МАРКЕТИНГ

Избрани принцот и принцезата на Струмичкиот карневал

Атанас Костуранов и Катерина Јовановска се избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал на синоќешниот макенбал кој се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица. Тие вечер (18:30 часот) заедно со кралот и кралската свита ќе го предводат карневалското дефиле на интернационалната карневалска вечер низ улиците на Струмица. Од претседателот …

Повеќе »

Штипскиот Центар за култура „Ацо Шопов“ прва културна институција со сончева централа на кровот

На кровот на Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип ќе се постави првата сончева централа на една културна институција во земјата. Директорот на Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, Горан Трајков на денешната прес-конференција истакна дека инвеститорот ќе има обврска да го санира кровот на објектот, а потоа да ги …

Повеќе »

КИЦ-Битола минатата година регистрира 65.000 посетители

Културниот и информативен центар, КИЦ-Битола, јавна општинска установа која своите програмски активности ги реализира во битолскиот Офицерски дом и кино ,,Манаки”, во минатата година регистрира 65.000 посетители, публика која присуствувала на над 400 настани. На прес конференција во Битола, директорката на КИЦ, Лили Бошевска истакна дека установата работи успешно, негува …

Повеќе »

ФЕСТИВАЛ НА ЧОКОЛАДАТА ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ УНИКАТНО И НЕСЕКОЈДНЕВНО ИСКУСТВО

,,Фестивалот на чоколадата”  во трговскиот центар Ист Гејт Мол е фицијално отворен и ќе трае до 26 февруари. Посетителите можат да се информираат и да научат повеќе занимливости поврзани за чоколадата: да се открие ја џунглата со палми од каде расте какао плодот, да се види и искуси чоколадната куќичка …

Повеќе »

Изложби на Светската галерија на карикатури на Остен по повод 55-годишниот јубилеј

По повод јубилејот 55-години Светска галерија на карикатури денеска во Националната галерија „Чифте амам“ во Скопје ќе бидат отворени изложбите од 54-тата Галерија „Скопје 2022“. Станува збор за изложбите на „Остен биеналето на цртеж Скопје 2022“ и „Остен Арт фестивалот Скопје 2021/2022“. сп/

Повеќе »

Предупредување од Здружението на вработените во секторот игри на среќа „Сакам да работам“ за специјалната кампања против легалните игри на среќа

Во специјалната кампања што се води против легалните игри на среќа во Северна Македонија очигледно веќе не се штедат ниту финансиски средства, ниту логистика. Должни сме да ја предупредиме јавноста дека „свиркачи“ ни доставија информација дека одредени центри на моќ, кои имаат бизнис интерес да се затворат легалните игри на …

Повеќе »

„Europe house“ во Струмица одбележа две години од постоењето

Во изминатите две години од постоењето „Europe house“ организираше повеќе од 330 настани сите поврзани со европските младински цели, а имаме повеќе од 15 илјади посетители на овие настани и сите овие настани не би се одржале доколку ги немаме нашите соработници околу 100 организации, истакна Томи Печков од „Европската …

Повеќе »

„Мета“ воведува претплата за верификување профили на Фејсбук и Инстаграм

Сопственикот на компанијата „Мета“, Марк Закерберг најави дека корисниците на Фејсбук и Инстаграм ќе можат со претплата да ги верификуваат своите профили на овие платформи. Со функција наречена „Meta Verified“, корисниците ќе може, покрај тн. „син беџ“, да добијат и дополнителна заштита од лажно претставување, како и директен пристап до …

Повеќе »

Доделени наградите од Меѓународниот фестивал на карикатура и афоризам

Златни плакети за најдобра карикатура и афоризам на 24. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам што се одржува во Струмица, жирито им додели на полскиот карикатурист Михаил Грашчук и на афористичарот Валентин Димитров од Бугарија. Сребрена плакета за карикатура доби Слободан Бутир од Хрватска, а бронзена плакета Луис Пол од …

Повеќе »

Лименки од „Кока-кола“ сo ликови на „Марвел“

Новата кампања на „Кока-кола“ и „Марвел“ („Дизни“) наречена „Мултиверс авејтс“ е најзначајната соработка досега снимена меѓу тие компании. Имено, вчера во „Дизниленд“ во Париз, Франција, беш претставена ограничена серија амбалажи на светски познатиот пијалак, со слики од стрип-јунаци на второпосочениот бренд и три оригинални лименки. Пејџ Гило, претседател на „Кока-кола“ …

Повеќе »