ВЕСТИ

Сончево и топло, температура до 35 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Попладне, во северозападните делови ќе има услови за ретка појава на пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне …

Повеќе »

Влатко Стефановски 50-годишниот јубилеј го одбележува во Сава центар во Белград

Влатко Стефановски, познатиот македонски виртуоз на гитара, на 16 декември во Сава центар во Белград со концерт со пријателите ќе одбележи 50 години од својата кариера, јави дописникот на МИА од Белград. -Пресек на долгата и успешна музичка кариера почнувајќи од „Леб и сол“ и соло кариерата, феноменалните изведби на …

Повеќе »

Сиљановска Давкова: ЕУ е единство на различности, заслужуваме да бидеме почитувани како сите останати

  Европската Унија е единство на различности, а ние како мала земја заслужуваме да бидеме почитувани како и сите останати што подразбира дека и за нас треба да важат истите критериуми за влез во Унијата, како и за другите, порача денеска претседателката Гордана Сиљановска Давкова. Нагласи дека нејзиното барање за …

Повеќе »

Сиљановска Давкова: Логично е некогаш да бидете власт, а некогаш да бидете опозиција

– Претседателката Гордана Сиљановска Давкова не ја исклучува можноста пред завршувањето на последниот рок да го додели мандатот за состав на новата влада и вели дека е логично некогаш да бидете власт, а некогаш опозиција. -Можно е и порано да се додели мандатот. Се зависи од ситуацијата. Уставот вели 10 …

Повеќе »

Почна изградба на улица во кумановското село Лопате

Почна изградбата на улица во кумановското село Лопате, соопштија денеска надлежните од Сектоорт за комунални дејности. – Механизацијата е веќе на терен кој се подготвува за асфалтирање. Улицата е дел од програмата за изградба на улици за тековната година. Жителите на Лопате ќе добијат подобри инфраструктурни услови за живеење, изјави …

Повеќе »

Стоилковски: Ниту еден директор од 12 на Хирургија не излезе со став или осуда

Интегрален текст од прес конференција Говорник: Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ   Почитувани, Сведочиме за последните политички „купи ден-продај“ зафати на СДС-ДУИ! Километарски редици за чекање операции, хирургија е во колапс, а мора да се потпреме на среќа или на Небото да не се случи поголема трагедија, затоа што ќе …

Повеќе »

Без вода жителите од улиците „Востаничка“ и „Св.Наум Охридски“

Без вода денеска од 9:30 часот се дел од корисниците лоцирани на улиците „Св. Наум Охридски“ број 48 и „Востаничка“.  Како што информира ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради дефект на улицата „Св. Наум Охридски“ број 48. Водоснабдувањето ќе биде прекинато до санирање на дефектот. мд/са/Фото: МИА …

Повеќе »

Преку ЦУК надминат проблемот за реактивирање на базната телекомуникациска станица на хотелот „Еуротел“ во Струга

Преку Центарот за управување со кризи бил надминат проблемот што го имале компаниите „Македонски Телеком“ АД Скопје и „А1 Македонија“ ДООЕЛ Скопје со нивната централна преносна базна станица што се наоѓа на кровот од хотелот „Евротел“ во Струга, која поради нерасчистени имотно правни односи, била исклучена од довод на електрична …

Повеќе »

Вечер на современата македонска книжевност во Ниш

Се зацврстуваат релациите меѓу македонските и српските филолози за афирмација и развој на македонистиката. Се продлабочува соработката меѓу книжевните истражувачи од академската заедница на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, особено од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и колегите од Универзитетот во Ниш, каде на Филозофскиот факултет се изучуваат македонскиот …

Повеќе »

Ревизија „Ефективноста на Националниот портал за е-услуги“: Бавна дигитализација, недоволна промоција и слаба искористеноста на е-усллуги

СООПШТЕНИЕ – Државниот завод за ревизија изврши ревизија на успешност – ревизија на информациски системи на тема „Ефективноста на националниот портал за е-услуги“, со цел да даде одговор на прашањето „Дали со дигитализација на услугите, за граѓаните ќе се обезбедат поефикасни, целосни, квалитетни и електронски услуги со пониски цени?“ . Извор: …

Повеќе »