буковиќ, општина Сарај, аналитичар во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама по член  247 од Кривичниот законик, а Основното …

Повеќе »

Кривична против вработена во СВР Скопје, посредувала за добивање социјални станови

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Одделот за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против И. М. (41) од село Буковиќ, општина Сарај, вработена во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама по член  247 од Кривичниот законик.  Како што …

Повеќе »

За десетина дена би можел да се знае составот на новата влада, обвинувања за притисоци за решенијата и одлуките за поништеното гласање

До крајот на идната недела се очекува да се постигне договор околу идната влада, во која би партиципирале ВМРО-ДПМНЕ и партиите од нивната коалиција и коалицијата Вреди. Според првиот човек на Алијансата за Албанците и гостиварски градоначалник Арбен Таравари меѓу нивните работни групи владее позитивна атмосфера. Во понеделник тој очекува …

Повеќе »

Младите и пчеларството во фокусот на одбележувањето на Светскиот ден на пчелата

 Светскиот ден на пчелата – 20 Мај годинава ќе биде одбележан под темата „Младите ангажирани во заштита на пчелите“. Одбележувањето на Светскиот ден на пчелата ќе се одржи на плоштадот „Филип Втори“ во населба Автокоманда и на платото пред Факултетот за земјоделски науки и храна во Скопје, во чиј круг …

Повеќе »

Во Скопје денеска ќе се одржи првиот „Dog Fest”

Сите љубители на кучиња денеска имаат можност да се дружат на првиот „Dog Fest” што ќе се одржи во Скопје.   Настанот ќе почне во 12 часот и ќе трае до 16 часот, а организаторите најавуваат забавни игри за милениците и едукација на голем простор специјално опремен со реквизити за кучиња. …

Повеќе »

Скопје деветта година дел од „The Distinguished Gentlmens Ride“

Урбаните моторџии традиционално и годинава за утре го имаат закажано хуманитарното дефиле низ скопските улици со намера да ја подигнат свеста за машкото здравје и превенцијата од рак на простатата како дел од глобалното движење „The Distinguished Gentlmens Ride“ што се одржува во 959 градови низ светот. Годинава, на светско …

Повеќе »