ВЕСТИ

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Француската Република, Сирил Бомгартнер. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, што се карактеризираат со традиционално пријателство, отворен и конструктивен дијалог и континуирано унапредување на соработката во мноштво сфери од заемен интерес, информираат од нејзиниот кабинет. …

Повеќе »

Комисии ќе констатираат нерегуларности во полагањето државна матура

– Комисија ќе утврдува нерегуларности во текот на испитот од државната матура, а првпат Државниот испитен центар ќе формира десет комисии – за секој од наставните предмети вклучени на матурата, кои ќе констатираат неправилности во текот на оценувањето. Комисијата за прекршувања на правилникот за полагање државна матура за време на …

Повеќе »

Во Собранието првата координација, кон крајот на неделева нова пленарна седница за верификација на останатите два пратенички мандата

Претседателот на Собранието Африм Гаши денеска ја одржа првата редовна координација во новиот собраниски состав, на која, главно, е дискутирано за конституирањето на комисиите, како и на неформалните работни тела во законодавниот дом. Како што информираат од собраниската прес-служба, Гаши притоа информирал дека кон крајот на оваа работна недела треба …

Повеќе »

Австрискиот амбасадор Памер во посета на Бигорски манастир

Австрискиот амбасадор во земјава, Мартин Памер заедно со свои соработници, за време на вкендов, престојувал во посета на познатото македонско древно светилиште, Бигорски манастир. -Како споменик на вечните духовни вредности, заеднички за сите христијански народи, и како стожер на обединувачката сила на културната размена, Свештената Бигорска обител на Чесниот Претеча, …

Повеќе »

Уставниот суд и во осмиот обид не успеа да избере претседател

Уставниот суд и денеска не успеа да избере наследник на Добрила Кацарска чиј мандат заврши вчера. Судијката Ана Павловска-Данева денеска ја повлече кандидатурата со цел да не се доведе државата во уставна криза, а нејзината противкандидатка Татјана Васиќ Бозаџиева не го доби потребното мнозинство по што уставните судии гласаа за …

Повеќе »

Бројот на работниците во индустријата во април зголемен за два отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на работниците во индустријата во април годинава, во однос на истио месец лани е заголемен за 2. 0%. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во април 2024 година, во однос на април 2023година, бележи пораст од 5. 1 …

Повеќе »

Граѓаните да бидат вклучени во локалната и националната енергетска стратегија за да се обезбеди праведна енергетска транзиција

Можностите и потребите за социјално праведна еколошка трансформација се во фокусот на четвртиот Социо-еколошки форум што денеска се одржува во Скопје во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“. – Целта на форумот е на едно место да ги собере прогресивните носители на одлуки, претставници на синдикати, младински лидери, невладини организации од …

Повеќе »

На веб страницата на ДКСК од денеска достапни податоците за имотната состојба на актуелни избрани и именувани лица

Од денеска податоците од изјавите за имотна состојба и интереси, поднесени преку новиот електронски систем, што е ставен во функција на 01. 01. 2024 година, освен податоците заштитени со закон, се јавно достапни на веб страницата на ДКСК.  ДКСК во денешното соопштение укажува дека лицата кои согласно член 82 и …

Повеќе »

БДП во првиот квартал со раст од 1,2 отсто

Бруто-домашниот производ (БДП) во првото тримесечје од 2024 година забележа раст од 1. 2%, соопшти Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје, поголем пораст е забележан во секторите: Уметност, забава и рекреација; Други услужни дејности; Дејности на домаќинствата како работодавачи; дејности на домаќинствата кои произведуваат разновидна стока и вршат различни …

Повеќе »

Бислимоски: Се прават последните анализи дали и во колкав обем ќе има проширување на евтината дневна тарифа на струјата

– Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски како позитивно го оценува намалувањето на маржата за пренос на електрична енергија, но вели дека цената што ќе ја плаќаат домаќинствата од 1 јули годинава зависи и од цената по која универзалниот снабдувач ќе ги задоволи потребите за електрична енергија …

Повеќе »