Breaking News

ВЕСТИ

Стопанска комора: Регионална соработка за подобра интеграција во ЕУ

Стопанската комора на Северна Македонија во рамки на проектот „Поддршка на приватниот сектор за регионална интеграција“, што го реализира во партнерство со УСАИД, е дел од регионалниот настан „ПИТ Северна Македонија 2024“. -На настанот, преку презентации и дискусии организирани во рамки на неколку панели, со учество на компании членки на …

Повеќе »

Трендафилов: Постапката за Работничкиот дом ќе се повтори

Основниот граѓански суд Скопје донел решение со кое ќе се повтори постапката за Работничкиот дом кој со одлука на Врховниот суд треба да му биде одземан на Сојузот на синдикати на Македонија, информира попладнево претседателот на ССМ Слободан Трендафилов. На прес-конференција, Трендафилов рече дека очекуваат ова прашање да се реши …

Повеќе »

ИЗБОРИ 2024: Професионално, непристрасно и избалансирано

– Медиумската информативна агенција – МИА во текот на изборната кампања за претседателските и парламентарните избори ќе работи врз основа на програмските начела – професионално, непристрасно, избалансирано и во согласност со Новинарскиот кодекс. МИА за изборните активности на учесниците во изборите ќе известува на македонски и на албански јазик. МИА …

Повеќе »

ХОПС-25 години борба за општество во кое сите се еднакви и никој не е оставен на маргините

Здружението ХОПС – Опции за здрав живот Скопје денеска одбележува 25 години постоење. По четврт век постоење, ХОПС има воспоставено три активни дневни центри: Дневен центар за намалување на штети од употреба на дроги, Дневен центар за ресоцијализација на жени во социјален ризик со потреба од ресоцијализација и Дневен центар …

Повеќе »

Прв меѓународно акредитиран имплантолошки Конгрес во Скопје

Во Скопје од денеска до 20 април, ќе се одржи првиот меѓународно акредитиран имплантолошки конгрес. На конгресот, како што најавија организаторите, ќе учествуваат врвни стоматолози, орални и максилофацијални хирурзи од Европа, Америка, Азија и Африка. – Првпат учесниците на конгресот ќе добијат CME европски кредит поени и меѓународно акредитиран сертификат. …

Повеќе »

Без струја селата Волково и Кучково, како и неколку улици во Кисела Вода и Гази Баба

Поради планирани прекини во електродистрибутивната мрежа без електрична енергија денеска ќе останат корисници од селата Волково и Кучково, како и делови од неколку улици во општините Кисела Вода и Гази Баба.  Како што соопштија од РЦУК – Скопје, денеска во период од 09:00 до 16:00 часот без струја ќе останат …

Повеќе »

Променливо облачно со повремен дожд, на планините и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, особено во северозападните делови каде ќе има услови за ретки грмежи. На планините врнежите повремено ќе преминуваат во снег. Ќе дува слаб до умерен северозападен, а во западните делови засилен западен ветер. Минималната температура ќе биде во …

Повеќе »

Османи: На затворена седница ќе презентирам информации за Бањска, а Владата ќе одлучи за натамошно учество во „Отворен Балкан“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи соопшти дека има факти и информации во врска со настаните во Бањска во Косово на 24 септември минатата година и нив ќе ги презентира на затворена седница на Владата со цел, како што рече, да се преиспита и да се одлучи дали државава и …

Повеќе »

Филипче: Месечен надоместок од почетни 60.000 денари за специјализантите

Специјализантите остануваат во фокус на СДСМ и во следниот мандат што ќе го добиеме бидејќи граѓаните ја препознаваат нашата посветеност за системско решавање на клучните прашања за здравствениот систем. Наша цел ќе биде зајакнување на главниот столб на кој се темели иднината на македонското здравство, а тоа е задржување на …

Повеќе »

Османи: Универзална човекова должност е да се осуди која било форма на геноцид

Министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека е изненаден од реакциите по објавата дека Република Северна Македонија е меѓу 17 држави кои ја коспонзорираа Резолуцијата на Обединетите нации за прогласување на 11 јули за меѓународен ден за сеќавање на геноцидот во Сребреница од 1995 година. Пред сѐ, рече, е …

Повеќе »