Breaking News

Променливо облачно, на места дожд, со појава на грмежи и засилен ветер


Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, на места пообилни и поројни, проследени со појава на грмежи и засилен ветер.


На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 8, а максималната ќе достигне од 10 до 17 степени.


Во Скопје, како што соопштија од УХМР, времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 13 степени. Во наредните денови продолжува периодот на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд.


Утре и во вторник на повеќе места ќе има врнежи, кои повремено ќе бидат пообилни и поројни проследени со појава на грмежи и засилен ветер.

Поради спуштање на постудена воздушна маса утре на планините врнежите повремено ќе преминуваат во снег и ќе се формира нова снежна покривка. цр/Фото: МИА архива .


Извор: МИА